Լիտվան բժիշկների ու փորձագետների խումբ կգործուղի Հայաստան
Լիտվան բժիշկներից ու փորձագետներից կազմված խումբ կուղարկի Հայաստան՝ աջակցելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարին։ Այս մասին տեղեկացրել է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկևիչուսը թվիթերի իր միկրոբլոգում։
«Հայաստանը շարունակում է ինտենսիվ պայքարը կորոնավիրուսի դեմ։ Լիտվան շարունակում է աջակցել հայաստանցի ընկերներին։ Այսօր Լիտվիայի կառավարությունը որոշեց բժիշկներից ու փորձագետներից կազմված խումբ գործուղել Հայաստան՝ պայքարելու Covid19-ի դեմ»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ դեռ օրեր առաջ տարբեր գործիչներ իշխանություններին առաջարկել էին դիմել միջազգային հանրությանը օգնության խնդրանքով։
Հարցին, պատրաստվում է ԱՆ-ն դիմել այլ երկրների՝ մասնագետներ Հայաստան ուղարկելու խնդրանքով, նախարարությունից պատասխանել էին.
«Մենք միշտ մեր բոլոր գործըներների հետ համագործակցում ենք և միջազգային կազմակերպությունների և երկրների հետ»։

Литва отправит в Армению группу врачей и экспертов для борьбы с коронавирусом
Литва командирует в Армению группу врачей и специалистов для борьбы с коронавирусом нового типа. Об этом сообщил глава МИД Литвы Линас Линкевичус в своем микроблоге в Twitter.
«Армения продолжает интенсивную борьбу с коронавирусом. Литва продолжает помогать своим армянским коллегам. Сегодня правительство Литвы решило командировать в Армению команду врачей и экспертов для борьбы с коронавирусом», – сообщил глава МИД.
Напомним, днями ранее различные деятели предложили властям обратиться за помощью к международному сообществу.
На вопрос, планирует ли Минздрав Армении обратиться к другим странам с просьбой командировать в Армению специалистов, из министерства ответили:
«Мы всегда сотрудничаем со всеми нашими коллегами: и международными организациями, и странами», – подчеркнул он.