Իտալիայի վարչապետ Կոնտեն կանչվել է հարցաքննության՝ համաճարակի դեմ պայքարի գործով
Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն Բերգամոյի դատախազության կողմից կանչվել է հարցաքննության՝ համաճարակի տարածման հետաքննության շրջանակներում:
Կառավարության ղեկավարն ինքն արդեն հաստատել է, որ վաղը ցուցմունք կտա և «պատշաճ կերպով կներկայացնի իրեն հայտնի բոլոր փաստերը»: Կոնտեն վստահեցնում է, որ ինքը որևէ մտահոգություն չունի այս կապակցությամբ: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Հարցաքննության են կանչվել նաև ներքին գործերի նախարար Լուչիանու Լամորգեզեն և առողջապահության նախարար Ռոբերտու Սպերանտը: Բոլորն էլ գործով անցնում են որպես վկաներ: Նրանք ստիպված կլինեն պատասխանել այն հարցերին, թե ինչպես են որոշումներ ընդունվել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի, մասնավորապես, քաղաքների կարանտինայի և մեկուսացման միջոցառումների դեմ:
Դատավարությունը նախաձեռնել էր համաճարակի զոհերի հարազատների միավորումը Բերգամո նահանգում, որը դարձավ վարակի խոշորագույն կիզակետերից մեկը: Նրանք հավատում են, որ կառավարությունը շատ ուշ որոշում կայացրեց ներառել Նեմբրո և Ալձանո քաղաքները կարմիր գոտում, չնայած այնտեղ հայտնաբերված COVID-19 առաջին դեպքերի վաղ հայտնաբերմանը:
Դիմումատուները դա վերագրում են իշխանությունների դժկամությանը՝ դադարեցնել խոշոր արդյունաբերական կենտրոնների աշխատանքը: Բողոքները վերաբերում են նաև բժշկական օգնության կազմակերպմանը, մասնավորապես, այն մասին, որ հիվանդներին հրաժարվել են հոսպիտալացնել՝ մինչև նրանց մոտ լուրջ շնչառության խնդիրներ չառաջանան:
Իտալիայի կառավարությունը պնդում է, որ տարածաշրջանի վարչակազմը պետք է կարանտին սահմաներ: Բերգամոյում, իրենց հերթին, ասում են, որ մինչև մարտի 8-ը դրանով զբաղվում էր նախարարների կաբինետը:
Նշենք, որ Իտալիայում համաճարակի սկսվելուց ի վեր հաստատվել է COVID-19-ի ավելի քան 235 հազար դեպք, որոնց մեծ մասը երկրի հյուսիսում: Ավելի քան 34 հազար մարդ համաճարակի զոհ է դարձել:

Италия: премьер Джузеппе Конте вызван на допрос по делу о борьбе с пандемией
Премьер-министра Италии Джузеппе Конте вызвали на допрос в прокуратуру Бергамо в рамках расследования обстоятельств распространения пандемии. Об этом сообщает Euronews.
Сам глава правительства уже подтвердил, что в пятницу даст показания и «надлежащим образом сообщит обо всех известных ему фактах». Конте уверяет, что не испытывает по этому поводу никакого беспокойства.
На допрос вызвали также главу МВД Лучиану Ламоргезе и министра здравоохранения Роберту Сперанцу. Все они проходят по делу в качестве свидетелей. Им предстоить ответить на вопросы о том, как принимались решения о борьбе с коронавирусом, в частности, о закрытии городов на карантин и о мерах изоляции.
Разбирательство инициировало объединение родственников жертв пандемии в провинции Бергамо, которая стала одним из крупнейших очагов распространения инфекции. Они полагают, что правительство слишком поздно приняло решение о включении в красную зону городов Нембро и Альдзано, несмотря на раннее обнаружение там первых случаев COVID-19. Заявители связывают это с нежеланием властей останавливаться крупные промышленные центры. В жалобах говорится и об организации медицинской помощи, в частности, о том, что больным отказывали в госпитализации, пока у тех не появлялись серьёзные проблемы с дыханием.
В правительстве Италии настаивают, что карантин должна была вводить администрация региона. В Бергамо, в свою очередь, говорят, что до 8 марта этим занимался кабинет министров.
С начала пандемии в Италии подтверждены свыше 235 тысяч случаев COVID-19, большинство из них — на севере страны. Жертвами пандемии признаны более 34 тысяч человек.