Սերբիան Հայաստանին կցուցաբերի մոտ 1 միլիոն դոլարի բժշկական օգնություն
Առաջիկա օրերին հատուկ չվերթով Սերբիայից Հայաստան կժամանեն երկու օդանավ՝ ամբողջությամբ բեռնված մեծաքանակ բժշկական պարագաներով ու սարքավորումներով:
Հայաստան կհասցվեն մասնավորապես 10 արհեստական շնչառության սարքեր, հիվանդի վիճակը վերահսկող 10 մոնիտոր, 500 հազար վիրահատական և 100 հազար շնչառական դիմակներ, 25 հազար պաշտպանիչ ակնոցներ, 25 հազար բժշկական պաշտպանիչ հանդերձանք և այլ անհրաժեշտ պարագաներ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնած և Սերբիայի նախագահի աջակցությամբ կազմակերպված՝ Հայաստանին ցուցաբերվող սերբական օգնության ընդհանուր արժեքը կկազմի մոտ մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Սերբիայի նախագահի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ալեքսանդար Վուչիչին և, հանձին նրա, բարեկամ սերբ ժողովրդին՝ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հանդեպ շարունակական ջերմ վերաբերմունքի համար:

Serbia to send medical supplies worth $1 million to Armenia
Serbia will send medical supplies and equipment to Armenia to help the country combat the coronavirus outbreak, the president’s office reported. The equipment will be sent through two charter flights expected to arrive in Yerevan in the comings days.
The assistance comprises of 10 lung ventilation devices, 10 monitors controlling the patients’ condition, 500 thousand surgical and 100 thousand respirator masks, 25 thousand protective eye-wears, 25 thousand protective medical uniforms and other equipment. The total amount of the assistance is $1 million.
According to the press statement, the medical assistance has been initiated by President Sargsyan and supported by President of Serbia Aleksandr Vučić.  President Sargsyan held also a phone conversation with his Serbian counterpart and thanked him and the friendly people of Serbia for the continuous warm attitude toward Armenia and the Armenian people.