Մարդու իրավունքների պաշտպանության համար պետությունը նախորդ տարի 513 մլն դրամ է ծախսել
Մեկնարկել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը։
Նիստի մեկնարկին ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը տեղեկացրեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտին 2019 թվականի պետական բյուջեից հատկացվել է 513 մլն դրամ գումար, և այն օգտագործվել է բոլոր այն միջոցառումների և բյուջետային ծրագրերի կազմակերպման համար, որոնք պետք է ֆինանսավորվեին մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից։
Նախարարը հիշեցրեց նաև, որ 2018 թվականին մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտին տրամադրվել էր 412 մլն դրամ։
«2019  թվականի պետական բյուջեն կազմվել է ծրագրային ձևաչափով և, ըստ էության, ենթադրվում է՝ քննարկումների ծանրության կենտրոնը ոչ թե ֆինանսական միջոցների օգտագործումն է, այլ այդ միջոցների օգտագործմամբ արձանագրված արդյունքները»,- տեղեկացրեց Ա. Ջանջուղազյանը։
Նրա խոսքով, հաշվետու տարում  երկու բյուջետային ծրագրերի շրջանում նախատեսված է եղել 14 միջոցառում, ինչն ամբողջությամբ իրականացվել է  մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից։

На защиту прав человека государство в 2019 году потратило 513 млн драмов
Стартовало совместное заседание Постоянных комиссий Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
В ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2019 год министр финансов Армении Атом Джанджугазян сообщил, что в 2019 году из госбюджета на сферу защиты прав человека было выделено 513 млн драмов. По его словам, эти средства пошли на организацию мероприятий и бюджетных программ, которые должны были финансироваться офисом омбудсмена Армении.
Министр при этом напомнил, что в 2018 году ассигнования сферы составили 412 млн драмов.
«Госбюджет 2019 года составлялся в программном формате и, по сути, предполагается, что центр тяжести обсуждений – не использование финансовых средств, а зарегистрированные посредством использования этих средств результаты», – сказал глава Минфина Армении.
По его словам, за отчетный год в рамках 2 бюджетных программ было предусмотрено 14 мероприятий, которые полностью были осуществлены офисом омбудсмена Армении.