ՄԻԵԴ-ը հանդես է եկել ՀՀ նախկին նախագահի օգտին․ Вести.Ru
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) պատասխանել է ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների բողոքներին: Դատարանը նշել է, որ օրենսդրությունը փոխվել է, և Քոչարյանին  ցանկանում են դատել ավելի խիստ հոդվածով, որը շատ ավելի ուշ է ներկայացվել, ինչն անընդունելի է: Այս մասին գրում է Вести.Ru-ն։
Ասվում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ձերբակալվել է Երևանում 2018թ-ի հուլիսին: Նա մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ՝ 2008թ-ի բողոքի ցույցերը ցրելու պատճառով։ Անցյալ տարվա մայիսին ՀՀ նախկին նախագահը ազատ էր արձակվել, բայց արդեն հունիսին Վերաքննիչ դատարանը նոր ձերբակալման որոշում էր կայացրել։
Ինքը`Քոչարյանը, մեղադրանքը համարել է շինծու և խոսում է քաղաքական հետապնդման մասին: Այժմ ՀՀ նախկին նախագահը գտնվում է Երևանի հիվանդանոցում, որտեղ վիրահատությունից հետո բուժում է անցնում:

The European Court of Human Rights (ECHR) has responded to the complaints filed by former Armenian President Robert Kocharyan’s lawyers. The court found that the legislation has undergone changes, while the authorities seek to try Kocharyan under a stricter article, which has been introduced much later, deeming the process as “unacceptable”, Russian media outlet Vesti.ru reported.
The media outlet reminds that Kocharyan was initially arrested in July 2018 on charges of “overthrowing the constitutional order” while dispersing the 2008 post-election protests.
The ex-president was freed in May 2019 to be arrested again in June as the Court of Appeals overturned the lower court ruling.