«Ժողովուրդ». Փաշինյանն ակնհայտ ցույց է տվել, որ դժգոհ է Արայիկ Հարությունյանից
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» թերթի կառավարության աղբյուրները փոխանցում են, որ նախօրեին թեժ իրավիճակ է եղել կառավարությունում: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացրել իր ղեկավարած գերատեսչության կատարած աշխատանքները:
Ըստ մեր տեղեկությունների՝ Փաշինյանն ակնհայտ ցույց է տվել, որ Հարությունյանը նախարարության ռազմավարության, կրթական ոլորտում փոփոխությունների հետ կապված որևէ աշխատանք չի կատարել: Նախարարի հիմնական ծրագիրը վերաբերվել է դպրոցների, կրթական հաստատությունների վերանորոգման աշխատանքներին, ու բոլորի մոտ տպավորություն է եղել, թե հաշվետվությունը քաղշինությանն է վերաբերում, և ոչ թե կրթական համակարգին:
Ի դեպ, երբ վարչապետը կոնկրետ հարց է բարձրաձայնել, նախարար Հարությունյանը ուղղությունը փոխել է դեպի իր տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, որպեսզի նա պատասխանի ոլորտին առնչվող հարցերին: Իրավիճակն այնքան թեժ է եղել, որ վարչապետը փաստացի հայտարարել է, որ ոլորտում որևէ փոփոխություն չի տեսնում, ու հայտարարել է, որ քննարկումը կշարունակեն հաջորդ շաբաթ, որպեսզի ավելի լավ պատրաստվեն հաշվետվությանը»:

«Жоховурд»: Пашинян явно показал, что недоволен Араиком Арутюняном
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники в правительстве, что вчера в правительстве царила напряженная атмосфера. Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян представил премьер-министру Николу Пашиняну отчет о деятельность возглавляемой им структуры.
«По нашим сведениям, Пашинян явно продемонстрировал, что Арутюнян не выполнил никакой работы, связанной со стратегией министерства, изменениями в образовательной сфере. Основная программа министра была связана с ремонтом школ, учебных заведений и у всех создалось впечатление, что отчет касается сферы градостроительства, а не образовательной системы.
Кстати, когда премьер задал конкретный вопрос, Арутюнян перенаправил его своему заместителю Жанне Андреасян, чтобы она ответила на вопросы, касающиеся сферы. Ситуация была настолько накаленной, что премьер-министр фактически заявил, что не видит каких-то изменений в сфере и отметил, что обсуждение продолжится на следующей неделе, чтобы лучше подготовились к отчету», - отмечает издание.