Նորանշանակ ոստիկանապետն ու ԱԱԾ տնօրենն անցան աշխատանքի
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավար կազմին ներկայացրեց նորանշանակ տնօրեն գնդապետ Արգիշտի Քյարամյանին։
Վարչապետը նախ շնորհակալություն հայտնեց արդեն նախկին տնօրեն Էդուրադ Մարտիրոսյանին՝ նշելով, որ նա բավականին բարդ շրջանում նշանակվեց ԱԱԾ տնօրեն, բարդ ժամանակաշրջանում աշխատեց։
«Իհարկե, ԱԱԾ-ն ուժեղ, կայացած, դինամիկ կառույց է, բայց մենք պետք է արձանագրենք նաև, որ մարտահրավերներն ու դրանց արձագանքելու տեմպը, արագրությունը, որակն անընդհատ բարելավելու, բարփոխելու կարիքն ունեն։ Պարոն Քյարամյանի առաջ հենց այդ խնդիրն եմ դրել, որպեսզի ԱԱԾ-ն ավելի էֆեկտիվ կարողանա արձագանքել այն մարտահրավերներին, որոնք ունենում ենք անվտանգության ոլորտում»,- ասաց Ն. Փաշինյանը։
Այնուհետև վարչապետը նորանշանակ ոստիկանապետ գնդապետ Վահե Ղազարյանին ներկայացրեց ոստիկանության աշխատակիցներին։
«Այսօր մեր ամենամեծ մարտահրավերը, որը հավելյալ առաջացել է ոստիկանության գործառույթներում կորոնավիրուսի համավարակն է։ Իհարկե, վերջին երեք ամիսներին ոստիկանությունը շատ ծանր աշխատանք է կատարել, ըստ էության անդադար  աշխատանք և այդ աշխատանքի արդյունքում մեծ էներգիա է սպառվել, ընկալումներ են փոխվել։ Առաջիկայում էլ համավարակի հաղթահարման գործում էական է լինելու ոստիկանության աշխատանքի որակը։
Ամենաառաջին խնդիրը համարում եմ ոստիկանությանը նոր լիցք տալը համավարակի դեմ պայքարի, հակահամաճարակային կանոնները պահպանելու առոմով»,- նշեց վարչապետը՝ ներկայացնելով նոր ոստիականապետին։
Նա հույս ունի, որ համավարակը ժամանակավոր է, համոզված է, որ կհաղթահարեն շատ շուտով կամ մի փոքր ուշ,  բայց  ոստիկանության գործառույթները, Ն.Փաշինյանի խոսքով, շարունակում են  բոլոր իրավիճակների համար առանցքային մնալ ՀՀ իրավակարգի ու մարդու իրավունքների պաշտպանության, սեփականության անվտանգության առումով։ Նա նշեց, որ ոստիկանի համազգեստով մարդ տեսնելիս՝ քաղաքացին պետք է զգաստանա, նաև պետք է իրենց զգան պաշտպանված, այդ մարդուն ընկալի որպես յուրայինի։

Новоназначенные начальник Полиции и директор СНБ Армении приступили к работе
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян представил руководящему составу Службы национальной безопасности (СНБ) новоназначенного директора СНБ полковника Аргишти Кярамяна.
Премьер-министр сперва поблагодарил бывшего директора Эдурада Мартиросяна, отметив, что он был назначен директором Службы национальной безопасности в довольно трудный период и работал в сложный период.
«Конечно, СНБ является сильной, состоявшейся, динамичной структурой, но мы должны констатировать также, что темпы, скорость и качество реагирования на вызовы постоянно нуждаются в улучшении и совершенствовании. Я поставил именно эту задачу перед г-ном Кярамяном, чтобы СНБ могла более эффективно реагировать на вызовы, с которыми мы сталкиваемся в сфере безопасности», – сказал Н. Пашинян.
Затем премьер-министр представил новоназначенного начальника Полиции полковника Ваге Казаряна сотрудникам Полиции.
«Сегодня для нас самым большим вызовом, который появился дополнительно в функциях Полиции, является борьба с коронавирусом. Конечно, за последние три месяца Полиция проделала очень тяжелую работу, фактически она непрерывно работала, и в результате этой работы было израсходовано много энергии, изменилось восприятие. И в  ближайшее время в деле преодоления пандемии качество работы Полиции будет иметь существенное значение.
Приоритетной задачей считаю придать новый импульс Полиции в борьбе с пандемией и соблюдении противоэпидемических правил», – заявил премьер-министр, представляя нового начальника Полиции.
Он выразил надежду, что пандемия – это временно, ее преодолеют очень скоро или чуть позже, но, по словам Н. Пашиняна, функции Полиции продолжают оставаться ключевыми для всех ситуаций с точки зрения защиты правопорядка в РА и прав человека, собственности. Он отметил, при виде человека в полицейской форме гражданин должен собраться, также он должен чувствовать себя защищенным, он должен воспринимать этого человека как своего.