Արթուր Վանեցյան. Հոգեվարքի մեջ գտնվող իշխանությունից ամեն տեսակի ստորություն կարելի է սպասել
«Հրապարակ»-ն  այսօր առավոտյան գրել էր, որ իշխանությունը պատրաստվում է ձերբակալել և երկամսյա կալանքի սանկցիա ստանալ դատարանից՝ ԱԱԾ նախկին տնօրեն «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի հետ կապված։
Աշխատանքային օրվա ավարտին ԶԼՄ-ն խոսել է Արթուր Վանեցյանի հետ ու մի քանի հարցեր ուղղել նրան։
«Հրապարակ»-Պարոն Վանեցյան, մենք տեղեկություն ունեինք, որ վարչապետի հանձնարարությամբ այսօր ձեզ պետք է «ցանկացած գնով ձերբակալեին», օրվա վերջն է արդեն, կասե՞ք ձեզ հետ որևէ քննչական գործողություն, կամ հրավեր՝ իրավապահ մարմիններ, եղե՞լ է:
Վանեցյան-Ես այս պահին գրասենյակում եմ, ողջ օրվա ընթացքում եղել եմ այստեղ, բազմաթիվ հանդիպումներ եմ ունեցել համախոհներիս ու գործընկերներիս հետ: Ինչ վերաբերում է ձեր նշած տեղեկություններին, պիտի ասեմ, որ հոգեվարքի մեջ գտնվող իշխանությունից ամեն ինչ, ամեն տեսակի ստորություն կարելի է սպասել, բայց վստահեցնում եմ, որ բացի «առևանգելուց», այն էլ՝ ժամանակավոր, ինձ մեկուսացնելու ոչ մի եղանակ չկա: Խոսքն օրինական եղանակների մասին է: Համոզված եղեք՝ իմ նկատմամբ օրենքով նախատեսված որևէ գործողության, հետապնդման առիթ, պատճառ և հիմք չկա:
«Հրապարակ»-Իսկ համախոհների ու գործընկերների հետ ի՞նչ եք քննարկում, քաղաքական բնույթի հարցե՞ր են, թե՞ իրավական:
Վանեցյան-Այս պահին մեր օրակարգում մեկ հարց է՝ կառավարումը տապալած իշխանության հեռացումը: Ես այդ մասին արդեն խոսել եմ, ու մեզ ոչինչ, ոչ մի ճնշում, ոչ մի սպառնալիք հետ չի պահի այդ նպատակից: Այս օրերին իմ գլխավորած «Հայրենիք» կուսակցությունն ինտենսիվ խորհրդակցություններ է անցկացրել գործընկերների հետ, մենք ունենք համատեղ գործողությունների պլան, որի մանրամասների շուրջ կխոսենք մեկ-երկու օրից:

Артур Ванецян: От находящейся в агонии власти можно ждать любой подлости
Газета «Грапарак» сегодня утром сообщила, что власти готовятся задержать бывшего директора Службы национальной безопасности(СНБ) Армении, председателя партии «Родина» Артура Ванецяна и получить санкцию на его арест сроком на 2 месяца.
Артур Ванецян побеседовал с корреспондентом газеты «Грапарак» и ответил на несколько вопросов.
«Грапарак» – Г-н Ванецян, у нас имеются сведения, что премьер-министр Никол Пашинян поручил под любым предлогом сегодня задержать вас, сейчас уже конец рабочего дня, скажите, проводили ли с вами какие-либо следственные действия, были ли вы вызваны в правоохранительные органы?
А. Ванецян: Я в данный момент нахожусь в офисе. Весь день был здесь, провел множество встреч с соратниками и партнерами. Что касается указанной вами информации, то должен сказать, что от находящейся в агонии власти можно ждать любой подлости. Но я заверяю, что каких-либо способов изолировать меня, кроме «похищения», да и то временного, нет. Речь идет о законных способах. Будьте уверены, что причин и оснований для проведения предусмотренного законом какого-либо действия в отношении меня, повода для преследования нет.
«Грапарак»: Какие вопросы вы обсуждали с соратниками и партнерами? Вопросы политического или правового характера?
А. Ванецян: В данный момент у нас на повестке один вопрос – отстранение власти, провалившей управление. Я уже об этом говорил, и нас ничего, никакое давление, никакая угроза не заставят отступить от этой цели. В эти дни возглавляемая мной партия «Родина» интенсивно проводила совещания с партнерами. У нас есть план совместных действий, детали которого обсудим в ближайшие два дня.