Մշակույթին աջակցելու համար Գերմանիան հատկացրել է ևս 1 միլիարդ եվրո
Գերմանիան կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված 130 միլիարդ եվրոյի աջակցության նոր փաթեթ է հատկացրել, որից 1 միլիարդ եվրոն նախատեսված է մշակույթի ինդուստրիայի համար։ artguide.com-ը գրում է, որ միջոցները հատկացվելու են 2020 և 2021 թվականներին։ Դրանից 250 միլիոն եվրոն կօգտագործվի կինոթատրոններում, թանգարաններում, թատրոններում, փառատոներում նոր հիգիենիկ միջոցներ ներմուծելու համար, ինչը ներառում է օդափոխության համակարգերի թարմացում և սոցիալական հեռավորության նոր չափորոշիչների կարգավորում: 30 միլիոն եվրոն ուղղվելու է թանգարանների, պատկերասրահների և հրատարակչական կենտրոնների աջակցությանը։
«Նոր սկիզբ» անվանումը ստացած փաթեթով արվեստի ոլորտում հարկերի՝ 19 տոկոսից 16 տոկոսի իջեցում է նախատեսվում։
Գերմանիայի մշակույթի նախարար Մոնիկա Գրյուտերսը հայտարարել է, որ իրենց համար Գերմանիայի մշակութային ենթակառուցվածքների պահպանումն ու պաշտպանությունը ողջ երկրում արվեստագետների և ստեղծագործ մարդկանց համար նոր աշխատատեղերի ստեղծման բանալին է:
Փաթեթի մեծ մասը՝ 450 միլիոն եվրոն, ուղղված կլինի մշակութային հաստատությունների աջակցությանը, որոնք չեն ստանում պետական ֆինանսավորում, ներառյալ անկախ ձեռնարկությունները և մասնավոր գեղարվեստական կազմակերպությունները: Ենթադրվում է, որ դա կօգնի վերադարձնել աշխատանքի նրանց, որոնք ուղարկվել էին չվճարված արձակուրդի:

Germany offers €1 billion aid package to the culture sector
Germany has released a new bailout package of €130 billion, including €1 billion set aside for the culture industry, Artner news reports.
The funds, which will be made available this year and next year, will be widely distributed across cinemas, music clubs, memorials, museums, theaters, and festivals. €250 million will go to help cultural institutions reopen with new hygiene protocols, such as updated ventilation systems and new socially-distanced visitation arrangements. Some €30 million has been earmarked for galleries, cultural centers, and publishing. The package, called New Start, also decreases the tax rate on art by 3 percent.
“We are supporting the new start of cultural life in Germany and setting the course for the future,” said culture minister Monika Grütters in a statement on friday. “For us, the preservation and safeguarding of Germany’s cultural infrastructure is the key to creating work opportunities for artists and creative people throughout the country again.”