Շատ թույլ հույսեր են ի հայտ գալիս, որ իրավիճակի կայունացում է նկատվում.Փաշինյան
Շատ թույլ հույսեր են ի հայտ գալիս, որ իրավիճակի կայունացում է նկատվում: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ միևնույն ժամանակ կոչ անելով չկորցնել զգոնությունը՝ կրել դիմակ, ախտահանել ձեռքերը և պահպանել սոցիալական հեռավորություն:
«Հաճախ դեպքեր ենք ունենում, երբ համաճարակի բռնկում է տեղի ունենում թաղման և հուղարկավորության արարողություններում: Եվ մենք շատ կարևոր ենք համարում,որ հուղարկավորության և հոգեհանգստի արարարողությունների իրականացումն ուղեկցվեն պարետատան կանոններին համապատասխան: Ինչպես նաև ամուսնության արարողությունները չուղեկցվեն համաճարակային այս շրջանում պարետատան կանոնների խախտմամբ»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն առաջարկում է, որ բոլոր սգակիր և հարսանյաց արարողություն ունեցող ընտանիքերը համագործակցեն ՏԻՄ-ի և ոստիկանության հետ , որպեսզի կարողանան հասնել հակահամաճարակային կանոնների պահպանման մաքսիմալ էֆեկտիվության:

Н. Пашинян: Появляется очень слабая надежда на стабилизацию ситуации
«Есть очень слабая надежда, что наблюдается стабилизация ситуации», – заявил в ходе брифинга после заседания комендатуры премьер-министр Армении Никол Пашинян, в то же время призвав не терять бдительность: носить маски, дезинфицировать руки и соблюдать социальную дистанцию.
«Зачастую бывают случаи, когда вспышка инфекции фиксируется во время церемоний панихиды и похорон. И мы считаем крайне важным, чтобы проведение церемоний сопровождалось в соответствии с правилами комендатуры. В том числе, свадебные церемонии не должны сопровождаться повсеместным нарушением противоэпидемиологических правил, установленных в этот период комендантом», – сообщил Н. Пашинян.
Премьер-министр предлагает, чтобы граждане согласовывали организацию церемоний похорон или свадеб с органами местного самоуправления и полицией, чтобы суметь достичь максимальной эффективности соблюдения противоэпидемиологических правил.