Ռուս-թուրքական համագործակցության չհատվող եզրերը Մերձավոր Արևելքում
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Սերգեյ Շոյգուի այցը Թուրքիա հետաձգվեց, կարելի է ասել, վերջին վայրկյանին։ Որոշ ԶԼՄ-ներ գրում են, թե Լավրովի ինքնաթիռը հետ է վերադարձել դեպի Թուրքիա կես ճանապարհից։ Այս հանգամանքը չի կարող տարօրինակ չլինել։
Բարձրաստիճան պատվիրակությամբ Լավրովը և Շոյգուն պետք է ժամանեին Թուրքիա հունիսի 14-ին,  քննարկելու տարածաշրջանային խնդիրները, մասնավորապես, Լիբիայի և Սիրիայի հարցերը։ Այցի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ավելի վաղ Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահներ Ռեջեպ Թայիփ Էրդողանի և Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցի ժամանակ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել էին Սիրիայում և Լիբիայում իրավիճակը:
Պուտինն ընդգծել էր Լիբիայում կրակի դադարեցման ու երկրում  իրավիճակի խաղաղ կարգավորման վերսկսման կարևորությունը, Իդլիբում համատեղ աշխատանքների շարունակումը։
ՌԴ պաշտոնյաների այցի հետաձգման մասին հայտարարություններ են տարածել ՌԴ և Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունները, նշելով, որ նախարարները հեռախոսազրույցի ժամանակ որոշել են, որ նախարարական բանակցությունները կլինեն ավելի ուշ, իսկ առայժմ կապի մեջ կլինեն երկրների փոխարտգործնախարարները։
Կողմերից ոչ մեկը չի նշել վերջին պահին բանակցությունների չեղարկման պատճառը, բայց ակնհայտ է այն, որ քննարկվելիք հարցերում Ռուսաստանն ու Թուրքիան ունեն հակադիր դիրքորոշումներ՝ չնայած վերջին տարիներին Թուրքիայի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև որոշակի սերտ համագործակցությանը։
Այսպես, Լիբիայում Թուրքիան և Ռուսաստանն աջակցում են միմյանց հակադիր ուժերի: 2011թ-ին Լիբիայի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի տապալումից և սպանությունից հետո Լիբիան գործնականում դադարել է գոյություն ունենալ որպես մեկ պետություն: Այժմ երկրում տիրում է երկիշխանություն:
Ռուսաստանը՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Եգիպտոսի հետ միասին, աջակցում են Լիբիայի ազգային բանակի գեներալ Խալիֆա Հաֆթարին, որը վերահսկում է երկրի արևելյան հատվածները, իսկ Թուրքիան աջակցում է Տրիպոլիում ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված Ազգային համաձայնության կառավարությանը՝ Ֆայեզ ալ-Սարաջի գլխավորությամբ։ Մայիսից սկսած Ազգային համաձայնության կառավարությունը երկրում հաջողություններ է գրանցում ու գրավել է մի քանի քաղաքներ։ Թուրքիան Լիբիայում դերակատարում է ձեռք բերել նաև Տրիպոլիի հետ էներգետիկ պայմանագրերի միջոցով քաղաքացիական պատերազմին միջամտելով։
Թուրքիան այս անգամ ևս կարծես երկակի խաղ է խաղում․ օրեր առաջ Էրդողանը հեռախոսազրույց էր ունեցել նաև ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հետ, որից հետո Էրողանը հայտարարեց, որ Լիբիայի հարցով «որոշակի համաձայնությունների են եկել»։
Արտգործնախարար Չավուշօղլուն էլ հայտարարել է, որ Թուրքիան այժմ ցանկանում է, որ ԱՄՆ-ը «աշխատի» Լիբիայում, ասելով Վաշինգտոնին, որ Թուրքիան դեմ է այնտեղ Ռուսաստանի դերակատարությանը։
Սրանով հանդերձ՝  Թուրքիան նաև ցանկանում էր հյուրընկալել Ռուսաստանին ու Լիբիայի հարցով գործարք կնքել։ Ճիշտ այնպես, ինչպես Թուրքիան Ռուսաստանից գնում է S-400 հակաօդային պաշտպանությունը, բայց ասում է՝  ցանկանում է, որ ԱՄՆ-ը ճնշի Ռուսաստանին Լիբիայում:
Ինչ վերաբերում է Սիրիային, ապա այստեղ ևս երկու կողմերն ունեն հակադիր դիրքորոշումներ․ Ռուսաստանն աջակցում է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին,  Թուրքիան աջակցում է նրա դեմ պայքարող ապստամբներին։
2019-ի հոկտեմբերին Թուրքիայի կողմից Սիրիայի արևելյան հատվածներ ներխուժումից հետո Թուրքիան ու Ռուսաստանը կարողացան գորրծարք կնքել՝ համատեղ պարեկություն անցկացնելու վերաբերյալ, և սիրիական ռեժիմը կարողացավ վերականգնել իր հսկողությունը շրջանների մեծ մասում։ Չնայած նրան, որ ռուս-թուրքական գործարքը հրադադար էր հաստատել Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Իդլիբում, նախորդ շաբաթ այնտեղ հերթական ավիահարվածներ տեղի ունեցան։
ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաների չեղարկված այցի բուն պատճառները թերևս հայտնի կդառնան առաջիկայում։ Ընթացիկ վիճակում այն կարող է նշանակել, որ Մերձավոր Արևելքում ռուս-թուրքական «ոստիկանական տանդեմը» ներքին անհաղթահարելի խնդիրներ ունի։
Ռուսաստանը և Թուրքիան եղել և կան աշխարհաքաղաքական ախոյաններ, և նրանց համագործակցությունն ունի հստակ եզր, որից այն կողմ անցնել հնարավոր չէ՝ առանց կողմերից մեկի առանցքային շահերի անտեսման։ Ըստ էության, նյութական շահերից զատ, երկու պետություններն էլ ունեն, այսպես ասած «վերաարժևորման» խնդիր, այսինքն՝ միջազգային հանրության և սեփական ժողովրդի առջև սեփական դերակատարության բարձրացման, տարածաշրջանային նախկին տերության փառքի վերադարձման նպատակ։
Այս հանգամանքը առավել բարդացնում է Սիրիայում և Լիբիայում ռուս-թուրքական երկարատև համագործակցության հնարավորությունը՝ հատկապես, որ երբեմն թվում է՝ երկուսն էլ իրենց գործողություններով փորձում են տպավորություն ստեղծել հատկապես ԱՄՆ-ի մոտ։

Непересекающиеся грани российского-турецкого сотрудничества на Ближнем Востоке
Визит министра иностранных дел России Сергея Лаврова и министра обороны РФ Сергея Шойгу в Турцию был перенесен, можно сказать, в последнюю секунду. Некоторые СМИ сообщают, что самолет Лаврова вернулся с полпути в Турцию. Это обстоятельство не может не быть странным. Об этом в комментарии для Panorama.am написала политолог Анна Мкртчян (оригинал материала – на армянском языке).
Вместе с высокопоставленной делегацией Лавров и Шойгу должны были прибыть в Турцию 14 июня для обсуждения региональных проблем, в частности вопросов Ливии и Сирии.
Договоренность о визите была достигнута ранее в ходе телефонного разговора президентов Турции и России Реджепа Тайипа Эрдогана и Владимира Путина, во время которого стороны обсудили ситуацию в Сирии и Ливии.
Владимир Путин отметил важность скорейшего прекращения огня и возобновления межливийского диалога на основе решений Берлинской международной конференции 19 января 2020 года, одобренных резолюцией 2510 Совета Безопасности ООН, и других инициатив, направленных на политико-дипломатическое урегулирование конфликта. Затронута была также ситуация в Сирии, акцентирована необходимость наращивания усилий по реализации российско-турецких договорённостей по Идлибской зоне деэскалации.
Заявления относительно переноса визита российских министров в Турцию распространили МИД России и Турции, отметив, что министры во время телефонного разговора решили, что переговоры на уровне министров состоятся позже, а пока на связи будут заместители министров иностранных дел двух стран.
Ни одна из сторон не упомянула причину отмены переговоров в последнюю минуту, но очевидно, что Россия и Турция придерживаются противоположных позиций по обсуждаемым вопросам – несмотря на определенное тесное сотрудничество между лидерами Турции и России в последние годы.
Так, в Ливии Турция и Россия поддерживают противоборствующие силы. После свержения и убийства ливийского лидера Муаммара Каддафи в 2011 году Ливия практически перестала существовать как единое государство. В стране сейчас царит двоевластие.
Россия, вместе с Объединенными Арабскими Эмиратами и Египтом, поддерживает командующего Ливийской национальной армией генерала Халифу Хафтара, который контролирует восточную часть страны. Турция же поддерживает признанное ООН правительство национального согласия (ПНС) Ливии, которое возглавляет Фаиз Мустафа ас-Сарадж (также Файез Ал-Сарадж). С мая ПНС Ливии регистрирует успехи в стране и завоевало несколько городов. Турция добилось роли в Ливии также путем заключения энергетических соглашений с Триполи, вмешавшись в гражданскую войну.
И в этот раз также Турция, кажется, ведет двойную игру: несколько дней назад Эрдоган провел телефонный разговор с президентом США Трампом, после чего Эрдоган объявил, что по вопросу Ливии «достигнуты определенные договоренности».
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу же заявил, что Турция хочет, чтобы Соединенные Штаты Америки «работали» в Ливии, говоря Вашингтону, что Турция против роли России в этой стране.
В то же время Турция хотела принять Россию и заключить сделку по вопросу Ливии. Точно так же, как Турция покупает у России системы ПВО С-400, но говорит, что хочет, чтобы Соединенные Штаты оказали давление на Россию в Ливии.
Что касается Сирии, то здесь у сторон противоположные позиции. Россия поддерживает президента Сирии Башара Асада, а Турция поддерживает повстанцев, борющихся против него.
После вторжения Турции в восточные районы Сирии в октябре 2019 года Турция и Россия смогли заключить сделку о совместном патрулировании, и сирийский режим смог восстановить контроль над большей частью районов. Несмотря на то, что российско-турецкое соглашение установило прекращение огня в Идлибе на северо-западе Сирии, на прошлой неделе там были нанесены очередные авиаудары.
Истинные причины отмены визита высокопоставленных российских чиновников станут известны, пожалуй, в ближайшее время. В сложившейся ситуации это может означать, что российско-турецкий «полицейский тандем» на Ближнем Востоке имеет непреодолимые внутренние проблемы.
Россия и Турция были и остаются геополитическими противниками, и у их сотрудничества есть четкая грань, за которую невозможно выйти, не игнорируя ключевые интересы одной из сторон. По сути, помимо материальных интересов, у обеих стран есть  проблема так называемой «переоценки», то есть повышения собственной роли перед международным сообществом и собственным народом, цель возвращения бывшей славы региональной державы.
Это обстоятельство усложняет возможность долгосрочного российско-турецкого сотрудничества в Сирии и Ливии, тем более, что иногда кажется, что они обе пытаются своими действиями произвести впечатление, особенно на Соединенные Штаты.