Հոպիտալացման ենթակա չեն 38 աստիճանից ցածր ջերմող հիվանդները.Տիգրան Գևորգյան
Շապ օգնությունն այս ընթացքում ահռելի ծավալի աշատանք է կատարում, խոսքը վերաբերում է ոչ միայն  հիվանդին մեկ բուժհասատատությունից մյուսը տեղափոխելուն, այլև տնային կանչերի բժշկական ապահովմանը, հոսպիտալացմանը և այլն:  Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի ընթացքում ասաց Շտապ օգնության սրտային վերակենդանացման բրիգադի բժիշկ  Տիգրան Գևորգյանը:
«Հոպիտալացման ենթակա չեն այն հիվանդները, որոնք ջերմում են  ոչ ավելի 38 աստիճանից, արյան թվածնով հագեցվածությունը կազմում է 93 և ավելի տոկոս, կամ շնչառական շարժումնների թիվը րոպեում 22-ից պակաս է»,- տեղեկացրեց բժիշկը:
Գևորգյանի խոսքով ՝ այն վարակակիրները, որոնք ավելի լավ վիճակում են՝  վերը նշված  ցուցանիշենրով, ենթակա են բուժսպաարկման պոլիկլինիկաների կողմից:  Անդրադառնալով կանչերին շտապ օգնության բժիշկը հայտնեց, որ  համավարակի ընթացքում  կանչերի թիվը բնականաբար աճել է:
«Մեծ մասը ուղղակի ջերմող հիվանդներն են , որոնց մոտ հաստատված չեն կորոնավիրուսային ինֆեկցիա, սակայն մարդիկ վախեցած են կամ թերինֆորմացված կամ պարզապես գտնվում են հոգեբանորեն ծանր վիճակում՝ վախենալով, որ գուցե իրենք թեթև տանեն հիվանդությունը, սակայն կվարակեն խոցելի խմբում գտնվող իրենց հարազատ մարդկանց»,- ասաց Գևորգյանը:
Իր խոսքի ավարտին բժիշկը նաև խորհուրդ տվեց   կրել դիմակներ՝ ծածկելով քիթն ու բերանը, ինչպես նաև  պահպանել սոցիալական հեռավորություն:

Врач: Госпитализации не подлежат те пациенты, температура тела которых не превышает 38 градусов
Служба «Скорой помощи» в этот период выполняет работу в огромном объеме, речь идет не только о госпитализации пациентов из одного медучреждения в другое, а также обеспечение обслуживания вызовов на дом, госпитализации и пр. Об этом в ходе брифинга после заседания комендатуры заявил врач кардиологической бригады «Скорой помощи» Тигран Геворкян.
«Госпитализации не подлежат те пациенты, температура тела которых не превышает 38 градусов, насыщенность крови кислородом составляет 93 и более процентов или количество дыхательных движений в минуту ниже 22», – сообщил врач.
По словам Т. Геворкяна, те инфицированные, состояние здоровья которых лучше описанного, подлежат лечению в поликлиниках. Обратившись к вызовам, врач «Скорой помощи» заявил, что в этот период число вызовов, естественно, увеличилось.
«Большая часть – это просто граждане с высокой температурой, у которых не подтверждена коронавирусная инфекция, однако, люди напуганы или плохо проинформированы, или просто находятся в психически тяжелом состоянии, боясь, что они легко перенесут болезнь, но заразят при этом близких людей, находящихся в группе риска», – отметил Т. Геворкян.
Врач призвал граждан носить маски, закрывая при этом нос и рот, а также соблюдать социальную дистанцию.