Այս պահին անհատ սպառողների համար գազի գինը չի թանկանալու. փոխվարչապետ
«Ես պարոն Ծառուկյանի առաջարկով եմ դարձել փոխվարչապետ»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով ԲՀԿ հայտարարությանը, թե կառավարության կազմը պետք է հարյուր տոկոսով փոխվի։
Նրա խոսքով, եթե լինեն փաստարկներ, որ կառավարությունը ձախողել է, ապա դրանք կքննարկվեն, իսկ միայն հայտարարությունը չի կարող լինել դիսկուրսի թեմա։
Հարցին, թե կորոնավիրուսային հիվանդության ահագնացող թվերը և ներդրումների կրճատումը արդյո՞ք հիմնավոր փաստեր չեն, Մ. Գրիգորյանը պատասխանեց՝ այսօր ողջ աշխարհում է նույն վիճակը։
Դիտարկմանը, որ թեև կառավարությունն անընդհատ նշում է, թե առողջապահության նախարարությունն ամեն ինչ անում է, հենց ինքը՝ առողջապահության նախարարը երեկ ուղիղ եթերում ներողություն էր խնդրել երբեմն հապաղելու համար, Մ. Գրիգորյանն արձագանքեց՝ շատ զարգացած երկրներում խոսում են այն մասին, որ ի վերջո, կատարված միջոցառումների և կարանտինային ռեժիմի մասին գնահատականներ պետք է տալ որոշ ժամանակ անց։
«Կա փորձագիտական թեզ, որ օրինակ՝ կոշտ կարանտինը տալիս է դրական արդյունք, բայց այն դադարեցնելուց հետո հետևանքները շատ ավելի ծանր են լինում։ Օրինակ, ես չեմ կարող ասել՝ դա այդպես է, թե ոչ, բայց կարող եմ ասել՝ այդպիսի փորձագիտական եզրահանգում էլ կա։ Այդ իմաստով մինչև մենք չչեզոքացնենք պանդեմիայի երևույթը, չենք կարող գնահատականներ տալ։ Իհարկե, գոնե ապագայի համար պետք է հասկանալ, թե ինչ է սա նշանակում, և ինչպես է պետք դրա դեմ պայքարել։ Կարծում եմ, որ ուղղակի դրա մասին ոչ թե պետք է խոսել այն ժամանակ, երբ պանդեմիան դեռևս կա, այլ, երբ դա կվերանա։ Ես վստահ եմ, որ դա կվերանա, ու կկարողանանք խոսել պատճառների մասին, ինչպես նաև կասենք՝ քայլերը դրական ազդեցություն ունեցան, թե՞՝ ոչ»,- շեշտեց փոխվարչապետը։
Նա հիշեցրեց, որ կորոնավիրուսային պանդեմիան դեռ ոչ մի երկրում չի վերացել, ուստի այլ երկրների հետ համեմատվելու տարբերակ էլ չկա՝ նշելու համար, թե ինչպես արդյունավետ պայքար մղվեց։
Այնուամենայնիվ, փոխվարչապետը վստահեցրեց, որ կառավարությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի նվազեցվի կամ զրոյացվի պանդեմիայի ցանկացած ազդեցություն։
Դիտարկմանը, որ նախորդ ամիս ինքը նշել էր, թե գազի գինը չի թանկանա, իսկ ՀԾԿՀ նախագահի խոսքով, գազի գինը կբարձրանա, Մ. Գրիգորյանն արձագանքեց՝ այս պահին անհատ սպառողների համար գազի գինը չի թանկանալու, և այդ իմաստով կան բավարար ռեսուրսներ, որպեսզի ֆիզիկական անձանց համար գնի փոփոխություն չլինի։
«Այո, ես հիմա էլ եմ դա ասում։ Ինչ վերաբերում է գազի ընդհանուր գնին, ապա, եթե սահմանին գազի գնի փոփոխություն տեղի չունենա, կարծում եմ, որ այլ սպառողների համար ոչ էական չափով թանկացման հավանականություն կա»,- ընդգծեց փոխվարչապետը։

Вице-премьер Армении: Для частных потребителей цена на газ не изменится
«Я стал вице-премьером по предложению Гагика Царукяна», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении вице-премьер РА Мгер Григорян, обратившись к заявлению партии «Процветающая Армения», что состав правительства следует изменить на 100%.
По его словам, если будут представлены аргументы, что правительство допустило упущения, то они будут обсуждены, но исключительно заявление не может стать темой для дискурса.
На вопрос, не являются ли растущие показатели заболеваемости коронавируса и сокращение инвестиций основательными аргументами, М. Григорян ответил, что сегодня во всем мире сложилась аналогичная ситуация.
На замечание, что, несмотря на то, что правительство постоянно указывает, что министерство здравоохранения делает всё, однако, глава Минздрава Арсен Торосян в ходе вчерашнего прямого эфира извинился за то, что они иногда медлили при принятии решений, М. Григорян сказал, что во многих развитых странах говорят о том, что, в конце концов, оценивать все проведенные мероприятия и введение карантинного режима нужно спустя некоторое время.
«Есть экспертное заключение, что, к примеру, жесткий карантин приводит к положительным результатам, но после его прекращения последствия могут быть более тяжелым. К примеру, я не могу сказать, так это или нет, но скажу, что существует и такое экспертное заключение. В этом контексте, пока мы не нейтрализуем явление пандемии, то не сможем озвучить оценки. Конечно, хотя бы для будущего следует понять, что это значит, и как нужно бороться с этим», – подчеркнул вице-премьер, добавив, что он уверен, что пандемия будет нейтрализована. «Тогда можно будет уже говорить о причинах, в том числе скажем, оказали ли предпринятые шаги положительное влияние или нет», – отметил он.
Вице-премьер заверил, что правительство делает всё, чтобы снизить или свести к нулю любое воздействие пандемии.
Что касается вопроса о том, что в прошлом месяце он заявил, что цена на газ не повысится, а по словам главы Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Гарегина Баграмяна, тарифы на газ повысятся, М. Григорян отметил, что в данный момент для частных потребителей цена на газ не изменится.
«Да, я и сейчас заявляю об этом. Что касается цены на газ в целом, то, если на границе не произойдет изменения цены на газ, то, полагаю, для других потребителей в определенной степени возможно подорожание», – подчеркнул вице-премьер.