Փաշինյան. Կորոնավիրուսի դեմ պայքարին կմիանան երեք ԲԿ-ներ
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի առողջապահական համակարգին մոտակա մի քանի օրերին կմիանան Սպիտակի ԲԿ-ն (100 մահճակալ), Վեդու ԲԿ-ն (100 մահճակալ) և Մարտունու ԲԿ մեկ բաժանմունք (35-40 մահճակալ): Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա հիշեցրել է, որ մինչ այժմ արդեն իսկ գործարկվել էր մոտ 2000 մահճակալ այս խնդրի համար։
«Մի կարևոր փաստ ևս. այսօր առաջին անգամ մեր նոր՝ Այրվածաքաբանության ազգային կենտրոնի բազայի վրա գործող տրիաժ կենտրոն ընդունված պացիենտներին համակարգչային տոմոգրաֆիա է արվել Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնում (հայտնի, որպես Ֆիզիկայի ինստիտուտի ցիկլոտրոն):
Ի դեպ, մոտ մեկ ամիս առաջ կառավարության նիստում առողջապահության նախարարից հետաքրքրվել էի, թե երբ կսկսի գործել պոզիտրոն-էմիսիոնային տոմոգրաֆը, որը շատ անհրաժեշտ է մեր քաղցկեղ ունեցող քաղաքացիների համար և տեղադրված է հենց այս կենտրոնում։
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ վերջինիս վերջնական գործարկման համար անհրաժեշտ պարագաները և նյութերը անցյալ շաբաթ ներկրվել են Հայաստան և մյուս շաբաթ այն ամբողջությամբ կգործարկվի՝ երկար տարիների պարապուրդից հետո։ Մեր քաղցկեղ ունեցող պացիենտները ՊԷՏ/ՀՏ համար այլևս ստիպված չեն լինի արտասահման մեկնել»,- գրել է Ն. Փաշինյանը։

Никол Пашинян: К системе здравоохранения в борьбе с COVID-19 присоединятся три медцентра
В борьбе с коронавирусом к системе здравоохранения Армении в ближайшие несколько дней присоединятся Медцентр Спитака (100 коек), Медцентр Веди (100 коек) и одно отделение Медцентра Мартуни (35-40 коек). Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он напомнил, что до сегодняшнего дня уже были задействованы около 2000 коек для этих нужд.
«Есть ещё один важный факт: впервые пациентам, поступившим в действующий на базе Национального ожогового центра новый триаж-центр, компьютерная томография была сделана в Центре производства радиоизотопов, более известном, как циклотрон Института физики.
Кстати, примерно месяц назад на заседании правительства я поинтересовался у министра здравоохранения, когда начнет действовать позитронно-эмиссионный томограф (ПЭТ), который крайне необходим гражданам, страдающим раком, и размещен именно в этом центре.
Хочу сообщить, что необходимые для его окончательного запуска материалы и оборудование были импортированы в Армению на прошлой неделе. На этой неделе он будет полностью введен в эксплуатацию после многолетнего простоя. Наши пациенты, страдающие раком, отныне не будут вынуждены ехать за границу для прохождения ПЭТ/КТ», – сообщил Н. Пашинян.