Տեղի կունենա Խաչատրյանի անվան մրցույթի փակման գալա համերգը
Այսօր երեկոյան՝ Խաչատրյանի անվան 16-րդ միջազգային մրցույթի փակման արարողության ընթացքում‚ հայտնի կդառնան մրցույթի դափնեկիրների անունները։ Փակման գալա համերգը ժամը 22.00 կհեռարձակվի Առաջին ալիքով։
«Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից հայտնում են, որ  մրցույթի հաղթողն արհեստական բանականության և նորագույն տեխնոլոգիաների շնորհիվ առաջին անգամ հանդես կգա հեռավար Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ՝ ներկայացնելով Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը։
Արհեստական բանականությունը կկարողանա տրանսֆորմացնել նվագախմբի նվագակցությունը մենակատարի ցանկություններին: Առաջին անգամ է‚ երբ նվագախումբ-մենակատար կապը իրականանալու է հատուկ ստեղծված հավելվածի միջոցով:
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) անդամ է‚ մրցույթի կազմակերպիչն է «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը։
ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ իրականացվող Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը նպատակ ունի բացահայտել տաղանդաշատ երիտասարդ երաժիշտների, նրանց ընձեռել մասնագիտական առաջընթացի հնարավորություններ‚ ինչպես նաև մրցույթի միջոցով է՜լ ավելի հանրայնացնել Արամ Խաչատրյանի արվեստը։

Closing gala concert of Aram Khachaturian competition to take place today
The winners of the 16th Khachaturian International Competition will be announced today on June 15 which will be followed by a closing gala concert. As “Aram-Khachaturian Competition” Cultural Foundation reports, the event will be streamed on the First Channel at 22.00 Yerevan time.
This year's competition is specialized in violin. The Khachaturian International Competition is using number of technological solutions and artificial intelligence for this year’s edition. Particularly, the winners will perform with the orchestral accompaniment from the Armenian State Symphony Orchestra remotely with an opportunity to choose their suitable version and combine their performance with the orchestral accompaniment through a special app. The concert will feature composer Aram Khachaturian's Violin Concerto.
The Khachaturian International Competition strives to reveal talented young musicians and open new opportunities for their professional advancement.
The Khachaturian International Competition enjoys wide recognition in the global musical world. It is a member of the World Federation of International Music Competitions and is the only competition in Armenia, privileged to be held under the standards of this world-scale institution. The number and geographical coverage of the applications grow year by year. The Competition is held with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.