Թուրքիայում առաջին անգամ հայկական թանգարան է բացվել
Թուրքիայում առաջին անգամ հայկական թանգարան է բացվել: «Մուսա լեռ» անունը կրող թանգարանը գտնվում է Հաթայ նահանգի Սամանդաղ շրջանից 4 կմ հեռավորության վրա գտնվող Թուրքիայի միակ հայկական գյուղում` Վաքըֆլըում: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Վաքըֆլը գյուղի հայ առաքելական եկեղեցու հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ջեմ Չափարը թուրքական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ այս թանգարանում ներկայացված ցուցանմուշները պատկերում են ոչ միայն հայկական մշակույթը,  այլև արտացոլում այդ տարածաշրջանում բնակվող մյուս ժողովուրդների մշակութային հետքերը։
Չափարը նշել է, որ իր կնոջ՝ Լորա Չափարի հետ միասին երկար աշխատանքներ են տարել թանգարանի հավաքածուի ձևավորման, ինչպես նաև թանգարանային ծրագիրն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ։ Նրա խոսքով՝ մի շարք երկրներից և Թուրքիայի տարբեր շրջաններից ցուցանմուշներ են գտել և տեղափոխել Վաքըֆլը, սակայն հավաքածուի առյուծի բաժինը ձեռք է բերվել Վաքըֆլըի գյուղացիներից։
Նա թանգարանը նմանեցրել է մի  ֆիլմի, որտեղ ներկայացվում է Վաքըֆլըի լեզուն, մշակույթը, կրոնը և ճաշատեսակները։
Կորոնավիրուսի պատճառով պաշտոնական բացման արարողություն տեղի չի ունեցել, սակայն համավարակը հաղթահարելուց հետո թանգարանը բաց է լինելու զբոսաշրջիկների, այցելուների համար։
Հայկական «Մուսա լեռան» թանգարանում ցուցադրված են ազգային տարազներ, պատմական իրեր, զարդեր, ինչպես նաև մուսալեռցիների հայտնի հարիսայի մեծ կաթսաները։

Turkey’s first Armenian museum has opened at Vakifli, the sole remaining Armenian village in the Samandag district of the southern province of Hatay.
In the museum, different cultures are also presented besides the Armenian culture, Hürriyet Daily News reports.
Stating that they have been working for the establishment of the Musa Dagh (Mountain) Museum for a long time, Cem Capar, the chairman of the Vakifli Village Armenian Orthodox Church Foundation, said, “This museum has traces not only from the Armenian culture but also from the culture of all the peoples living in Anatolia.”
Vakifli village is known for being the only village of the dwindling community in the country and still maintains Armenian life and culture.
Stating that they have been working with his journalist wife, Lora Capar, to complete the cultural museum project for a long time, he said the museum was established with the objects from the village’s locals.
“We could not make the opening because of the coronavirus outbreak. As we have now entered the normalization phase, we are now opening the museum to visitors. We will make our official opening in the coming days,” he said.
Local clothes, historical items and jewelry are exhibited at the Musa Dagh Armenian Museum and images of traditions are published on screens.