Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն արդարացվել է
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն արդարացվել է։ Նրա փաստաբան Գեորգի Մելիքյանի փոխանցմամբ, արդարացման դատական ակտը կայացվել է 05.06.2020 թվականին և շուտով հասանելի կդառնա։
Ֆեյսբուքյան իր էջում նա կես կատակ-կես լուրջ գրել է.
«Այսօր երկարատև հիվանդությունից հետո վախճանվեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ ապօրինի իրականացվող քրեական հետապնդումը և ի շնորհիվ դատավոր Դավիթ Բալայանի արդարացման ակտի վերջինս արդարցվեց։
Ցավակցում ենք ՀՔԾ և դատախազությանը»։
Հիշեցնեք, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝  պաշտոնական կեղծիք կատարելու հատկանիշով։
Անցած տարվա հուլիսի 26-ին Բարձրագույն դատական խորհուրդը ժամանակավորապես կասեցրել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները:
Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակիցները խուզարկել էին  Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակը:
Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ հետապնդումները սկսկեցին, երբ նա կալանքից ազատ արձակեց ՀՀ երկորրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, իսկ քրեական գործը կասեցրեց և ուղարկեց Սահմանադրական դատարան։ Հիշեցնենք, որ հարյուրից ավելի փաստաբան պատրաստակամություն էր հայտնել պաշտպանելու դատավորի շահերը։

Судья Давид Григорян оправдан
Судья суда общей юрисдикции города Еревана Давид Григорян оправдан. Как сообщил его адвокат Георгий Меликян, оправдательный судебный акт вынесен 05.06.2020 г и вскоре будет доступен.
На своей странице в социальной сети адвокат написал:
«Сегодня после длительной болезни прекратило свое существование незаконное уголовное преследование в отношении судьи Давида Григоряна. И благодаря вынесенному судьей Давидом Балаяном оправдательному судебному акту он был оправдан.
Приносим соболезнования Специальной следственной службе и Прокуратуре».
Напомним, судье Давиду Григоряну предъявили обвинение по признакам части 1 статьи 314(«Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов») Уголовного кодекса РА. Его полномочия было временно приостановлены ВСС 26 июля 2019 года.
Уголовное преследование в отношении Давида Григоряна было начато после того, как он постановил освободить второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под стражи под личное поручительство, а затем вынес решение о приостановлении производства по уголовному делу и обращении в Конституционный суд.