«Փաստ». ԵՊՀ-ն ներկայումս գտնվում է իր պատմության մեջ աննախադեպ խորագույն ճգնաժամի մեջ
«Հայաստանի մայր բուհի շուրջ ընթանում են խիստ կասկածելի և ծայրաստիճան վտանգավոր գործընթացներ։ Թե՛ կրթության փորձագետները, թե՛ համալսարանի բազմաթիվ դասախոսներ պարբերաբար նշում են, որ ԵՊՀ-ն ներկայումս գտնվում է իր պատմության մեջ աննախադեպ խորագույն ճգնաժամի մեջ, որի հիմնական պատասխանատուներն են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ԿԳՄՍ նախարարը։
Իշխանափոխությունից հետո վերջիններիս հաջողվեց սպառնալիքների միջոցով ռեկտորի պաշտոնից հեռացնել Արամ Սիմոնյանին, որից հետո ռեկտորի պաշտոնակատար նշանակվեց Սիմոնյանի հետ 10 տարուց ավել աշխատած, բայց, ինչպես համալսարանում են ասում, նրան «գցած» Գեղամ Գևորգյանը։
Նշանակվելով պաշտոնակատար՝ նա փորձեց ազատվել իշխանության համար անցանկալի կադրերից և հակամարտության մեջ մտավ ԵՊՀ արհմիության ու ուսանողական կենտրոնի ղեկավարների հետ։ Եվ ոչ միայն»:

«Паст»: ЕГУ переживает самый беспрецедентный кризис в своей истории Газета
«Паст» пишет, что вокруг альма-матер Армении происходят крайне сомнительные и очень опасные процессы. Как эксперты в области образования, так и многочисленные преподаватели вуза периодически отмечают, что Ереванский государственный университет находится в беспрецедентно глубоком кризисе за всю свою историю существования, основными ответственными которого являются премьер-министр Никол Пашинян и министр образования, науки, культуры и спорта.
«После смены власти последним удалось путем угроз отстранить от должности ректора Арама Симоняна, после чего и.о. ректора был назначен проработавший с Симоняном больше 10 лет, но как говорят в университете, "кинувший" его Гегам Геворкян.
После назначения и.о. ректора он попытался избавиться от нежелательных для властей кадров и вступил в конфликт с руководителями профсоюза и студенческого центра ЕГУ. И не только», - пишет газета.