Շուշան Դոյդոյան. Ֆեյսբուքյան էջից լուսանկարի հեռացումը չի վերականգնում անձի խախտված իրավունքը
Վարչապետ Նիկոլ  Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջում լուսանկարների, տեսանյութերի հրապարկման ու անձնական տվյալների պաշտպանության ազգային օրենսդրության պահանջների, միջազգային կանոնների միջև առկա է հստակ հակասություն։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման պնդում արեց «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» ՀԿ հիմնադիր ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը։
Նա մանրամասնեց, նախ խախտվում է համաչափության սկզբունքը, տեսահսկողը կամ լուսանկարահանողը պարտավոր է տվյալները մշակել այն նվազագույն ծավալով, որն անհրաժեշտ է օրինական նպատակին հասնելու համար։
«Ճիշտ է, իշխանության կողմից լավ նպատակ է դրված, բայց յուրաքանչյուր նպատակի հասնելու համար պետք է օգտագործվի անձնական տվյալների նվազագույն ծավալ։ Եթե հնարավոր է առանց մարդկանց ապանձնավորելու հասնել այդ նպատակին, ուրեմն` պետք է այդպես անել։ Եթե հնարավոր է միայն լուսանկարներ հրապարակելով հասնել այդ նպատակին, ուրեմն` այդպես պետք է անել, հարկ չկա տեսագրություններ տարածել։ Միաժամանակ դրանք հրապարակելիս պետք է ապանձնավորել մարդկանց, փակել դեմքերը, բլուր անել կադրը, քանի որ այստեղ էականը ոչ թե դեմքերն են, այլ երևույթը»,-ասաց Շուշան Դոյդոյանը։
Երկրորդ խնդիրը, ըստ փորձագետի, վերաբերում է բարեխղճության սկզբունքի խախտմանը, քանի որ տեսահսկման սուբյեկտներն ուղղակի չեն նախազգուշացվում, որ հենց այս պահին գտնվում են տեսահսկման կամ լուսանկարահանման ընթացքում կամ որ իրենց խիստ ընտանեկասն միջոցառումը հեռարձակվում է ուղիղ եթերում։
«Ըստ օրենքի, տեսանկարելիս ու լուսանկարելիս պետք է մարդկանց տեղեկացնել , ծանուցել այդ մասին։ Սա է բարեխղճության կանոնը»,-ընդգծեց ՀԿ նախագահը։
Հետագա նման խախտումները կանխելու համար, Շուշան Դոյդոյանի գնահատմամբ, ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը պետք է անհապաղ բացատրությամբ հանդես գա, մատնացույց անի խնդիրն ու նկարագրի այն։
«Բացի այդ, գործակալությունը պետք է առաջարկի ու ներկայացնի այն մինիմալ կանոնները, որոնց պետք է հետևեն «որսի ելած» քաղաքացիները, որպեսզի չխախտեն անձնական տվյալների պաշտպանության իրավունքը»,-նշեց նա։
Արդարադատության նախարարության ենթակայությամբ գործող գործակալությունը պետք է փորձի հավասարակշռություն սահմանi երկու կարևոր շահերի՝ առողջությանը սպառնացող վտանգը կանխելու և քաղաքացիների կյանքի գաղտի իրավունքի միջև, որոնք այսօր բախվել են իրար։
«Դա կարող է անել գրագետ, օրենքից բխող կանոնները հանրությանը, նաև իշխանությանը իրազեկելու միջոցով, որպեսզի այդ շահերն առաջ չտարվեն մեկը մյուսի հաշվին»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ տեսահսկման մշակված ուղեցույց կա։
ՀԿ նախագահը հիշեցնում է, որ հասարակական վայրերում տեսահսկում կարող է իրականացվել միայն հանրային իշխանությունների կողմից՝ օրինակ,  քաղաքապետարանի, ոստիկանության, ինչպես նաև օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով։
«Եվ հիմա նման վայրերում մենք լայնորեն հանրայնացնում ենք մարդկանց՝ կոպիտ խախտելով այդ մարդկանց անձնական տվյալների գաղտնիության իրավունքը»,-ասաց նա։
Եթե խախտվել է մարդու իրավունքը, ապա պաշտպանության ի՞նչ միջոցներ կան։ Ի պատասխան հարցի Դոյդոյանը նշում է, որ մարդը պետք է դիմի ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությանը,  և քաղաքացու դիմումի հիման վրա գործակալությունը պարտավոր է վարույթ հարուցել ու քննել այն։
«Եթե պարզվի, որ տեղի է ունեցել խախտում, ապա պետք է այն անհապաղ վերացվի, ոչնչացվեն հավաքած բոլոր տվյալները։ Եվ իհարկե կարող է սահմանվել  վարչական տույժ»,-օրենսդրության հնարավորությունները թվարկեց անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտի փորձագետը։
Հիշեցնենք, որ «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքը խախտելու, այդ թվում անձնական տվյալ մշակելը (այդ թվում տեսահսկման միջոցով) օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ իրականացնելու դեպքում սահմանված է վարչական պատասխանատվություն՝ տուգանք, որի չափը տարբեր խախտումների դեպքում տատանվում է 50.000 ՀՀ դրամից մինչև 500.000 ՀՀ դրամ (Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգիրք, հոդված 189.17):
Դոյդոյանի խոսքով, տվյալ դեպքում լիազոր մարմինը պարտադիր չէ, որ սպասի դիմումների, և խնդիրը կարող է քննել իր սեփական նախաձեռնությամբ, քանի որ այս դեպքում գործ ունենք զանգվածային առերևույթ խախտումների հետ։
«Կարծում եմ, որ այստեղ ամենաառաջնայինը պետք է լինի գործակալության դերը՝ անհապաղ քայլերի ձեռնարկումը, որպեսզի այս որսն ուղղակի դադարեցվի։ Ցավոք, իշխանությունները դասեր չքաղեցին էջմիածինեցի կնոջ դեպքի հանրայնացումից, որը դարձավ սարսափելի հարձակումների ու թիրախավորման զոհ։ Նույնը հիմա է տեղի ունենում անչափահասների, հանրային վայրերում հայտնված երեխաների դեպքում, որոնք էլ ավելի պաշտպանված պետք է  լինեին անձնական տվյալների դաշտում»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ համացանցում հատկապես մեծ աղմուկ հանեց ու քննադատությունների արժանացավ մետրոյում երիտասարդ աղջկա լուսանկարի հրապարակումը։ Հանրային պարսավանքից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռացրեց այն։
ՀԿ նախագահից հետաքրքրվեցինք, լուսանկարների, տեսանյութերի հեռացումից հետո կարելի՞ է ասել, որ վերականգնվել է ոտնահարված, խախտված իրավունքը։
«Ո՜չ, քանի որ այդ լուսանկարները պետք է համացանցից առհասարակ հեռացվեն։ Ես ինչո՞ւ եմ այս դեպքում առավել բուռն արձագանքում, քանի որ իրավիճակն այլ է, երբ լուսակարը հայտնվում է տպագիր թերթում, կամ ցույց են տալիս հեռուստաալիքներով մեկ անգամ, այլ է, երբ այն հայտնվում է համացանցում, սոցիալական ցանցերում ու այլ հարթակներում, քանի որ այդ դեպքում դու այլևս լուսանկարի, տեսանյութի տերը չես, անհնար է այն հեռացնել համացանցի որոնման համակարգերից, էլ չեմ ասում այդ դեպքում, երբ այն տարածում է  երկրի առաջին դեմքը, հետո շատերն էլ իրենց պարտքն են համարում դրանք տարածել, տարածել ու տարածել։ Այսինքն, գրեթե անհնար է մարդու՝ խախտված իրավունքի լիարժեք վերականգնումը»,-ընդգծեց Շուշան Դոյդոյանը։
Հիշեցնենք, որ լուսանկարները համացանցից հեռացնելու հորդորով հանդես է եկել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, Փաշինյանին նման վարքագիծը դադարեցնելու կոչեր են հնչեցրել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, իրավապաշտպան ու կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող Զարուհի Հովհաննիսյանը, ԱԺ պատգամավոր Անի Սամսոնյանը, Երևանի ավագանու անդամ Թեհմինա Վարդանյանը, հաղորդակցության մասնագետ Աստղիկ Ավետիսյանն ու այլք։
Վարչապետ Փաշինյանն ի պատասխան հայտարարել է՝ շարունակելու է իրականացնել հանրային վերահսկողության արշավը ու կոչ է արել մարդկանց նոր տվյալներ հաղորդել։

Шушан Дойдоян: Удаление фото со страницы в Facebook не восстанавливает нарушенное право человека
Существует явное противоречие между публикацией на странице премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Facebook фотографий, видео и требованиями национального законодательства о защите персональных данных, международными нормами. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am директор и основатель Центра свободы информации Шушан Дойдоян.
Она пояснила, что, во-первых, нарушается принцип соразмерности, авторы видео или фото обязаны обрабатывать данные в минимальном объеме, необходимом для достижения законной цели.
«Власти, и правда, поставили хорошую цель, но для достижения каждой цели необходимо использовать минимальный объем персональных данных. Если возможно достичь этой цели, не деперсонализировав людей, то это необходимо сделать. Если этой цели можно достичь только путем публикации фотографий, то нужно сделать так, нет необходимости распространять видео. В то же время при их публикации нужно деперсонализировать участников, закрывать лица, поработать с кадром, поскольку здесь существенно явление, а не лица», – сказала она.
Вторая проблема, по мнению эксперта, касается нарушения принципа добросовестности, поскольку субъекты видеонаблюдения просто не предупреждаются о том, что они в настоящее время участвуют в процессе видеонаблюдения или фотосъемки или что их строго семейное мероприятие транслируется в прямом эфире.
«Согласно закону, при видео- или фотосъемке люди должны быть проинформированы и уведомлены об этом. Это принцип добросовестности», – подчеркнула глава НПО.
Для предотвращения подобных нарушений, по словам Шушан Дойдоян, Агентство по защите персональных данных министерства юстиции должно незамедлительно выступить с разъяснением, указать на проблему и описать ее.
«Кроме того, агентство должно предложить и представить минимальные правила, которым должны следовать «вышедшие на охоту» граждане, чтобы не нарушать право на защиту персональных данных», – указала она.
Подведомственное министерству юстиции агентство должно попытаться установить баланс между двумя важными интересами – предотвращением угрозы здоровью и правом граждан на неприкосновенность частной жизни, которые сегодня вступили в конфликт.
«Это можно сделать путем грамотного информирования общественности, а также властей о правилах, которые исходят из закона, чтобы эти интересы не продвигались за счет друг друга», – отметила она, напомнив, что есть разработанное руководство по видеонаблюдению.
Председатель общественной организации напоминает, что видеонаблюдение в общественных местах может осуществляться только общественными властями, например, мэрией, полицией, а также в случаях и в порядке, предусмотренных законом.
«И теперь в таких местах мы широко делаем публичными людей, грубо нарушая право этих людей на конфиденциальность персональных данных», – отметила она.
Если права человека были нарушены, какие меры защиты существуют? Отвечая на данный вопрос, Дойдоян отметила, что человек должен обратиться в Агентство по защите персональных данных министерства юстиции, и на основании заявления гражданина Агентство обязано возбудить производство и рассмотреть его.
«Если выяснится, что нарушение имело место, оно должно быть немедленно устранено, все собранные данные должны быть уничтожены. И, конечно же, может быть наложено административное взыскание», – перечислила эксперт в области защиты персональных данных предоставляемые законодательством возможности.
Напомним, что в случае нарушения Закона РА «О защите персональных данных», в том числе осуществления обработки персональных данных (включая видеонаблюдение) с нарушением установленного законом порядка установлена административная ответственность – штраф, размер которого в случае разных нарушений колеблется от 50000 до 500000 драмов  (Кодекс об административных правонарушениях РА, статья 189.17).
По словам Дойдоян, в данном случае уполномоченному органу не обязательно ждать подачи заявлений, и вопрос может быть рассмотрен по собственной инициативе, так как в этом случае мы имеем дело с предполагаемыми массовыми нарушениями.
«Считаю, что здесь приоритетной должна быть роль Агентства – принятие немедленных мер, чтобы просто остановить эту охоту. К сожалению, власти не извлекли уроков из огласки случая с женщиной из Эчмиадзина, которая стала мишенью и жертвой ужасных нападок. То же самое происходит сейчас с несовершеннолетними и оказавшимися в общественных местах детьми, которые должны быть еще более защищенными в плане персональных данных», – сказала она.
Напомним, особенно широкий резонанс в Сети вызвала и удостоилась критики публикация фотографии молодой девушки в метро. После общественного осуждения премьер-министр Никол Пашинян удалил публикацию.
Корреспондент Panorama.am спросила Шушан Дойдоян, можно ли после удаления опубликованных фото и видео сказать, что нарушенное право было восстановлено?
«Нет, поскольку эти фотографии должны быть удалены из Сети в целом. Почему я реагирую более бурно в таких случаях? Потому что одно дело, когда фотография публикуется в печатной газете или показывается на телевизионных каналах один раз, другое дело, когда она появляется в Сети, социальных сетях и на других платформах, поскольку в этом случае вы больше не являетесь владельцем фото или видео, их невозможно удалить из поисковых систем Сети, уже не говорю о том, когда это распространяет первое лицо страны, после чего многие считают своим долгом тиражировать все это. Другими словами, практически невозможно полноценное восстановление нарушенного права человека», – подчеркнула Шушан Дойдоян.
Напомним, с призывом удалить фото из Сети выступил Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян. С призывами к Пашиняну прекратить подобное поведение выступили бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян, правозащитница, представитель коалиции «Против насилия в отношении женщин» Заруи Ованнисян, депутат НС Армении Ани Самсонян, член Совета старейшин Еревана Темина Варданян, специалист по коммуникациям Астхик Аветисян и др..
В ответ премьер-министр Пашинян заявил, что он продолжит кампанию общественного контроля, и призвал людей предоставить новые данные.