Վարչապետը հայտնեց, թե որ դեպքում կառավարությունը կգնա տոտալ «լոք դաունի»
«Ցավոք, ՀՀ-ում կորոնավիրուսի համաճարակը շարունակում է տարածվել»,- ԱԺ հատուկ նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ-ում արտակարգ դրության ռեժիմը ևս մեկ ամսով երկարաձգելու Կառավարության որոշմանը։
Նրա խոսքով, այսօրվա դրությամբ մենք ունենք հիվանդության 15, 281 հաստատված դեպք, առողջացել է  5639 քաղաքացի, հիվանդության հետևանքով մահացել է 258 մարդ։
«Այս պահին ունենք 425 ծանր վիճակում գտնվող պացիենտ, ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների թիվը 100 է։ Բուժհաստատությունները գտնվում են գերբեռնված վիճակում, 1857 սովորական մահճակալներից երեկվա դրությամբ զբաղված է 1551-ը, 239 վերակենդանացման մահճակալներից երեկվա դրությամբ ծանրաբեռնված է 204-ը»,- ներկայացրեց վարչապետը։
Վարչապետի պնդմամբ, իրավիճակը ճգնաժամային է։ Ըստ նրա, ճգնաժամը հաղթահարելու հայեցակարգային պատկերացումը չի փոխվել՝ կորոնավիրուսի հաղթահարումը ոչ այնքան առողջապահական, որքան հանրային, վարքագծային և կարգապահական խնդիր է.
«Եվ մեր ընկալումն է, որ լուծումը մեր մտքում է, և ըստ էության, այս իրավիճակը կարող է հաղթահարվել միայն ու միայն հանրային վարքագծի փոփոխություններով։ Ընդ որում, այդ փոփոխությունների հիմնավորումը կարևոր է, քանի որ ամենատարբեր կանխատեսումներով, կորոնավիրուսի համավարակը ոչ միայն ՀՀ-ում, այլ նաև աշխարհում գոյություն է ունենալու առնվազն 1.5 տարի, նույնիսկ կան գնահատականներ, որ առաջիկա 5 տարվա ընթացքում աշխարհը գտնվելու է կորոնավիրուսի համավարակի մեջ։ Իհարկե, այս ընթացքում մեծ աշխատանքներ են տարվում պատվաստանյութ ստեղծելու ուղղությամբ, բայց այն կարող է ստեղծվել երեք ամսից, թեև հնարավոր է նաև, որ առաջիկա երեք տարիներին չստեղծվի այդ պատվաստանյութը։ Այստեղ էլ պիտի առաջնորդվենք՝ «հույս ունեցիր լավագույնի, բայց պատրաստվիր վատթարագույնին» սցենարով»,- շեշտեց նա։
Վարչապետը պնդեց, որ եթե այսօր մենք չունենք հիվանդության թվերի նվազում, ապա դա նշանակում է, որ մենք բոլորս պատշաճ չենք պահում հակահամաճարակային կանոնները.
«Անկախ կառավարության գործադրած ջանքերից, եթե հանրայնորեն այդ կանոնները չպահպանվեն, համաճարակի հաղթահարումը դառնալու է անհնարին։ Մենք պետք է սովորենք ապրել կորոնավիրուսի հետ, որովհետև եթե նույնիսկ մեր մոտ վարքագծային փոփոխություններ տեղի չունենան, մենք հանդիպելու ենք մեծ բարդությունների»։
Ն. Փաշինյանը հաստատեց, որ լրիվ արգելափակման ռեժիմը ևս չի տվել սպասված արդյունքը, որը կարող էր արձանագրվել մի շարք երկրներում, քանի որ նույնիսկ համատարած արգելափակումը ենթադրում է որոշակի վարքագծային կանոններ։ Ու, ըստ վաչապետի, թեև փակվեցին մեծ առևտրի կետերը, մոլերն ու սրճարանները, մարդիկ չդադարեցին զրուցարաններում ու շքամուտքերում  կուտակումները։
«Ու եթե անգամ թվերը հասնեն զրոյի, դա կնշանակի, որ ոչ թե կորոնավիրուսն է վերացել, այլ կնշանակի, որ մենք որոշակի կանոններ պահելով կարողացել ենք թվերը զրոյացնել։ Բայց եթե զրոյացումից հետո մենք հանենք դիմակները և շարունակենք ապրել նախկինի նման, այդ թվերը նորից շատ արագ կվերադառնան։ Ուզում եմ ասել, որ «լոք դաունի»  անարդյունավետությունը արդեն մի անգամ ապացուցվել է, և մեր ուղերձը շարունակում է մնալ նույնը՝ մենք պետք է անհատական վարքի փոփոխությամբ շտկել իրավիճակը։ Բայց ուզում եմ նաև ընդգծել, որ կարող է գալ իրավիճակ, որ մենք պարզապես այլ ընտրություն չունենանք, քան վերադառնալ տոտալ «լոք դաունի» վիճակին։
Եթե մեզ հաջողվի կայուն պահել իրավիճակը, ու մենք մնանք օրը 550-600 նոր դեպքի շրջանակներում, այդ բեռը տանելի կլինի մեր առողջապահական համակարգի համար։ Բայց եթե դրանից էականորեն տարբերվող ցուցանիշ ունենանք, ապա կարող ենք գնալ տոտալ «լոք դառունի», ինչը կնշանակի՝ հարված մեր տնտեսության ողնաշարին»,- շեշտեց Ն. Փաշինյանը։
Վարչապետն այսօր ԱԺ ամբիոնից ֆիքսեց սիմվոլիկ զրոյական կետ, որից ինքը պարտավորվում է անվերապահ ճշգրտության պահպանել բոլոր կանոնները, և նույնը կոչ արեց բոլորին։

В каком случае правительство вернется к тотальному «локдауну»? Ответил премьер Армении
«К сожалению, коронавирусная инфекция в Армении продолжает распространяться», – заявил на специальном заседании Национального Собрания РА премьер-министр Армении Никол Пашинян, обратившись к решению правительства о продлении режима ЧП в стране ещё на один месяц.
По его словам, на сегодняшний день подтверждено 15, 281 случаев коронавируса, выздоровели 5639 граждан, вследствие болезни скончались 258 человек.
«В данный момент у нас 425 пациентов, находящихся в тяжелом состоянии, в крайне тяжелом – 100. Медучреждения работают перегружено. Занята 1551 больничная койка из 1857, по положению на вчерашний день 204 из 239 коек в реанимационном отделении также заняты», – сообщил премьер-министр.
По словам Н. Пашиняна, сложилась кризисная ситуация.
«По сути, эту ситуацию можно преодолеть только и только благодаря изменению общественного поведения», – подчеркнул он, обосновав это тем, что по самым различным оценкам и прогнозам, коронавирус будет продолжать распространяться не только в Армении, но и во всем мире в течение 1,5-5 лет.
«Конечно, в этот период проводятся большие работы по созданию вакцины, но вакцину могут разработать уже через 3 месяца, хоть и возможно также, что вакцина будет создана через три года. Здесь также необходимо руководствоваться принципом – “Надейся на лучшее, но готовься к худшему”», – пояснил премьер.
Н. Пашинян отметил, что, если сегодня не зафиксировано снижение показателей, то это значит, что большинство надлежащим образом не соблюдает противоэпидемиологические правила.
«Независимо от прилагаемых правительством усилий, если данные правила не будут соблюдаться обществом, преодолеть коронавирус будет невозможно. Мы должны научиться жить с коронавирусом, поскольку, если даже не произойдут поведенческие изменения, мы столкнемся с большими трудностями», – отметил он.
Н. Пашинян отметил, что режим тотального локдауна также не привел к ожидаемым результатам, который мог быть зафиксирован в ряде стран, поскольку даже повсеместный локдаун предполагает определенные поведенческие правила. И, по словам премьера, хоть и были закрыты крупные торговые центры, моллы и кафе, тем не менее наблюдалось скопление людей в беседках и других местах.
«И, если даже показатели будут сведены к нулю, это будет означать, что не коронавирус исчез, а будет значить, что мы, соблюдая определенные правила, сумели свести к нулю показатели. Но, если после этого мы снимем маски и продолжим жить как прежде, то эти показатели вновь будут зафиксированы. Хочу отметить, что неэффективность “локдауна” уже несколько раз была доказана, и наш месседж продолжает оставаться неизменным – мы должны исправить ситуацию благодаря изменению своего поведения. Но хотелось бы подчеркнуть, что может произойти ситуация, когда у нас не будет другого выхода, как вернуться к режиму тотального “локдауна”.
Если нам удастся сохранить ситуацию стабильной, в пределах 550-600 новых случаев, эта ноша будет терпимой для нашей системы здравоохранения. Но, если зафиксируем существенно отличающийся от этого показатель, то можем вновь пойти на тотальный “локдаун”, это будет значит – удар по хребту нашей экономики», – отметил он.
Премьер-министр Армении сегодня с трибуны НС зафиксировал символическую нулевую точку, с которой он обязуется безусловно соблюдать все правила, и призвал всех сделать то же самое.