«Ժողովուրդ». Պատգամավորներին զգուշացվել է, որ ամբողջ հունիսը թեժ է լինելու
«Քաղաքական ամառը թեժանում է նաև խորհրդարանում: Հունիսի 13-ին Ազգային ժողովում հրավիրվելու է հատուկ նիստ, որի ժամանակ քննարկվելու է կառավարության որոշումը՝ Հայաստանում մարտի 16-ին հաստատված և երկու անգամ արդեն երկարաձգված արտակարգ դրությունը ևս մեկ ամսով երկարաձգելու մասին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ իմքայլականներին արդեն զգուշացված է, որ պատրաստ լինեն թե՛ այդ նիստին, թե՛ այն հանգամանքին, որ ամբողջ հունիսը թեժ է լինելու, և պատգամավորները, այսպես ասած, ամբողջ օրն անցկացնելու են խորհրդարանում: Նախ՝ այս օրերին դեռ շարունակվում են 2019թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները, իսկ արդեն հունիսի 16-ին մեկնարկելու է հերթական նստաշրջանը, որի օրակարգը բավականին հագեցած է լինելու, և բյուջեի կատարողականը քննարկվելու է նաև այդ ժամանակ:
Եվ չնայած սա վերջին հերթական նստաշրջանն է լինելու, սակայն արտահերթերի պակաս չի լինի՝ պայմանավորված արտակարգ դրությամբ և, կորոնավիրուսային իրավիճակից ելնելով, նոր նախագծերի ընդունման անհրաժեշտությամբ, կիսատ մնացած հարցերի քննարկմամբ:
Դեռ ավելին, կախված Վենետիկի հանձնաժողովի պատասխանից՝ չի բացառվում, որ Սահմանադրական դատարանի հարցն իշխանությունների կողմից ևս լուծվի մինչև խորհրդարանի՝ արձակուրդ գնալը, հակառակ դեպքում այդ հարցին կանդրադառնան արդեն սեպտեմբերին: Այնպես որ, առաջիկայում թեժ օրեր են սպասվում»:

«Жоховурд»: Депутатов предупредили, что июнь будет жарким
Газета «Жоховурд» пишет, что в парламенте Армении ожидается жаркое политическое лето. 13 июня будет созвано специальное заседание Национального Собрания, на котором обсудят решение правительства о продлении еще на один месяц введенного в Армении 16 марта и уже продленного два раза режима чрезвычайного положения.
По сведениям издания, представители фракции «Мой шаг» уже предупреждены о том, чтобы были готовы как к этому заседанию, так и к тому, что весь июнь будет жарким и депутатам придется весь день проводить в парламенте. Во-первых, в эти дни в парламенте все еще продолжается обсуждение проекта бюджета на 2019 год, а 16 июня стартует очередная сессия, повестка которой будет довольно насыщенной, кроме того будет обсуждаться также отчет об исполнении бюджета.
«Несмотря на то, что это последняя сессия парламента, не будет также недостатка во внеочередных заседаниях из-за чрезвычайного положения и необходимости принятия новых законопроектов в связи с коронавирусной ситуацией.
Более того, в зависимости от ответа Венецианской комиссии, не исключается, что вопрос Конституционного суда будет решен властями до того, как депутаты парламента уйдут в отпуск, в противном случае этот вопрос будет рассмотрен в сентябре. Посему впереди ожидаются жаркие дни», - пишет газета.