Թորոսյան. «Նոր ծավալումների շնորհիվ դեռ  մենք կարողանում ենք նրանց առողջության  մասին հոգ տանել»
«Այս պահին ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող մեր քաղաքացիների թիվը մեծ է, սակայն նոր ծավալումների շնորհիվ դեռ  մենք կարողանում ենք նրանց առողջության  մասին հոգ տանել»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Այնուհետև նա անդրադարձավ  կորոնավիրուսից բուժվածների թվին՝ նշելով, որ վերջին օրերին առողջացումների թիվը բավականին բարձր է, օրինակ այսօր՝ 352, մինչդեռ 5-6, 10 օր առաջ ընդամենը մի քանի տասնյակ էին։
«Եթե հիշում եք մայիսի կեսերին մենք որոշեցինք, որ այն քաղաքացիները ովքեր չունեն սիմպտոմներ կամ ունեն թեթև սիմպտոմներ,  տեղափոխենք տնային հսկողության և խնամքի, հյուրանոցներում այլևս չպահենք։  Այնպես ստացվեց, որ այդ պահին  1000 հոգի դուրս գրվելով այդ հաստատություններից համակարգում չնշվեցին որպես առողջացածներ և նրանք գնացին տասնչորսօրյա ինքնամեկուսացման իրենց տներում, որպեսզի այդ ժամկետից հետո տնային բժիշկները նրանց համարեին բուժված։ Այդ ամբողջ տասնչորս օրվա ընթացքում մենք բուժված համարել ենք այն քաղաքացիներին, ովքեր դուրս էին գրվում ուղիղ հիվանդանոցներից կրկնակի բասացական թեստավորումով։
Տասնչորսօրյա ինքնամեկուսացման ավարտի մոտենալուն զուգընթաց՝ Առողջության առաջնային պահպանման հաստատությունները ֆիքսում են  այդ 14 օրվա ավարտը և այդ քաղաքացիների բուժման հանգամանքը։ Նույնը տեղի է ունենում նաև նոր գրանցված դեպքերի հետ, որոնք չեն ընդունվում հիվանդանոցային համակարգ, այսինքն, ի սկզբանե բուժվում են տանը։ Հետևաբար, հետևություններ անելիս, պետք է հասկանալ, որ սա պարզապես ռազմավարության փոփոխության արդյունք է և ոչ թե հակահամաճարակային պրոցեսի ինչ-որ ճեղքում»,- ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով, այդ թվի մեջ կան քաղաքացիներ, ովքեր դուրս են գրվում հիվանդանոցներից, ծանր ու երկարատև բուժումից հետո, սակայն մեծ տոկոս չեն կազմում։
«Տնային բուժում ստացող քաղաքացիները վերջնական թեստավորում չեն անցնում,  նրանք համարվում են բուժված, երբ ավարտվում է  տասնչորսօրյա իրենց հսկողությունը, եթե, իհարկե, ընթացքում հոսպիտալիզացիայի կարիք չի լինում և նրանք չեն շարունակում իրենց բուժումը հիվանդանոցային օղակում»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։
Նա ընդգծեց, որ այս ցածր թվերից պետք չէ կորցնել զգոնությունը, պետք է շարունակել հետևել կանոններին։
«Մեր ընդհանուր տրամաբանությունը դեռ երկար պետք է մնա վարակի զսպումը, որը կանոններից  պահելու զատ գրեթե ոչ մի կերպ հնարավոր չէ։ Այս կանոնները մեզ թույլ են տալու հարաբերականորեն նորմալ մթնոլորտում ապրել դեռ երկար ժամանակ, մինչև կամ վարակը ամբողջությամբ կնահանջի, կամ կունենանք պատվաստանյութը, կամ կստեղծվի դեղորայքային բուժումը»,- ասաց Ա. Թորոսյանը։

С чем связано увеличение числа вылечившихся от коронавируса пациентов? Ответил глава Минздрава Армении
17:35 09/06/2020
В последние дни в Армении увеличилось число выздоровевших от коронавируса, к примеру, сегодня – 352, между тем, 5-6, 10 дней назад данный показатель составлял всего пару десятков человек. Об этом в прямом эфире в соцсети Facebook сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, добавив, что в данный момент число граждан, находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии довольно высокое.
«Если помните, в середине мая мы приняли решение, что граждане с легкой формой коронавируса или с бессимптомным течением болезни будут помещены под домашних контроль и уход, мы не будем их содержать в гостиницах. Так получилось, что на тот момент около 1000 человек, выписавшись из этих учреждений, не были указаны в системе, как выздоровевшие, и были направлены на 14-дневную самоизоляцию домой. В течение всего этого 14-дневного периода мы излечившимися считали только тех граждан, которые выписывались непосредственно из больниц с двойным отрицательным тестом.
Параллельно с окончанием 14-дневной самоизоляции, учреждения системы первичного сохранения здоровья фиксируют окончание этого 14-дневного срока и обстоятельства лечения этих граждан. То же самое происходит также с зафиксированными новыми случаями, которые изначально проходят лечение в домашних условиях. Следовательно, следует понимать, что это просто результат изменения стратегии, а не прорыв в противоэпидемическом процессе», – отметил министр.
По его словам, находящиеся на лечении в домашних условиях граждане не проходят окончательное тестирование, они считаются уже выздоровевшими, когда заканчивается 14-дневный контроль за состоянием из здоровья. «Если, конечно, в этот период не возникает необходимости в госпитализации, и они продолжают лечение уже в больнице», – пояснил он.
Министр подчеркнул, что не стоит терять бдительность от столь низких показателей, следует продолжать следить за правилами.
«Наша общая логика должна заключаться в сдерживании вируса, и это можно сделать только в случае соблюдения правил. Эти правила позволят нам в сравнительно нормальной атмосфере жить ещё долгое время, до тех пор, пока вирус окончательно не отступит, или до появления вакцины», – резюмировал он.