Սերբիան Հայաստանին կցուցաբերի մոտ 1 միլիոն դոլարի բժշկական օգնություն
Առաջիկա օրերին հատուկ չվերթով Սերբիայից Հայաստան կժամանեն երկու օդանավ՝ ամբողջությամբ բեռնված մեծաքանակ բժշկական պարագաներով ու սարքավորումներով:
Հայաստան կհասցվեն մասնավորապես 10 արհեստական շնչառության սարքեր, հիվանդի վիճակը վերահսկող 10 մոնիտոր, 500 հազար վիրահատական և 100 հազար շնչառական դիմակներ, 25 հազար պաշտպանիչ ակնոցներ, 25 հազար բժշկական պաշտպանիչ հանդերձանք և այլ անհրաժեշտ պարագաներ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնած և Սերբիայի նախագահի աջակցությամբ կազմակերպված՝ Հայաստանին ցուցաբերվող սերբական օգնության ընդհանուր արժեքը կկազմի մոտ մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Սերբիայի նախագահի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ալեքսանդար Վուչիչին և, հանձին նրա, բարեկամ սերբ ժողովրդին՝ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հանդեպ շարունակական ջերմ վերաբերմունքի համար:

Сербия предоставит Армении медпомощь в размере около 1 млн долларов
В ближайшие дни спецрейсом из Сербии в Армению прибудут два самолета – с медицинским оборудованием и принадлежностями.
В Армению будут доставлены в частности 10 аппаратов ИВЛ, 10 мониторов для контроля состояния пациента, 500 тыс. хирургических масок и 100 тыс. респираторов, 25 тыс. защитных очков, 25 тыс. единиц медицинских защитных костюмов и других необходимых принадлежностей.
Общая сумма предоставленной Армении сербской помощи составляет около 1 млн долларов, сообщает пресс-служба президента РА.
В ходе телефонного разговора президент Республики Армения Армен Саркисян поблагодарил президента Сербии Александра Вучича и в его лице дружественный сербский народ за теплое отношение к Армении и армянскому народу.