Պետական եկամուտների կոմիտեում և ընդհանրապես համակարգում նոր փոփոխություններ կլինեն։ Հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օնլայն ելույթում՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում «ՀՀ 2019թ պետբյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկման ժամանակ։
Նա նշեց՝ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը լքելու է պաշտոնը, նրան շնորհակալություն հայտնեց կատարած աշխատանքների դիմաց։
«Մեր կառավարությունը բախտ է ունեցել պատմական տարիներին գործել»,-ասաց նա՝ մանրամասնելով, որ 2018-ը պատմական էր հեղափոխության առումով, 2019 թ-ը պատմական էր տնտեսական ցուցանիշներով, 2020-ը՝ առնվազն պատմական է կորոնավիորւսի համաճարակի բերումով։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց՝ պարզ է, որ տնտեսական ու ոչ տնտեսական խնդիրներ կլինեն, բայց հորդորեց չշտապել հետևություններ անել, այս պահին արդյունքներն ու կորուստներն ամփոփելը վաղ է։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan unveiled plans for changes at the State Revenue Committee (SRC) and the whole system in general as he was addressing lawmakers remotely from his residence during the initial debates on the annual report on the execution of the 2019 state budget.
He said that State Revenue Committee Chairman David Ananyan will no longer hold the post, thanking him for his work.
“Our government has been fortunate enough to function in historic times," he said, noting that 2018 was historic in terms of the revolution, 2019 was historic in economic terms, while 2020 is historic due to the coronavirus pandemic.
He called on MPs not to make hasty conclusions on the economic and other challenges of 2020, stating it’s too early to sum up the gains and losses at the moment.
David Ananyan stepped down as SRC Chairman on Thursday, without giving any reasons for his resignation.