Փաշինյան. Կորոնավիրուսի դեմ պայքարին կմիանան երեք ԲԿ-ներ
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի առողջապահական համակարգին մոտակա մի քանի օրերին կմիանան Սպիտակի ԲԿ-ն (100 մահճակալ), Վեդու ԲԿ-ն (100 մահճակալ) և Մարտունու ԲԿ մեկ բաժանմունք (35-40 մահճակալ): Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա հիշեցրել է, որ մինչ այժմ արդեն իսկ գործարկվել էր մոտ 2000 մահճակալ այս խնդրի համար։
«Մի կարևոր փաստ ևս. այսօր առաջին անգամ մեր նոր՝ Այրվածաքաբանության ազգային կենտրոնի բազայի վրա գործող տրիաժ կենտրոն ընդունված պացիենտներին համակարգչային տոմոգրաֆիա է արվել Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնում (հայտնի, որպես Ֆիզիկայի ինստիտուտի ցիկլոտրոն):
Ի դեպ, մոտ մեկ ամիս առաջ կառավարության նիստում առողջապահության նախարարից հետաքրքրվել էի, թե երբ կսկսի գործել պոզիտրոն-էմիսիոնային տոմոգրաֆը, որը շատ անհրաժեշտ է մեր քաղցկեղ ունեցող քաղաքացիների համար և տեղադրված է հենց այս կենտրոնում։
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ վերջինիս վերջնական գործարկման համար անհրաժեշտ պարագաները և նյութերը անցյալ շաբաթ ներկրվել են Հայաստան և մյուս շաբաթ այն ամբողջությամբ կգործարկվի՝ երկար տարիների պարապուրդից հետո։ Մեր քաղցկեղ ունեցող պացիենտները ՊԷՏ/ՀՏ համար այլևս ստիպված չեն լինի արտասահման մեկնել»,- գրել է Ն. Փաշինյանը։

Three medical centers in Armenian provinces will join the fight against the coronavirus pandemic, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Facebook on Sunday.
In particular, Spitak Medical Center (100 beds), Vedi Medical Center (100 beds) and one department of Martuni Medical Center (35-40 beds) will help the health system combat the infection.
“Another important fact is that today, for the first time, the patients admitted to the new triage center on the basis of the National Center for Burns underwent a computed tomography scan at the Radioisotope Production Center (known as the Cyclotron Institute of Physics),” the PM wrote.
“By the way, at the government meeting around a month ago I asked the health minister when the positron emission tomography (PET), which is highly necessary for our citizens with cancer and is located at this very center, will start operating.
“I would like to inform you that the items and materials needed for the launch of the latter were imported to Armenia last week and it will be fully operational next week, after many years of idleness. Our cancer patients will no longer have to travel abroad for PET/CT,” Pashinyan said.