Սևակ Թորոսյան. Պետք է պարզապես 300.1 հոդվածը ջնջվի Հայաստանի քրեական օրենսգրքից
Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիքի, դրան հետևած տարբեր մեկնաբանությունների մասին Panorama.am-ը զրուցել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ, Ֆրանսիայի փաստաբանների պալաի անդամ Սևակ Թորոսյանի հետ։
Panorama.am-ՄԻԵԴ-ն օրեր առաջ հրապարակեց խորհրդատվական կարծիք՝ դատարանին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի կողմից հասցեագրված  հարցերի վերաբերյալ։ Այս պահին ի՞նչ կարող եք փաստել, ի՞նչ է արձանագրել Եվրոպական դատարանը։
Սևակ Թորոսյան-Նախ հիշենք, որ ընդհանուր իրավասության դատարանը գործը կասեցրել և ուղարկել էր Սահմանադրական դատարան, որպեսզի Քրեական օրենսգքրի 300.1 հոդվածի սահմանադրականության հետ կապված որոշում կայացնի։ Այս պահին պետք է փորձել ենթադրել, թե ինչու ՍԴ-ն  իր հերթին ցանկացավ ՄԻԵԴ-ից խորհուրդ ստանալ, ի վերջո Սահմանդրական դատարանն է որոշում կայացնելու այդ հոդվածի սահմանդրականության վերաբերյալ։
Երբ ՍԴ-ն սկսկեց այս գործը քննել, կարող ենք ենթադրել, որ 30 կամ 40 հարցումներ ուներ, որոնց մեծամասնությունը լուծեց։ Մնացել էր 4  տեխնիկական հարցեր, որոնց վերաբերյալ որոշեցին կարծիք ստանալ Եվրոդատարանից։  Իմ կարծիքով, ՄԻԵԴ-ն ատաջին երկու հարցերին չպատասխանեց, քանի որ դրանք շատ ընդհանրական էին, ու ՄԻԵԴ-ն ուղղակի կապ չտեսավ դրանց ու Ռոբերտ Քոչարյանի գործի միջև։  Դա պետք չէ պատիժ համարել, ՄԻԵԴ չափանիշներով, հարցումը պետք է ուղղակի կապ ունենա նշված գործի հետ։ Այս երկու հարցերը, որոնք կապված էին իրավական պետության կամ իրավունքի գաղափարաբանության հետ, ուղղակի կապ չէին ստեղծում գործի հետ, ըստ ՄԻԵԴ դատավորների։
Ինչ վերաբերում է երրորդ և չորրորդ հարցերի պատասխաններին, ու եթե մեկ նախադասությամբ ամփոփելու լիենք, ապա առավել կարևոր է քրեական հանցագործության հստակության սկզբունքը։
Panorama.am-ՄԻԵԴ որոշման մասին պաշտպանական ու մեղադրող կողմի տեսակետները տրամագծորեն հակառակ կողմերում են։ Միջազգային փորձը՝ մասնավորապես ֆրանսիականն ի՞նչ է ցույց տալիս, այդպես էլ պե՞տք է լիներ։
Սևակ Թորոսյան -ՄԻԵԴ-ի կարծիքը նախաորոշում չէ։ Բնական է, որ տուժող կողմը, կամ դատախազությունը պետք է փորձեն այլ մեկնաբանություններ տալ, քանի որ կարծիքը պարզապես հիշեցնում և հաստատում է քրեական դատավարության բարձրագույն սկզբունքները։ Դրանք երկու տարի է, որ մենք պնդում ենք։
Ինչ վերաբերում  միջազգային փորձին, ապա հիշեցնեմ, որ այս խորհրդատավական կարծիքի ինստիտուտը 2018-ից է գործում՝ թիվ 16 արձանագրությամբ։ Եվ այդ ժամանակից ի վեր եվրոպական երկրների բարձրագույն  դատարանները միայն երկու անգամ  են օգտագործել՝ առաջին անգամ Ֆրանսիայի վճռաբեկ դատարանը 2018 թվականին, երկրորդ անգամ  Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը 2019-ին։ Այս երկու կարծիքները կարդալով՝ հասկանում ենք, որ Եվրոդատարանը խորհրդատվական կարծիք տալով, նախավճիռ չի ուզում կայացնել։  Վճռի կայացումը, ըստ ՄԻԵԴ-ի, պետք  է դրված լինի ազգային դատավորների ուսերին։ Մի խոսքով, ազգային դատավորը պետք է փաստի, որ լավ հասկացել է այս գործում քրեական օրենսգրքի հստակության սկզբունքը։ Դատավորն է պատասխանատու և իր երկիրն է պատժվելու, եթե սխալ որոշում կայացվի։
Panorama.am -Դատախազությունը, մեկնաբանելով խորհրդատվական կարծիքը, տարածած հաղորդագրության մեջ նշել էր. «Մեծ պալատը որևէ խնդիր և առավել ևս, Կոնվենցիային հակասող չի համարում քրեական նորմով որպես բլանկետ սահմանադրական նորմերի նախատեսումը` դարձյալ հղում կատարելով իրավական որոշակիության և կանխատեսելիության ընդհանուր կանոնին»։ Այսինքն, այն էականորեն տարբերվում է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների հայտարարություններից։ Իսկապե՞ս խորհրդատվական կարծիքն այդ աստիճան տարընթերցումների տեղիք է տալիս։
Սևակ Թորոսյան -Դատախազության արտահայտությունը խաբեբայություն է, ՄԻԵԴ-ը նման դիրքորոշում չի արտահայտել, մասնավորապես 300.1-ի հստակության մասին դիրքորոշում չի հայտնել, ընդհակառակը զգուշացնում է ազգային դատավորին, եթե չեզոք կերպով դատավորը չի կարող անդրադառնալ, որ 300.1 հոդվածը հստակության ու կանխատեսելիության խնդիր է ստեղծում, ապա իր երկիրն է պատժվելու, երբ այս գործը ներկայացվի մեր առջև մոտ ապագայում։  300.1 հոդվածը զարմանալի տեքստ է։ Ազգային ժողովը ժամանակին նախատեսել է պատիժը՝ 10-15 տարվա ազատազրկում, բայց ոչ հանցագործության սահմանումը։ Գողություն, մարդասպանություն կամ բռնաբարությունը գիտենք ինչ է, հստակ սահմանված են աշխարհի բոլոր քրեական օրենսգրքերում, բայց սահմանադրական կարգի տապալման գաղափարը, սահմանված չէ ու վտանգ է ստեղծում բոլոր քաղաքացիների, ընդդիմադիրների, լրագրողների համար, որոնց  նկատմամբ կարող է այդ հիմքով քրեական գործ հարուցել իրենց հայտարարությունների կամ գործողությունների համար։  Պետք է պարզապես 300.1 հոդվածը ջնջվի Հայաստանի քրեական օրենսգրքից։
Panorama.am-  Դատախազության ու փաստաբանների կարծիքները չեն համընկնում նաև օրենքի հետադարձ ուժի կիրառման վերաբերյալ, երբ հղում է արվում ներպետական պրակտիկային։ Ձեր կարծիքը ո՞րն է այդ հարցի վերաբերյալ։
Սևակ Թորոսյան -Դատախազությունն ու փաստաբանները պետք չունեն համաձայնվել օրենքի հետադարձ ուժի կիրրառման մասին, պարզապես պետք է կարդալ Եվրոպական օրենքը։ Բոլոր եվրոպական երկրների քրեական օրենսգրքերում նշված է այս սկզբունքը։ Եթե 2008-ին քրեական այդ հոդվածը գոյություն չուներ, ապա հետո ընդունվածը չի կարող հիմք դառնալ որևէ հանցագործության համար։ Եթե գոյություն ուներ, բայց տարիներ հետո այդ պատիժը խստացվել է, ապա այն դատարանը չի կարող օգտագործել։ Մեկ անգամ ևս ՄԻԵԴ-ը հիշեցնում է, որ ազգային դատավորը պետք է կոնկրետ անդրադառնա, եթե 2008-ին այդ օրենքի սահմանումը կար, թե՞ ոչ։ Այսինքն , խնդիրը նույնն է, ոչ 2008-ին, ոչ էլ 2020-ին Հայաստանի Քրեական օրենսգիքրը հստակ կերպով չի սահմանել այսպես կորված սահմանդրական կարգի տապալումը։
Panorama.am-  Միջազգային օրենքների հումանիզացիայի սկզբունքը ասում է, որ եթե արարքից հետո օրենքը փոխվել է ու խստացվել է, այն չի կարող կիրառվել տվյալ արարքի համար։
Սևակ Թորոսյան -Այս հարցը պետք է տալ դատախազությանը։ Ես կարծում եմ, որ ժամանակ են շահում, քանի որ ինչ բաղդատումներ էլ անեն տարբեր տարիներին ընդունված զանզան օրենքների միջև, ի վերջո ամեն մարդ պետք է անդրադառնա խնդրին, որ սահմանադրական կարգի տապալումը երբեք սահմանված չի եղել։
Panorama.am -Եթե «յոթի գործ»-ով քրեական հետապնդումները դադարեցվել են,  արդյոք ավտոմատ նույն հիմնավորումները չպետք է գործե՞ն  սահմանդրական կարգի ենթադրյալ տապակման գործով  մեղադրյալների համար՝ կատարած լինեն նրանք այդ արարքը, թե չէ, ապացուցված լինի մեղքը, թե չէ։
Սևակ Թորոսյան -Իհարկե, եթե այս հիմքով Ռոբերտ Քոչարյանը դատապարտվի, ապա վաղն էլ նույն հիմքով Նիկոլ Փաշինյանը պետք է դատապարտվի։ Բայց նորից կրիկնեմ, այս հանցագործությունը չի կարող հիմք լինել, որևէ դատապարտման համար։ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը պետք է հենց հիմա դադարեցնել։
Panorama.am-  ՍԴ-ն կարծիք է խնդրել նաև Վենետիկի հանձնաժողովից։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսին կլինի այդ հանձնաժողովի արձագանքը։
Սևակ Թորոսյան -Վենետիկի հանձնախումբն արդեն արտահայտվել է մոտ անցյալում Հայաստանի իրադարձությունների մասին։ Այն հեղափոխությունների մաքրության փուլի վերաբերյալ մեծ փորձառություն ունի, մասնավորապես, թե ինչպես նորընտիր իշխանությունները քրեական դատավարությունն օգտագործում են իրենց երևակայած թշնամիները մաքրելու համար։ Ի վերջո, ՄԻԵԴ-ի կամ Վենետիկի հանձնաժողովին կարծիքները պիտի օգնեն նախ և առաջ Սահմանադրական դատարանին որոշում կայացնելու համար։ Այս որոշումին է, որ կսպասենք։

Севак Торосян: Статью 300.1 следует просто изъять из Уголовного кодекса Армении
О консультативном мнении ЕСПЧ по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и последовавших за ним различных комментариях корреспондент Panorama.am побеседовал с представителем адвокатской команды Р.Кочаряна, членом Палаты адвокатов Франции Севаком Торосяном.
– На днях ЕСПЧ опубликовал консультативное заключение по вопросам, адресованным суду Конституционным судом Армении. Что Вы можете констатировать на данный момент, что зафиксировал Европейский суд?
– Прежде всего, давайте вспомним, что суд общей юрисдикции приостановил производство по уголовному делу и направил его в Конституционный суд для принятия решения о конституционности статьи 300.1 Уголовного кодекса РА. На данный момент нужно попытаться предположить, почему Конституционный суд, в свою очередь, захотел получить консультацию Европейского суда по правам человека, в конце концов, именно Конституционный суд примет решение о конституционности данной статьи.
Когда Конституционный суд начал рассмотрение этого дела, можем предположить, что у него было 30 или 40 запросов, большинство из которых было решено. Оставалось 4 технических вопроса, по которым они решили получить мнение из Европейского суда. На мой взгляд, ЕСПЧ не ответил на первые два вопроса, поскольку они были слишком общими, и ЕСПЧ просто не увидел прямой связи между ними и делом Роберта Кочаряна. Это не следует считать наказанием, в соответствии со стандартами ЕСПЧ, запрос должен быть напрямую связан с упомянутым делом. Эти два вопроса, которые были связаны с идеологией правового государства или верховенства закона, по мнению судей ЕСПЧ, не создают прямой связи с делом.
Что касается ответов на третий и четвертый вопросы, и если мы обобщим в одном предложении, то более важным является принцип определенности уголовного преступления.
– Точки зрения стороны защиты и стороны обвинения касательно заключения ЕСПЧ – диаметрально противоположны. Что показывает международный, в частности французский опыт, так и должно было быть?
– Мнение ЕСПЧ не является предварительным вердиктом. Естественно, что потерпевшая сторона или прокуратура должны пытаться давать разные толкования, поскольку мнение просто напоминает и подтверждает высшие принципы уголовного судопроизводства. Мы настаивали на них два года.
Что касается международного опыта, то напомню, что этот институт консультативного заключения действует с 2018 года – в соответствии с Протоколом № 16. И с тех пор высшие суды европейских стран использовали его только дважды – в первый раз Кассационный суд Франции в 2018 году, второй раз Конституционный суд Армении в 2019 году. Читая эти два мнения, мы понимаем, что Европейский суд, давая консультативное заключение, не хочет выносить предварительного вердикта. По мнению ЕСПЧ, вынесение вердикта должно лежать на плечах национальных судей.
Одним словом, национальный судья должен констатировать, что он хорошо понял принцип определенности уголовного кодекса в этом деле. Ответственность несет судья, и его страна будет наказана, если будет вынесено неверное решение.
– Генеральная прокуратура Республики Армения, комментируя консультативное заключение Большой Палаты Европейского Суда по правам человека по делу второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна, отметила: «Большая Палата ЕСПЧ не видит каких-либо проблем и, тем более, не рассматривает как противоречащее Конвенции предусмотрение уголовной нормой бланкетных конституционных норм, вновь ссылаясь на общее правило правовой определенности и предсказуемости». То есть это существенно отличается от заявлений адвокатов Роберта Кочаряна. Действительно ли консультативное заключение ЕСПЧ оставляет место для таких разночтений?
– Высказывание прокуратуры является обманом, ЕСПЧ не выражал такой позиции, в частности, не выражал позиции по поводу определенности ст. 300.1, наоборот, предупреждает национального судью: если судья не может подойти нейтрально, что статья 300.1 создает проблему определенности и предсказуемости, то будет наказана его страна, когда это дело будет представлено им в обозримом будущем. Статья 300.1 – удивительный текст. Национальное Собрание в свое время предусмотрело наказание – в виде 10-15 лет лишения свободы, но не определение преступления. Мы знаем, что такое воровство, убийство или изнасилование, они четко определены во всех уголовных кодексах мира, но идея свержения конституционного строя не определена и создает угрозу для всех граждан, оппозиционеров, журналистов, в отношении которых на этом основании может быть возбуждено уголовное дело за их заявления или действия. Статью 300.1 следует просто удалить из Уголовного кодекса Армении.
– Мнения прокуратуры и адвокатов не совпадают и касательно применения обратной силы закона, когда делается ссылка на внутригосударственную практику. Каково Ваше мнение по этому вопросу?
– Прокуратура и адвокаты не нуждаются в том, чтобы соглашаться с применением обратной силы закона, нужно просто читать европейский закон. Этот принцип упоминается в уголовных кодексах всех европейских стран. Если в 2008 году этой уголовной статьи не существовало, то принятая после не может служить основанием для какого-либо преступления. Если оно существовало, но через несколько лет наказание было ужесточено, то суд не может его использовать. ЕСПЧ еще раз напоминает, что национальный судья должен конкретно констатировать: существовало ли определение этого закона в 2008 году или нет? Другими словами, проблема одна и та же: ни в 2008 году, ни в 2020 году Уголовный кодекс Армении не определял четко так называемое свержение конституционного строя.
– Принцип гуманизации международного права гласит: если закон был изменен и ужесточен после деяния, он не может быть применен к данному деянию.
– Этот вопрос следует задать прокуратуре. Я думаю, что они выигрывают время, потому что, какие бы сверки не проводили между принятыми в разные годы различными законами, в конце концов, каждый должен обратиться к той проблеме, что никогда не было дано определения  свержению конституционного строя.
– Если уголовные преследования по «Делу семи» были прекращены, разве не должны автоматически действовать те же обоснования для обвиняемых по делу предполагаемого свержения конституционного строя – независимо от того, совершили ли они это деяние или нет,  доказана вина или нет?
– Конечно, если Роберт Кочарян будет осужден на этом основании, то завтра на том же основании должен быть осужден Никол Пашинян. Но повторю вновь: это преступление не может быть основанием для какого бы то ни было осуждения. Дело Роберта Кочаряна должно быть прекращено прямо сейчас.
– Конституционный суд также запросил мнения Венецианской комиссии. Как Вы думаете, какой будет реакция этой комиссии?
– Венецианская комиссия в недавнем прошлом уже высказалась о событиях в Армении. Она имеет большой опыт касательно этапа чистки революций, в частности, когда новоизбранные власти используют уголовное судопроизводство, чтобы избавиться от своих воображаемых врагов. В конце концов, мнения ЕСПЧ или Венецианской комиссии должны, прежде всего, помочь Конституционному суду в принятии решения. Этого решения мы и ждем.