2019 թվականին առողջապահության նախարարությունը ծախսել է 97.6 մլրդ դրամ
Մեկնարկել է ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որտեղ քննարկվում է 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը՝ առողջապահության և սոցիալական ոլորտներում։
Նիստի մեկնարկին ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը տեղեկացրեց, որ 2019 թվականին պետական բյուջեի ընդհանուր ծախսերը կազմել են 1 տրիլիոն 629 մլրդ դրամ, կամ ճշտված ծրագրի՝ 92.4%-ը։
«Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ մոտավորապես 182 մլրդ դրամով ավելի է 2018 թվականի տվյալներից։ Պետք է նկատի ունենալ մի հանգամանք ևս, որ այսպիսի կատարման աստիճանը նաև պայմանավորված է արտաքին աջակցության ծրագրերով, որոնք ունեն տեսակարար կշիռ մեր պետական ծախսերի կառուցվածքում»,- նշեց ֆինանսների նախարարը։
Նա ասաց, որ 2019 թվականին առողջապահության նախարարությունը ծախսել է պետական բյուջեից հատկացված 97.6 մլրդ դրամ, կամ ճշտված ծրագրի 96%-ը։ Ընդ որում, տարեկան ծրագիրը մոտ 89 մլրդ դրամ է եղել։
«Սկզբնական ծագրի հետ համեմատած 100%-ից ավելի է կատարողականը։ Հարկ է նկատել, որ 2018 թվականի համեմատ 22%-ով աճել են առողջապահության բնագավառի հատկացումները։ Ընդհանուր առմամբ, նախարարությունն իրականացրել է 64 միջոցառում՝ բյուջետային 12 ծրագրերի վերջնարդյունքներին հասնելու համար»,- շեշտեց նախարարը։
Ա. Ջանջուղազյանը տեղեկացրեց նաև, որ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության բյուջեն սկզբնական ծրագրով ունեցել է շուրջ 444.5 մլրդ դրամ մեծություն, ապա տարվա ընթացքում այն ճշգրտվել է՝ կազմելով 465.5 մլրդ դրամ։ Փաստացի օգտագործվել է հատկացված գումարի շուրջ 97.5%-ը։
«Բայց սա չի նշանակում, որ որևէ վճարում, որը պետք է իրականացվեր, չի արվել։ Չկա որևէ ստանձնած պարտավորություն, որը չի կարատվել։ Ընդհանուր առմամբ, իրականացվել են 121 միջոցառումներ»,- նշեց նախարարը։

Armenia spent 97.6 billion drams on healthcare in 2019
A joint sitting of the Armenian National Assembly Standing Committees on Health and Social Affairs and Financial-Credit and Budgetary Affairs has kicked off, with the execution of the 2019 state budget in the healthcare and social sectors on the agenda.
At the beginning of the sitting, Minister of Finance Atom Janjughazyan said that in 2019 the total state expenditure stood at 1 trillion 629 billion drams, or 92.4% of the adjusted program.
"This figure exceeds the 2018 numbers by around 182 billion drams. We should take into account the fact that such an execution is also conditioned by external assistance programs, which have a share in the structure of our state expenditures,” the minister said.
Janjughazyan said that in 2019 the Ministry of Health spent 97.6 billion drams allocated from the state budget, or 96% of the adjusted program. At the same time, the initial program was about 89 billion drams.
"The execution is more than 100% compared to the initial program. It should be noted that the allocations to the healthcare sector grew by 22% compared to 2018. In total, the ministry implemented 64 measures to achieve the final results of 12 budget programs,” the minister stressed.
Janjughazyan also said that the budget of the Ministry of Labor and Social Affairs amounted to 444.5 billion drams according to the initial program, but during 2019 it was adjusted to 465.5 billion drams. In fact, nearly 97.5% of the allocated funds were used.
"But this doesn't mean that any envisaged payment failed to be made. There is no obligation that was not fulfilled. In total, 121 events were implemented,” the minister said.