Վրաստանում կարանտինային գոտիներին հատկացվել է ավելի քան 32 միլիոն լարի
Կորոնավիրուսի համաճարակի ընթացքում կարանտինային գոտիները պահպանելու համար պետբյուջեից հատկացվել է 32,5 միլիոն լարի (ավելի քան 10 միլիոն դոլար): Jnews-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասվում է Վրաստանի կառավարության խորհրդարան ուղարկված զեկույցում:
Կառավարության տվյալներով, մայիսի 22-ի դրությամբ կարանտինային գոտին բաղկացած է արդեն 84 հյուրանոցից՝ ողջ երկրում համարների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 6 500-ը, շուրջ 19 002 մարդ անցել է պարտադիր կարանտին:
Զեկույցում նշվում են համաճարակի ժամանակ վրացական կառավարության կողմից ձեռնարկված միջոցառումները: Դրա գլուխներից մեկը նվիրված է կարանտինային գոտիների կառավարմանը:
Համաձայն զեկույցի՝ բնակչության առողջության և վարակի տարածման ռիսկերը նվազեցնելու համար կառավարությունը սկսել է ստեղծել կարանտինային տարածքներ, որոնք նախկինի պես ապահովում են ժամանակավոր մեկուսացումը նրանց, ովքեր վարակման ռիսկի տակ են կամ իրենք են ռիսկ ներկայացնում ուրիշներին վարակելու առումով:
Հյուրանոցները որպես կարանտինային գոտիներ ամրագրելը սկսվել է 2020 թվականի մարտի 10-ից՝ նախքան երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելը:
«Կառավարությունն ապահովել է քաղաքացիների փոխադրումը սահմաններից հյուրանոցներ: Մեծ հեռավորությունների դեպքում սնունդը տրանսպորտում էր հատկացվում: Հյուրանոցի աշխատակազմն ապահովված էր նաև հատուկ բժշկական սարքավորումներով և այլ անհրաժեշտ միջոցառումներով: Արտակարգ դրության հայտարարումից առաջ հյուրանոցային համարը բանակցությունների առարկա էր յուրաքանչյուր ամրագրման ժամանակ:
2020 թվականի մարտի 21-ից, նախագծին մասնակցող բոլոր 34 հյուրանոցների համար ներկայացվել էր համընդհանուր սակագին, ներառյալ` հյուրանոցային համարի արժեքը` 59 (ներառյալ ԱԱՀ-ն) լարի (ավելի քան 18 դոլար), որտեղ յուրաքանչյուր հյուրանոցի համար օրական եռանգամյա սննդի համար սահմանված սակագինը կազմում է 25 լարի (ավելի քան 8 դոլար)», – ասվում է զեկույցում:
Երկու ամսվա ընթացքում միջինը 4500-5000 հյուրանոցային համարներ անընդհատ զբաղված էին: Ծրագրի իրականացման ընթացքում ներգրավվել է 23 փոքր (5-ից 40 հյուրանոցային համար), 42 միջին (41-ից 100 հյուրանոցային համար) և 18 խոշոր (101 և ավելի հյուրանոցային համար) հյուրանոց:
«Հարկ է նշել, որ կարանտինային գոտու նախագիծը նպաստեց ոչ միայն COVID-19-ի դեմ արդյունավետ պայքարին, այլ նաև այնպիսի ոլորտների ներկայացուցիչների ֆինանսական օժանդակությանը, ինչպիսիք են՝ տրանսպորտային ծառայությունը, քեյթերինգը (տեղում ռեստորանային ծառայությունների մատուցումը) և սննդի առաքումը, տեղական գյուղամթերքի արտադրությունը և այլն», – ասվում է զեկույցում:

Правительство Грузии потратило свыше 32 млн лари на карантинные зоны
Из государственного бюджета Грузии было выделено 32,5 млн лари (более 10 млн долларов) для содержания карантинных зон в период эпидемии коронавируса, говорится в направленном в парламент отчете правительства Грузии. Об этом сообщает jnews.ge.
Согласно информации, по состоянию на 22 мая зона карантина состоит уже из 84 отелей по всей стране, общее количество номеров превысило 6 500, а обязательный карантин прошли 19 002 человек.
Отчет перечисляет меры, принятые правительством Грузии в период эпидемии. Одна из его глав посвящена управлению карантинными зонами.
Согласно отчету, чтобы уменьшить риски для здоровья населения и распространения инфекции, правительство начало создавать карантинные помещения, которые по-прежнему обеспечивают временную изоляцию для тех, кто подвергается риску заразиться или заразить других.
Бронирование гостиниц в качестве карантинных зон началось с 10 марта 2020 года, еще до того, как в стране было объявлено чрезвычайное положение.
«Правительство обеспечивало доставку граждан от границ до гостиниц. В случае больших расстояний, еда предоставлялась в транспорте. Также персонал гостиниц был обеспечен специальным медицинским оборудованием и другими необходимыми мероприятия. До объявления чрезвычайного положения гостиничный номер был предметом переговоров при каждом бронировании.
С 21 марта 2020 года для всех 34 отелей, участвующих в проекте, был введен единый тариф, включающий стоимость гостиничного номера — 59 лари (с учетом НДС) (более 18 долларов), где фиксированный тариф за трехразовое питание для каждой гостиницы оставляет 25 лари (более 8 долларов)», — сказано в отчете.
В течение двух месяцев в среднем были постоянно заняты 4 500–5 000 гостиничных номеров. В ходе реализации проекта было задействовано 23 небольших (от 5 до 40 номеров), 42 средних (от 41 до 100 номеров) и 18 крупных отелей (101 номер и выше).
«Следует отметить, что проект карантинной зоны способствовал не только эффективной борьбе с COVID-19, но и финансовой поддержке представителей таких областей как транспортная служба, кейтеринг (предоставление ресторанных услуг на местах) и дистрибуция продуктов питания, производство местной сельскохозяйственной продукции и т.д», — говорится в отчете.