Հայկական ևս մեկ ֆիլմ՝ Կաննում
Հայկական մասնակցությամբ՝ Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի աջակցությամբ ստեղծված ևս մեկ ֆիլմ՝ կինոռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը, Կաննի վիրտուալ կինոշուկայում (հունիս, 2020) առաջին անգամ կներկայացվի գնորդներին և փառատոնի ծրագրավորողներին` ֆիլմի Ֆրանսիական վաճառքի գործակալ MPM Premium-ի միջոցով: Այս մասին տեղեկանում ենք Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության ֆեյսբուքյան էջից։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մասնակցությամբ ստեղծված ևս մեկ ֆիլմ՝ Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ քամին հանդարտվի» ֆիլմը ընդգրկվել է  Կաննի միջազգային 73-րդ փառատոնի պաշտոնական ծրագրի «Առաջին լիամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգում։Ֆիլմը Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի մասնակցությամբ Հայաստան, Ֆրանսիա, Բելգիա համատեղ կինոարտադրություն է։
«Դրախտի դարպասը» ֆիլմի հայաստանյան և արցախյան պրեմիերան կայացել է 2019-ի հոկտեմբերին:
Ֆիլմի մասին. Գերմանացի լրագրող Ռոբերտ Ստերնվալը (50 տարեկան)  2016թ․-ին վերադառնում է Արցախ՝ լուսաբանելու քսաներկու տարվա ընդմիջումից հետո վերսկսված պատերազմը։ Լրագրողական հետաքննության արդյունքում ծանոթանում է երիտասարդ օպերային երգչուհի Սոֆիա Մարտիի  (35 տարեկան) հետ։ Ռոբերտի և Սոֆիայի հաճախակի հանդիպումները արթնացնում են փոխադարձ սիրո զգացմունքը, սակայն պարզվում է, որ Սոֆիան անհայտ կորած ֆոտոլրագրող Էդգար Մարտիրոսյանի աղջիկն է, ում 1992թ․ին՝ Թալիշի անկման օրը, Ռոբերտը թողել է գյուղում՝ գերեվարության մեջ, ապա  յուրացրել նրա՝ մարտի դաշտում արված լուսանկարները...

Armenian director Jivan Avetisyan’s film to be screened at Cannes Virtual Market
“Gate to Heaven”, a feature film by Armenian filmmaker Jivan Avetisyan, will be presented for the first time to buyers and festival programmers during the Cannes Virtual Market in June 2020 through French sales agent MPM Premium, the Union of Cinematographers of Armenia reports.
“Gate to Heaven” has been produced with the support of the National Cinema Center of Armenia.
The Armenian and Artsakh premiere of the film was held in October 2019.
“Gate to Heaven” centers on Robert Stenvall, a European journalist, who returns to Artsakh in 2016 to cover the Four-Day April War. During his time in Artsakh, Stenvall meets Sophia Martirosyan, a young Opera singer and daughter of a missing photojournalist Edgar Martirosyan whom Robert left behind in captivity in the village during the fall of Talish in 1992.
“Gate to Heaven” is a co-production of Armenia, Lithuania. Finland and France.
Earlier “Si Le Vent Tombe” (Should the Wind Fall) by famous French-Armenian director Nora Martirosyan, another film supported by the National Cinema Center, was included in the lineup of the 73rd edition of the Cannes Film Festival.