Փաշինյան. Դառնացած եմ, ունեցել ենք նոր ռեկորդ
«Երեկ մենք ունեցել ենք նոր ռեկորդ՝ 723 նոր դեպք ենք արձանագրել, մահվան 6 դեպք, բուժվածների թիվը 442։ Պիտի անկեղծ ասեմ, որ դառնացած եմ»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա մանրամասնեց, դառնացած լինելու պատճառը ոչ միայն թվերն են, այսօր աշխատանքի եկել է Սևանից, մեքենայի պատուհանից տեսել է, որ մարդիկ համատարած արհամարհում են հակահամաճարակային կանոնները։
«Ես սկսել եմ մտածել, որ այստեղ խնդիրը դուրս է եկել կորոնովիրուսի շրջանակից։ Մենք պետք է փորձենք հասկանալ հանրային գերակշռող վարքագիծն այլ տեսանկյունից։ Ես տեսնում էի առանց դիմակ մարդկանց, այնպիսի տպավորություն էր, որ նրանք գնում են վերակենդանացման բաժանմունք։ Ես ուզում էի ասել, կանգ առեք, այսպես մենք շատ վատ տեղ ենք գնում»,- ասաց նա։
Փաշինյանը եկել է եզրակացության, որ այս ամենը մեր հավաքական վերաբերմունքն է մեր պետական կարգի նկատմամբ։
«Չենք ունեցել պետական կարգ մոտ 600 տարի, չենք ունեցել այնպիսի կարգ, որը մեզ հարազատ կլինի: Մեր համար պետական կարգը հարյուրավոր տարիներ եղել է օտարածին և օտարի կողմից պարտադրված ինչ-որ մի բան»,- նկատեց վարչապետը և հավելեց, որ այդ պատճառով պետական կարգը ասոցացվել է բռնության հետ:
Վարչապետի համոզմամբ այն եղել է նաև Երրորդ հանրապետությունում:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ 2018 թվականի հեղափոխությունը ազատել է հասարակությոյանը այդ կարգից, ինչը ասոցացվում է կարգի բացակայության հետ և կոչ արեց պահպանել սահմանված կարգերը:

Пашинян: Мне горько, в Армении зарегистрирован новый рекорд по числу случаев COVID-19
«За минувшие сутки у нас новый рекорд – зарегистрировано 723 новых случая коронавируса. 6 человек скончались, число выздоровевших составляет 442. Должен честно сказать, что мне горько», – заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире на своей официальной странице в Facebook в субботу.
Пашинян отметил, что причиной его огорчения являются не только цифры: сегодня он прибыл на работу из Севана, из окна машины видел, что люди повсеместно игнорируют противоэпидемические правила.
«Я начал думать, что проблема вышла за рамки коронавируса. Мы должны попытаться понять преобладающее поведение общества с другой точки зрения. Я видел людей без масок, такое впечатление было, что они направляются в отделение реанимации. Я хотел сказать им: остановитесь, так мы ни к чему хорошему не придем», – отметил Пашинян.
Глава правительства пришел к заключению, что все это – наше коллективное отношение к государственному строю.
«У нас не было государственного строя около 600 лет, не было строя, который был бы для нас родным. Для нас сотни лет государственный строй был чем-то чужеродным, навязанным из вне», – заявил Пашинян, добавив, что по этой причине государственный строй ассоциировался с насилием.
Премьер убежден, что так было и в третьей Республике Армения.
Пашинян указал, что в 2018 году революция освободила общество Армении от этого строя, что стало ассоциироваться с его отсутствием. Пашинян призвал соблюдать установленные нормы.