Բավականին ընդլայնել ենք թեստավորման ծավալները. Լենա Նանուշյան
Կորոնավիրուսային հիվանդույթունը նոր է և դեռևս շատ անորուշություներ կան թե տարածման, թե կանխարգելման, և  թե բուժման առումով: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը:
«Այս ամիսներին առողջապահության նախարարությունը ոչ միայն կազմակերպել է կանխարգելիչ և բուժման աշխատանքներ, այլև փորձել ենք սովորել: Սովորել ենք  հիվանդության մասին, սովորել ենք մեր բուժաշխատողներից, միջազգային մեր այլ գործընկերներից, թե  ինչպես արդյունավետ  կառավարել համաճարակը: Բավականին երկար ճանապարհ անցել ենք և դեռ անցնելու ենք: Քաղած դասերի հիման վրա էլ փորձում ենք ընդունել որոշակի մարտավարություններ և ավելի արդյունավետ դարձնել հակազդումը»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով թեստավորման գործընթացին, Լենա Նանուշյանը տեղեկացրեց, որ ընդլայնվել են   թետսավորման ծավալները. «Բավականին ընդլայնել ենք թետսավորման ծավալները, ինչի համար պահանջվել են մեծ ջանքեր»:
Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ այժմ բոլոր անձինք, որոնք ունեն բարձր ջերմություն, հազ, պետք է դիմեն առողջապահության առաջնային օղակ, որտեղ կկազմակերպի նրանց բուժզննումը, իսկ  անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև թեստավորումը:

Замглавы Минздрава Армении: Расширены объемы тестирования на COVID-19
Коронавирус – это новое заболевание и пока существует множество неопределенностей как по части распространения, предотвращения, так и по части лечения. Об этом в ходе брифинга после заседания комендатуры заявила заместитель министра здравоохранения Армении Лена Нанушян.
«В эти месяцы министерство здравоохранения не только организовало работы по предотвращению или лечению, но также мы пытались изучить. Изучали историю болезни, учились у наших медработников, международных других коллег, как эффективно управлять пандемией. Мы прошли долгий путь и ещё предстоит продолжить. На основании извлеченных уроков пытаемся принять определенные вызовы и сделать более эффективным противодействие», – отметил он.
Обратившись к процессу тестирования граждан, Л. Нанушян сообщила, что расширены объемы тестирования. «Довольно расширили объемы тестирования, что потребовало огромных усилий», – подчеркнула она.
По словам замминистра, сейчас все лица, у которых такие симптомы, как высокая температура, кашель, должны обратиться в первичное звено системы здравоохранения, где будет организовано их медицинское обследование, а в случае необходимости – также тестирование.