ԵԱՏՄ-ին դիտորդի կարգավիճակում Ադրբեջանի անդամակցության փորձեր կային. Քոչարյան
«ԵԱՏՄ-ն ճիշտ է տնտեսական կազմակերպություն է, սակայն այնտեղ արտաքին քաղաքականություն է վարվում»,- խորհրդարանում ասաց ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, նույնիսկ դիտորդի կարգավիճակ ունեցող սուբյեկտը կարող է մասնակցել ԵԱՏՄ նիստերին, սակայն միայն բաց մասին։
«Այժմ բանակցություններ կան՝ մի քանի պետությունների որպես դիտորդ ներգրավվելու համար։ Դիմել են Կուբան և Ուզբեկստանը՝ դիտորդի կարգավիճակ ստանալու համար։ Ավելին, ժամանակին դա շատ նուրբ խնդիր էր, մենք շատ լուրջ ջանքեր ենք գործադրել, որպեսզի դիտորդի կարգավիճակ ստացող պետությունների դիմաց դրվեն շատ լուրջ նախապայմաններ»,- շեշտեց նա։
Ըստ Շ. Քոչարյանի, հստակ ֆիքսված է՝ ԵԱՏՄ անդամակցության համար դիմող պետությունը առաջին դեմքի մակարդակով դիմում է այդ պահին նախագահող երկրի առաջին դեմքին, և այդ դիմումում նա պարտավոր է հստակ ֆիքսել, որ պարտավորվում է ստանձնել պարտականությունները՝ դիտորդ դառնալու։
«Եվ այդ պայմանների առաջ քաշումը պատահական չէր, քանի որ ժամանակին խոսակցություններ կային, որ մեզ համար ոչ ընդունելի պետությունները ևս ցանկանում են կառույցին անդամակցել՝ որպես դիտորդ։ Այդ խոսակցությունները մասնավորապես վերաբերում էին Ադրբեջանին։ Եվ ամեն դեպքում դիտորդի կարգավիճակը կարևոր է, ու պետք է ուշադրություն դարձնել հանգամանքին, որ դիտորդ պետությունը ԵԱՏՄ-ի կողմից կաշկանդված է։ Եվ դա երբեմն բխում է նաև ՀՀ շահերից»,- ներկայացրեց նա։

Ш. Кочарян: Куба и Узбекистан ведут переговоры о получении статуса наблюдателя в ЕАЭС
«Хоть и ЕАЭС является экономической организацией, тем не менее, там проводят внешнюю политику», – заявил в Национальном Собрании Армении заместитель главы МИД РА Шаварш Кочарян.
По его словам, субъект, имеющий статус наблюдателя, может участвовать в заседаниях ЕАЭС, однако, только в открытой части.
«Сейчас ведутся переговоры по вопросу вовлечения некоторых государств в качестве наблюдателей. Для получения статуса наблюдателя обратились Куба и Узбекистан. Более того, в свое время это было деликатной проблемой, мы приложили множество усилий, чтобы перед получающими статус наблюдателя странами были поставлены очень серьезные предусловия», – подчеркнул он.
По словам Ш. Кочаряна, четко зафиксировано, что государство, планирующее обратиться с просьбой о предоставлении ему статуса государства-наблюдателя при Союзе, на уровне первого лица обращается к первому лицу страны, председательствующей в данный момент, и в заявке должно четко зафиксировать, что государство обязуется взять на себя обязанность стать наблюдателем.
«И продвижение данных условий не случайно, поскольку в свое время были разговоры о возможности получения статуса неприемлемыми для нас странами, в частности, Азербайджаном, в качестве наблюдателя. В любом случае статус наблюдателя важен, и следует обратить внимание на то обстоятельство, что государство-наблюдатель ограничивается со стороны ЕАЭС. Это иногда также исходит из интересов РА», – отметил он.