9-րդ ծրագրի շահառուներից շատերը դեռ աջակցություն չեն ստացել
ՀՀ կառավարության հաստատած կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 9-րդ միջոցառման շահառուներ են հանդիսանում մինչև 18 տարեկան երեխաներ ունեցող ընտանիքները, որտեղ երեխայի ծնողներից/խնամակալներից ոչ մեկը կամ միայնակ ծնողը/խնամակալը չի ունեցել գրանցված աշխատանք 2020թ․ մարտի 12-ի դրությամբ, և չի ընդունվել ժամանակավոր կամ մշտական աշխատանքի մարտի 12-31-ն ընկած ժամանակահատվածում։
Աջակցությունը տրամադրվում է միանվագ դրամական վճարի ձևով՝ յուրաքանչյուր  երեխայի համար 26 հազար 500 ՀՀ դրամ գումարի չափով:
Ապրիլի 13-ից սկսած շահառուները դիմումեր են ներկայացրել։ Սակայն կան քաղաքացիներ, որոնք մինչև այժմ իրենց հասանելի գումարը չեն ստացել, թեև համակարգը նրանց չի մերժել։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մամուլի խոսնակ Սոնա Մարտիրոսյանը Panorama.am-ին ասաց, որ ցուցակները թարմացվում են շաբաթը մեկ, նաև նշեց, որ ուշացումների պատճառը տվյալների բազաների ոչ ամբողջական լինելն է։
«Կարգն այսպես է. երբ մենք ստանում ենք դիմումը, ստուգվում են տվյալների բազայով։ Մեր տվյալների բազայով ստուգվում է, արդյոք նպաստառու են, թե ոչ, գնում է ՊԵԿ ստուգման, արդյոք աշխատող են, թե ոչ, նրանց անունով հարկ վճարվել է, թե ոչ, ԱԱԾ տվյալների բազայով ստուգվում է, արդյոք Հայաստանում են գտնվում, թե արտերկրից են գրում, պետռեգիստր է գնում, ստուգվում է հաշվառումը, հետո Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալություն, ստուգվում է երեխաների և ծնողների տվյալների համադրելիությունը։ Եթե տվյալ բազաներում որևէ մի տվյալ գտվում է ու չի համադրվում մյուս բազայի հետ, գնում է ձեռքով ստուգման։ Հնարավոր է ուշացած պատասխանները հենց այդ դիմումներից լինեն։ Այսինքն, եթե քաղաքացիների տվյալներն ամբողջական չեն բազաներում, դիմումը գնում է լրացուցիչ ստուգման, մշակման, մեր մասնագետները սկսում են ձեռքով այդքանը ստուգել, հարցումներ անել՝ հասկանալու՝ արդյոք կան այդ մարդիկ, թե ոչ, այլապես ստիպված կլինենք այդ դիմումները մերժել։ Հասկանում ենք, որ խնդիրը ոչ թե քաղաքացունն է, այլ տվյալների բազաններն ամբողջական չեն, միանգամից չեն նույնականացվում, դրա համար լրացուցիչ ձեռքով ստուգում է իրականացվում։ Ունենք դեպքեր մեկ ամիս, 1,5 ամիս սպասում են»,- մանրամասնեց Ս. Մարտիրոսյանը։
Նա նշեց, որ քիչ են լինում դեպքեր, երբ գրանցումից հետո միանգամից հաստատվում է դիմումը։ Եթե բոլոր տվյալները միանգամից նույնականացվում են, հնգօրյա ժամկետում գումարը փոխանցվում է, քաղաքացին հաղորդագրություն է ստանում այդ մասին։ Մյուս դեպքերում, եթե դիմումը լրացնելուց հետո նշվում է, որ տվյալները մուտքագրվել են, պահանջվում է լրացուցիչ մշակում, քաղաքացին կարող է նույն կոդով, մեյլով կամ հեռախոսահամարով մուտք գործի, տեսնի իր դիմումի կարգավիճակը։
Նա ընդգծեց, որ եթե դիմումը մերժվում է, անմիջապես այդ մասին նշվում է. մնացած դեպքերում գնում է լրացուցիչ մշակման։
Ս. Մարտիրոսյանի խոսքով, ծրագրի գործողության ժամկետ սահմանված չէ։
Նրա ներկայացրած տվյալների համաձայն, հունիսի 7-ի դրությամբ այս ծրագրից օգտվելու համար  ստացվել է շուրջ 1,4 միլիոն դիմում, որից մշակման ենթակա է եղել 723 հազարը։
Դիմումների ուսումնասիրության արդյունքում 187 հազար երեխայի համար աջակցության գումարը  հաստատվել է ու արդեն վճարվել է։ Հաշվի առնելով երեխաների վերաբերյալ էլեկտրոնային շտեմարանների ոչ ամբողջական լինելը՝ 3800 երեխայի տվյալներ նախարարության կողմից հնարավոր չի եղել նույնականացել, այսինքն՝ այդ դիմումները լրացուցիչ մշակման կարիք ունեն։
«Իրենց տվյալներն ուղարվել է Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալություն։ Հիմնական խնդիրը կապված է հենց Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության հետ, իրենց բազաներն ամբողջական չեն, թվայանցվել են 2015 թվականից հետո ծնված երեխաների տվյալները։ Այս ծրագրերի ընթացքում իրենք թվայանացրել ու մեզ են փոխանցել  49 հազար երեխայի տվյալ։ Մինչև իրենցից  այդ տվյալները ստանում ենք, մեր սերվեր ենք մուտք անում, նույնականացնում, ահռելի ժամանակ է պահանջվում»,- ասաց Ս. Մարտիրոսյանը։
9-րդ ծրագրի հետ կապված Panorama.am-ը տարբեր հրապարակումներ արեց, որոնց «Մեկնաբանություններ» բաժնում  քաղաքացիները մի շարք հարցերով են դիմում։
Հարցերը հիմնականում նույնաբովանդակ են՝ դիմում գրել են ու պատասխան չեն ստացել, գումար չեն ստացել, կամ՝ գրանցման հետ կապված խնդիրներ են եղել.
«Բարև ձեզ, մեր դիմումը արդեն 1 ամիս ստուգման փուլում է, ոնց կարող եմ իմանալ շահառու եմ, թե ոչ, կամ էլ ցուցակը ոնց կարող եմ նայել»։

Бенефициары программы №9 до сих пор не получили содействия от правительства
Бенефициарами программы №9, утвержденной правительством РА для нейтрализации экономических последствий коронавируса, являются семьи с детьми от 0 до 18 лет, родители/опекуны или родитель-одиночка/опекун которых не являются зарегистрированными сотрудниками по положению на 12 марта 2020 года, и не поступили на временную или постоянную работу в период с 12 по 31 марта.
Содействие предоставляется в виде единовременной помощи в размере 26.500 драмов за каждого ребенка.
С13 апреля бенефициары начали подавать заявки. Однако есть граждане, которые до сих пор не получили полагаемую им сумму, хоть система не отклонила их заявку.
Пресс-секретарь министерства труда и социальных вопросов Армении Сона Мартиросян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказала, что списки обновляются раз в неделю, отметив также, что причина опозданий заключается в том, что базы данных являются неполными.
«Порядок таков: когда мы получаем заявку, проверяем по базе данных. По нашей базе данных проверяется, действительно ли они получают пособие или нет, затем данные отправляются на проверку в Комитет государственных доходов, работают ли они или нет, выплачиваются от их имени налоги или нет, проверяются также по базе данных СНБ, действительно ли находятся в Армении или отправляют заявку из-за границы, проверяется учёт, затем обращаемся в ЗАГС, проверяется сопоставимость данных детей и родителей. Если в данной базе какие-либо данные находятся и не сопоставляются с другой базой, то заявка отправляется на ручную проверку. Возможно, в этом причина задержки ответа на заявку. Иными словами, если данные граждан указаны в базах не полностью, заявка проходит дополнительную проверку, наши специалисты начинают вручную проверять такой объем заявок, делать запросы, чтобы понять, действительно ли эти люди есть или нет, иначе мы вынуждены были бы отклонить данные заявки. Понимаем, что проблема не в гражданах, а в том, что базы данных не полные, не сразу идентифицируются, посему осуществляется дополнительная проверка вручную. Были случаи, когда граждане ждали 1-1,5 месяца», – пояснила С. Мартиросян.
Она отметила, что мало случаев, когда заявку подтверждают непосредственно после её подачи. Если все данные сразу же идентифицируются, то сумма перечисляется в течение 5 рабочих дней, гражданин получает сообщение об этом. В остальных случаях, если после заполнения заявки отмечается, что данные введены, но требуется дополнительная их обработка, гражданин может зайти на страницу по тому же коду, мейлу или указанному телефонному номеру, увидеть статус рассмотрения своей заявки.
Пресс-секретарь подчеркнула, что при отклонении заявки об этом сразу же указывают: в остальных случаях происходит дополнительная обработка данных.
По словам С. Мартиросян, срок деятельности программы не установлен.
Согласно предоставленным данным, по положению на 7 июня поступило около 1,4 млн заявок на получение содействия, 723 тысячи из которых подлежали дополнительной обработке.
В результате изучения заявок подтверждены заявки на предоставление помощи 187 тысячам детей, выплаты уже осуществились. С учетом не полных данных в электронных базах касательно детей, невозможно было идентифицировать данные 3800 детей, иными словами – эти заявки требуют дополнительной обработки.
«Их данные отправлены в ЗАГС. Основная проблема состоит именно в этом, поскольку данные ЗАГСа являются неполными, оцифрованы данные родившихся после 2015 года детей. В ходе осуществления данных программ они оцифровали и отправили нам данные 49 тысяч детей. Пока мы получаем эти данные от них, потом вводим эти данные в наш сервер, идентифицируем, это занимает много времени», – отметила С. Мартиросян.