2019 թվականին մենք որակյալ շինարարության կարիք ենք ունեցել. Սուրեն Պապիկյան
«Մենք՝ հայերս, աշխարհում հայտնի ենք որպես լավ շինարարներ և մեծ պահանջարկ ենք վայելում, բայց փաստն այն է, որ 2019 թվականին մենք որակյալ շինարարության կարիք ենք ունեցել»,- ԱԺ տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում կազմակերպված բյուջեի 2019 թվականի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ անդրադառնալով մարզերում սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացվող շինարարական աշխատանքներին: Բանախոսը նկատեց, որ անվերջ կարող են խոսել սուբվենցիոն ծրագրերի խնդիրների մասին:
Նախարարը հայտնեց, որ փորձել են նաև երկխոսության միջոցով ամեն ինչ անել, որպեսզի շինարարարության որակը լավանա, մարզպետներն էլ իրենց լիազորությունների շրջանակներում են դրան նպաստել: Սուրեն Պապիկյանի խոսքով, կառավարության կողմից տրամադրվող ֆինանսական միջոցների չափի ավելացումը պետք է կարևոր ուղերձ լինի շինարարների համար:
Ըստ Սուրեն Պապիկյանի, 2019 թվականի սուբվենցիոն ծրագրերի հիմնական խնդիրները եղել է շինարարության որակը՝ բացառությամբ մի քանի նորակառույց մանկապարտեզների, որոնք զուտ ժամանակի առումով հնարավոր չի եղել իրականացնել կարճ ժամանակահատվածում:
«Շինարարներին, ովքեր ունեն անավարտ աշխատանքներ, հնարավորություն է տրվել ընթացիկ տարում ավարտել դրանք, ովքեր ունեն արձանագրված թերություններ՝ շտկել դրանք և մինչև օգոստոսի 1-ը ներկայացնել իրենց վերջնական կատարողականները, որի արդյունքում 2019 թվականին առկախված ֆինանսավորումը կկատարվի»,-հայտնեց նախարարը:
Սուրեն Պապիկյանը հայտնեց, որ կարևորելով սուբվենցիոն ծլրագերը, 2020 թվականին արդեն կունեն ֆինանսավորման շատ ավելի մեծ ծավալ:
«Ես չեմ բացառում, որ մեր վերջնական համաֆինանսավորման սահմանները կտատանվի 15- 20 մլրդ դրամի սահմաններում: Խոսքը կառավարության մասնաբաժնի մասին է, մնացած հատվածը համայքներն են հոգալու»,-եզրափակեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարը։

Министр Сурен Папикян: В 2019 году мы нуждались в качественном строительстве
10 июня на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания Армении по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам проходит обсуждение годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2019 год».
«Мы, армяне, известны в мире как хорошие строители и пользуемся большим спросом, но факт остается фактом, что в 2019 году мы нуждались в качественном строительстве», – заявил министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян, коснувшись проводимых в областях в рамках субвенционных программ строительных работ. При этом он отметил, что о проблемах субвенционных программ можно говорить бесконечно.
Папикян указал, что путем диалога они пытались сделать все возможное, чтобы качество строительства улучшилось, губернаторы в рамках своих полномочий также внесли свой вклад в это. По словам Сурена Папикяна, увеличение объема выделяемых правительством финансовых средств должно быть важным месседжем для строителей.
Как рассказал министр, основной проблемой субвенционных программ в 2019 году было качество строительства, за исключением нескольких недавно построенных детских садов, данные программы не могли быть реализованы в течение короткого периода времени.
«Строителям, у которых есть незаконченные работы, была предоставлена возможность завершить их в текущем году. Строители же, допустившие упущения, должны исправить их к 1 августа, в результате чего будет завершено финансирование», – сказал министр.
Сурен Папикян сообщил, что с учетом важности субвенционных программ, в 2020 году будут иметь гораздо больший объем финансирования.
«Я не исключаю, что порог нашего окончательного софинансирования будет колебаться в пределах 15-20 млрд драмов. Речь о доле правительства, об остальном позаботятся общины», – указал министр.