Փաշինյան. Բժշկական օգնության ուշացման պատճառով մարդ է մահացել կորոնավիրուսից
«Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում շուրջ 200 կորոնավիրոսով հիվանդ քաղաքացի կա, ով սպասում է հոսպիտալիզացիայի ենթարկվելու իր հերթին, այսինքն` մեր առողջապահական համակարգն այսօր այնքան ծանրաբեռնված է աշխատում, որ հոսպիտալիզացիայի ենթակա հիվանդներին չենք հասցնում տեղավորել հիվանդանոցներում»,- պարետատան նիստից հետո կայացած ասուլիսում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ արդեն ունեն դեպք, երբ բժշկական օգնության ուշացման պատճառով մարդ է մահացել կորոնավիրուսից. «Ընդ որում՝ ուշացման պատճառը երկակի է՝ հարազատները մի փոքր ուշացրել են հիվանդի վերաբերյալ ճիշտ տեղեկատվության փոխանցումն առողջապահական համակարգին, տեղեկատվությունը ստացվել է ուշացումով և ռեակցիան էլ է եղել ուշացում, դրա պատճառով մենք արձանագրել ենք այսպիսի թերևս առաջին մահը»։
Վարչապետը նշեց, որ երկու մահվան դեպք են ունեցել, երբ պացիենտը պետք է լիներ վերակենդանացման բաժանմունքում, բայց գտնվել է ընդհանուր բաժանմունքում վերակենդանացման բաժանմունքում տեղ չլինելու պատճառով։
Նա նշեց, որ այսօր պարետատան նիստին ընդհուպ մոտացել են քննարկումներով եզրին՝
որոշում կայացnել ու հայտարարել տոտալ և անվերապահ արգելափակում։
«Բայց քննարկումների արդյունքում տեսել ենք, որ այդ որոշումը չի բերելու ցանկալի արդյունքների, դա ցանկալի որոշում չէ ոչ միայն այն պատճառով, որ տնտեսական հետևանքները կլինեն ծանր, բայց առավել ևս այն պատճառով, որ մենք համոզված ենք և վերջին օրերի մեր իրականության մոնիտորինգը ցույց է տալիս, որ այդ կարանտինը չի պահվելու այն որակով, որ մեզ բերի ցանկալի որակի։ Գործ ունենք հակահաճարակային կանոնների համընդհանուր չպահպանման հետ, որը եթե հիմա Հայաստանի բնակավայրերի հատվածները փակենք, այդ չպահման պայմանները տեղափոխվելու են շենքեր, հարևանների տներ։ Հարված ենք հասցնելու տնտեսության ողնաշարին ու չենք ունենալու ցանկալի արդյունք, իսկ բացումից հետո վերադառնալու ենք օրը 500-700 նոր դեպքի։ Իսկ եթե տեսականորեն համարենք, որ մեր ժողովուրդն արդեն իրավիճակի լրջությունն այնքան է գնահատել, որ կպահի այդ կարանտինը, ուրեմն այդ նույն հնարավորությունն ունենք այս պահին և հիմա առանց որևէ վարչական լծակի գործադրման։
Բայց անկախ ամեն ինչի, մենք պետք է արձանագրենք, որ իսկապես հասել ենք կրիտիկական վիճակի, արդեն իսկ քայլում ենք դժոխքի միջով։ Սրա լուծումը գոնե միջնաժամկետ կարող է լինել միայն մի բան՝ իսկապես տոտալ հակահամաճարակային շարժում սկսվի Հայաստանում, մեզանից յուրաքանչյուրն առաջնորդվի այն կանխավարկածով, որ ահա այդ հիվանդանոցային տեղերի բացակայության և սակավության պատճառով կարող է մահանալ ինքը, իր հարազատը։ Մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է առաջնորդվի այն կանխավարկածով, որ ինքը վարակված է ու չպետք է վարակի ուրիշներին»,- ասաց Ն. Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, այս իրավիճակից ունենք մի ելք. «Թեկուզ դժոխքի միջով քայլելով, պետք է դուրս գանք հակառակ կողմից և դա կարող ենք անել հակահամաճարակային կանոնները ոչ միայն տոտալ պահպանելով, նաև հակահամաճարակային շարժմանը ամենաակտիվ ու հնարավոր մասնակցություն ցուցաբերելու միջոցով՝ ընդհուպ չեզոքացնելով հակահամաճարակային հակաքարոզչության բոլոր միջոցները»։
«Հասել ենք այն եզրին կամ արդեն իսկ հատել ենք այդ եզրը, որից այն կողմ դժոխային իրավիճակ է։ Բայց ուզում եմ ասել, որն է կառավարության անելիքն այս իրավիճակում։ Անում ենք երկու քայլ՝ ուղիղ, անկեղծ, առանց որևէ մի նրբություն թաքցնելու խոսել ու հաղորդակցվել ժողովրդի հետ, ներկայացնել ճշմարտությունը, երկրորդ՝ բոլոր հնարավոր միջոցները ձեռնարվում են հիվանդանոցային, մահճակալային, վերակենդանացման տեղեր ավելացնելու համար»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Н. Пашинян: Из-за несвоевременного оказания медицинской помощи от коронавируса скончался человек
«По положению на сегодняшний день в Армении около 200 пациентов с коронавирусом, которые ожидают своей очереди на госпитализацию, то есть – наша система здравоохранения перегружена настолько, что подлежащих госпитализации пациентов не успевают доставить в больницы», – заявил в ходе брифинга после заседания комендатуры премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он отметил, что уже зафиксирован случай, когда из-за несвоевременного оказания медицинской помощи от коронавируса скончался человек. «При этом, причина опоздания заключается в том, что родные пациента опоздали по части предоставления системе здравоохранения верных сведений о пациенте, информация была получена с опозданием и реакция также была с опозданием, по этой причине мы зафиксировали первую подобную смерть», – отметил он.
Премьер-министр подчеркнул, что зафиксировано также два случая смерти, когда пациент должен был находиться в отделении реанимации, однако, из-за нехватки мест он находился в общем отделении.
Он отметил, что в ходе заседания комендатуры было почти принято решение о тотальном «локдауне».
«Однако по итогам обсуждений мы увидели, что это решение не приведет к желаемым результатам, это не желательное решение не только по причине, что экономические последствия будут тяжелыми, а поскольку мы убеждены, мониторинг за последние дни показал, что этот карантин не будет соблюдаться на том уровне, который бы привел к желаемым результатам», – отметил он, добавив, что мы имеем дело со всеобщим несоблюдением противоэпидемиологических правил.
По словам премьер-министра, страна достигла критической ситуации, уже оказались в аду. «Решением этого может стать только одно – начало тотального противоэпидемиологического движения в Армении, чтобы каждый из нас руководствовался тем предположением, что из-за отсутствия мест в больницах он может сам умереть, могут умереть его родные. Каждый из нас должен руководствоваться тем предположением, что он является носителем вируса и не должен заражать других», – подчеркнул премьер.
По его словам, существует всего один выход из сложившейся ситуации: «Хоть и проходя через ад, мы должны выйти из этой ситуации, и мы можем сделать это не только благодаря тотальному соблюдению противоэпидемиологических правил, но и посредством самого активного участия в противоэпидемиологическом движении, в том числе, нейтрализуя все средства противоэпидемиологической антипропаганды».
Н. Пашинян сообщил также, что для выхода из сложившейся ситуации правительство предпримет два основных шага. «Прямо, честно, без сокрытия каких-либо тонкостей говорить и общаться с народом, представлять истину. Во-вторых, мы предпринимаем все возможные меры для увеличения больничных коек и мест в реанимационном отделении», – пояснил он.