Փաշինյան. Դառնացած եմ, ունեցել ենք նոր ռեկորդ
«Երեկ մենք ունեցել ենք նոր ռեկորդ՝ 723 նոր դեպք ենք արձանագրել, մահվան 6 դեպք, բուժվածների թիվը 442։ Պիտի անկեղծ ասեմ, որ դառնացած եմ»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա մանրամասնեց, դառնացած լինելու պատճառը ոչ միայն թվերն են, այսօր աշխատանքի եկել է Սևանից, մեքենայի պատուհանից տեսել է, որ մարդիկ համատարած արհամարհում են հակահամաճարակային կանոնները։
«Ես սկսել եմ մտածել, որ այստեղ խնդիրը դուրս է եկել կորոնովիրուսի շրջանակից։ Մենք պետք է փորձենք հասկանալ հանրային գերակշռող վարքագիծն այլ տեսանկյունից։ Ես տեսնում էի առանց դիմակ մարդկանց, այնպիսի տպավորություն էր, որ նրանք գնում են վերակենդանացման բաժանմունք։ Ես ուզում էի ասել, կանգ առեք, այսպես մենք շատ վատ տեղ ենք գնում»,- ասաց նա։
Փաշինյանը եկել է եզրակացության, որ այս ամենը մեր հավաքական վերաբերմունքն է մեր պետական կարգի նկատմամբ։
«Չենք ունեցել պետական կարգ մոտ 600 տարի, չենք ունեցել այնպիսի կարգ, որը մեզ հարազատ կլինի: Մեր համար պետական կարգը հարյուրավոր տարիներ եղել է օտարածին և օտարի կողմից պարտադրված ինչ-որ մի բան»,- նկատեց վարչապետը և հավելեց, որ այդ պատճառով պետական կարգը ասոցացվել է բռնության հետ:
Վարչապետի համոզմամբ այն եղել է նաև Երրորդ հանրապետությունում:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ 2018 թվականի հեղափոխությունը ազատել է հասարակությոյանը այդ կարգից, ինչը ասոցացվում է կարգի բացակայության հետ և կոչ արեց պահպանել սահմանված կարգերը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced on Facebook that the country recorded its highest number of new coronavirus cases yesterday with 723 confirmed Covid-19 cases. Six more deaths have been reported, while the recoveries stand at 442. “I am truly saddened,” the PM said during a live, adding the reason is not the high number of cases but the fact that the public largely ignores the safety rules.
“I think the problem has gone beyond the coronavirus issue. We should try to analyze the dominating behaviors in the public from a different perspective. I witnessed people without face masks, and the impression was they were heading for intensive care units,” said Pashinyan.
“What I saw demonstrated the public collective attitude toward the state order,” Pashinyan concluded, adding: “We lacked the state order for 600 years and didn’t have the one we enjoyed. The state order for us has been alien and something that had been imposed by others which is the reason it has always been associated with violence,” Pashinyan noted.
In Pashinyan’s opinion, the revolution of 2018 however came to free the public from that perception. He once again called for following the anti-epidemic rules.