Եկել է ժամանակը խոստովանելու, որ մենք մինչև այս պահը չենք կարողացել մեր հայրենակիցներին համոզել կամ պարտադրել, որ նրանք պահեն հակահամաճարակային ամենապրիմիտիվ և ամենաէֆեկտիվ միջոցը՝ խոսքը դիմակներ կրելու մասին է: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ըստ էության, արձանագրենք, որ Հայաստանում, ի հեճուկս պարետատան կայացրած որոշումների, ի հեճուկս վարչական վարույթների, կիրառվող լայածավալ քարոզչության, կառավարության թափանցիկության, մարդիկ զանգվածաբար չեն կրում դիմակներ: Պետք է ասեմ, որ սա ՀՀ-ում կորոնավիրուսի համաճարակի տարածման թիվ մեկ պատճառն է և նման եզրակացություն անելու համար ունենք նաև ձեռքի տակ միջազգային, մասնավորապես՝ ԱՄՆ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտական հետազոտության արդյունքները:
Ըստ այդմ, տասնյակ երկրների, այդ թվում՝ վարակից ամենից շատ տուժած Իսպանիայի, Իտալիայի փորձը ցույց է տալիս, որ դիմակներն այս վիրուսի դեմ պայքարում վճռորոշ ազդեցություն ունեն և թույլ են տալիս էականորեն կրճատել դրա տարածումը: Նախկինում այս համոզվածության վերլուծություն դիմակների հետ կապված չի եղել, նախկինում անճշտություններ՝ հայտարարությունների տեսքով եղել են ամենուր: Հիմա ամենաբարձր մակարդակով կարող ենք հայտարարել, որ դիմակները համարվում են կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող ամենաէֆեկտիվ միջոցը»,- ասաց վարչապետը:
Վարչապետի խոսքով՝ դիմակի կրումը կարևոր է նաև առողջ մարդկանց համար. «Դրանք հնարավորություն են տալիս չշնչել հիվանդ մարդկանց արտաշնչած մթնոլորտային մասնիկները, որոնք օդում կարող են մնալ տասնյակ րոպեներ: Սա կարող ենք համարել սենսացիոն հայտարարություն»:
Փաշինյանը նշեց նաև, որ Նյու Յորքում իրականացվել է վերլուծություն, ըստ որի, հակահամաճարակային քայլերից ամենաարդյունավետըեղել է դիմակի կրումը:
«Պարզվում է, որ խիստ կարանտինն ու սոցիալական հեռավորությունն առանձնապես չեն փոխել համաճարակի ընթացքը, մինչդեռ դիմակի կրումը պարտադիր դարձնելուց հետո քաղաքում վարակի տարածման կորը սկսել է դեպի վար թեքվել»,- ավելացրեց Փաշինյանը:
Այս համատեքստում՝ պատասխանելով վերջին շրջանում չարչրկված հարցին՝ նորից կարանտին մտցնել, թե՝ ոչ, վարչապետն ասաց, որ հետազոտությունից հետո եկել են այն եզրահանգման, որ մեր հանրության պարագայում այն այդքան էլ արդյունավետ չէ, որքան՝ դիմակի կրումը:
Մեկ այլ հետազոտությամբ էլ կորոնավիրուսի կանխարգելման արդյունավետ միջոցներից է նաև սոցիալական հեռավորության պահպանումը: Այսպիսով, վերը նշված հետազոտությունները հիմք ընդունելով, վարաչապետն ընդգծեց.
«Մայիսի 25-ից այս կողմ մենք առաջարկել ենք համաճարակի կանխարգելման ամենաարդյունավետ մեթոդները: Մեր խնդիրը կայանում է նրանում, որ այսօրվա դրությամբ չենք կարողացել պարտադրել մեր քաղաքացիներին, որպեսզի դրանք կատարեն: Մենք իհարկե մեծացնելու ենք վարչական ներգործության մեթոդները»:

«Пришло время признать, что до сих пор нам не удалось уговорить или принудить наших соотечественников, чтобы они соблюдали самую примитивную и эффективную противоэпидемическую меру– носили маски», – заявил сегодня на брифинге после заседания комендатуры премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«По сути, должны констатировать, что в Армении, вопреки принятым комендатурой решениям, применяемым административным мерам, широкомасштабной пропаганде, прозрачности работы правительства, люди массово не носят маски. Должен сказать, что это является причиной номер один распространения коронавируса в Армении. Для таких выводов у нас под рукой имеются результаты международных научных исследований, в частности НАН США.
Так, опыт десятков стран, в том числе Испании и Италии, которые больше всего пострадали от этого вируса, показывает, что маски играют решающую роль в борьбе с этим вирусом и позволяют значительно сократить его распространение. Ранее этой убежденности, анализа в связи с масками не было, в прошлом неточности в плане заявлений были повсюду. Теперь мы можем на самом высоком уровне заявить, что маски являются наиболее эффективным способом предотвращения распространения коронавируса», – сказал премьер-министр.
По словам премьер-министра, ношение маски также важно для здоровых людей: «Они позволяют не вдыхать выдыхаемые больными людьми атмосферные частицы, которые могут оставаться в воздухе в течение десятков минут. Можем считать это сенсационным заявлением».
Пашинян также отметил, что в Нью-Йорке был проведен анализ, согласно которому наиболее эффективным из противоэпидемических мероприятий было ношение маски.
«Оказывается, что строгий карантин и социальная дистанция особо не изменили ход эпидемии, а после того, как ношение маски стало обязательным, распространение инфекции в городе стало снижаться», – добавил Пашинян.
В этом контексте, отвечая на вопрос о том, нужно ли вводить вновь карантин, премьер-министр сказал, что по результатам исследований пришли к выводу, что в случае нашего общества это не так эффективно, как ношение маски.
Согласно другому исследованию, одним из наиболее эффективных способов предотвращения коронавируса является соблюдение социальной дистанции. Таким образом, на основании вышеупомянутых исследований, премьер-министр подчеркнул:
«С 25 мая мы предложили наиболее эффективные методы предотвращения эпидемии. Наша проблема в том, что к сегодняшнему дню мы не смогли заставить наших граждан соблюдать их. Разумеется, мы будем наращивать методы административного воздействия».