Նորանշանակ ոստիկանապետն ու ԱԱԾ տնօրենն անցան աշխատանքի
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավար կազմին ներկայացրեց նորանշանակ տնօրեն գնդապետ Արգիշտի Քյարամյանին։
Վարչապետը նախ շնորհակալություն հայտնեց արդեն նախկին տնօրեն Էդուրադ Մարտիրոսյանին՝ նշելով, որ նա բավականին բարդ շրջանում նշանակվեց ԱԱԾ տնօրեն, բարդ ժամանակաշրջանում աշխատեց։
«Իհարկե, ԱԱԾ-ն ուժեղ, կայացած, դինամիկ կառույց է, բայց մենք պետք է արձանագրենք նաև, որ մարտահրավերներն ու դրանց արձագանքելու տեմպը, արագրությունը, որակն անընդհատ բարելավելու, բարփոխելու կարիքն ունեն։ Պարոն Քյարամյանի առաջ հենց այդ խնդիրն եմ դրել, որպեսզի ԱԱԾ-ն ավելի էֆեկտիվ կարողանա արձագանքել այն մարտահրավերներին, որոնք ունենում ենք անվտանգության ոլորտում»,- ասաց Ն. Փաշինյանը։
Այնուհետև վարչապետը նորանշանակ ոստիկանապետ գնդապետ Վահե Ղազարյանին ներկայացրեց ոստիկանության աշխատակիցներին։
«Այսօր մեր ամենամեծ մարտահրավերը, որը հավելյալ առաջացել է ոստիկանության գործառույթներում կորոնավիրուսի համավարակն է։ Իհարկե, վերջին երեք ամիսներին ոստիկանությունը շատ ծանր աշխատանք է կատարել, ըստ էության անդադար  աշխատանք և այդ աշխատանքի արդյունքում մեծ էներգիա է սպառվել, ընկալումներ են փոխվել։ Առաջիկայում էլ համավարակի հաղթահարման գործում էական է լինելու ոստիկանության աշխատանքի որակը։
Ամենաառաջին խնդիրը համարում եմ ոստիկանությանը նոր լիցք տալը համավարակի դեմ պայքարի, հակահամաճարակային կանոնները պահպանելու առոմով»,- նշեց վարչապետը՝ ներկայացնելով նոր ոստիականապետին։
Նա հույս ունի, որ համավարակը ժամանակավոր է, համոզված է, որ կհաղթահարեն շատ շուտով կամ մի փոքր ուշ,  բայց  ոստիկանության գործառույթները, Ն.Փաշինյանի խոսքով, շարունակում են  բոլոր իրավիճակների համար առանցքային մնալ ՀՀ իրավակարգի ու մարդու իրավունքների պաշտպանության, սեփականության անվտանգության առումով։ Նա նշեց, որ ոստիկանի համազգեստով մարդ տեսնելիս՝ քաղաքացին պետք է զգաստանա, նաև պետք է իրենց զգան պաշտպանված, այդ մարդուն ընկալի որպես յուրայինի։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan introduced on Tuesday new Director of the National Security Service (NSS), Colonel Argishti Kyaramyan to the command staff of the law enforcement agency.
The prime minister first thanked former NSS chief Edurad Martirosyan, noting that he took office and performed his duties in a rather difficult period.
"Of course, the NSS is a powerful, well-established and dynamic structure, but we must state that the challenges and the pace and quality of their response need to constantly improve,” the premier said. “I have set this very task before Mr. Kyaramyan so that the NSS can more effectively respond to the challenges facing the field of security,” he added.
Afterwards, Pashinyan introduced new Chief of Police, Colonel Vahe Ghazaryan to the staff. He lauded the police role in the fight against the coronavirus pandemic in the country.
“Today our biggest challenge, which is an additional function for the police, is the coronavirus pandemic. In fact, in the past three months the police carried out major work and consumed a lot of energy as a result of it. The quality of the police operation will keep playing a key role in combatting the pandemic in the future,” Pashinyan said, highlighting the need to step up the police efforts in the Covid-19 fight and enforcement of the safety rules.
He expressed hope the pandemic will be overcome sooner or later, but the functions of the police, according to the PM, continue to be crucial for all situations. Pashinyan stressed that the police uniform must infuse a sense of respect and protection among citizens.