Արցախի Հանրապետության նախագահը բերքահավաքին նվիրված աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 11-ին բերքահավաքին նվիրված աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել:Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
«Խորհրդակցությանը մասնակցում էին գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարները, արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրենը, գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի տնօրենը և շրջվարչակազմերի ղեկավարները:
Զեկուցմամբ հանդես է եկել գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը: Նա մասնավորապես նշել է, որ 2020 թ. բերքի տակ մշակվել է ավելի քան 88 հազար հեկտար տարածք: Մշակված ավելի քան 70 հազար հեկտարի վրա ցանվել է աշնանացան հացահատիկ, իսկ շուրջ 17 հազար հեկտարի վրա՝ գարնանացան տարբեր մշակաբույսերի ցանքսեր: «Այս պահի դրությամբ կատարվել է 7090 հա ցանքս՝ հեկտարից միջինը 16,8 ցենտներ բերքատվությամբ: Դաշտերում հացահատիկահավաք կոմբայնների և մեքենաների խնդիր չկա: Գարու գինը մեկ կիլոգրամի դիմաց գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամում սահմանված է 100 իսկ պարտավորությունների դիմաց 105 դրամ, որը երկու դեպքում էլ նախորդ տարվա համեմատ ավել է 5 դրամով»,- ասել է Ա. Բախշիյանը:
Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանի զեկուցման համաձայն՝ դաշտերում բոլոր անհրաժեշտ հատվածներում տեղադրված են հրշեջ կետեր, որոնք շուրջօրյա հերթապահություն են իրականացնում: Բոլոր հերթապահ խմբերն, ըստ Սարգսյանի, ապահովված են անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներով և հնարավոր հրդեհների դեպքում պատրաստ են արագ և օպերատիվ արձագանքելուն:
Նախագահը դրական է գնահատել բերքահավաքի կազմակերպման մեկնարկային փուլի աշխատանքները և այն պատշաճ շարունակելու համար տվել է մի շարք հանձնարարականներ: Արայիկ Հարությունյանը նշել է նաև, որ, հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման վտանգը, կարճ ժամանակահատվածում պետք է ստեղծվեն բոլոր պայմանները, որպեսզի հնձի աշխատանքներում ներգրավված բոլոր անձինք խիստ կերպով հետևեն սահմանված կանոններին»,-նշված է հաղորդագրությունում:

Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араик Арутюнян сегодня, 11 июня, провел рабочее совещание, посвященное сбору урожая. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В совещании приняли участие министры сельского хозяйства, регионального управления и развития, директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям, директор Фонда поддержки села и сельского хозяйства, руководители райадминистраций.
С докладом выступил министр сельского хозяйства Ашот Бахшиян. Он, в частности, отметил, что в 2020 году было возделано около 88 тысяч гектаров земель. На возделанных 70000 гектарах земель были посеяны озимые зерновые, а на 17000 гектарах - разные яровые культуры. «На данный момент произведен сев на 7090 га территорий со средней урожайностью 16,8 центнеров с одного гектара. На полях нет недостатка в зерноуборочных комбайнах и машинах. Цена килограмма ячменя, установленная Фондом поддержки села и сельского хозяйства, составляет 100 драм, в случае имеющихся обязательств - 105 драм, что по сравнению с прошлым годом больше на 5 драм»,- сказал А. Бахшиян.
Согласно докладу директора государственной службы по чрезвычайным ситуациям Карена Саркисяна, на полях размещены пожарные пункты, которые осуществляют круглосуточное дежурство. Все дежурные группы, по словам Саркисяна, обеспечены необходимыми техническими средствами и в случае возможных пожаров готовы быстро и оперативно отреагировать.
Президент дал положительную оценку стартовому этапу работ по организации сбора урожая и дал ряд поручений по их дальнейшей реализации. Араик Арутюнян отметил также, что с учетом опасности распространения коронавируса нового типа необходимо за короткий срок создать все условия, чтобы лица, вовлеченные в работы по уборке урожая, строго следовали установленным правилам.