«Լուսավոր Հայաստան»-ը խստագույնս դատապարտում է քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով, քրեական հետապնդումներ իրականացնելը
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության կառավարման խորհուրդը հանդեսէ եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասված է.
«Հունիսի 14֊ին մամուլից տեղեկացանք, որ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը խուզարկություն է իրականացնում ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը։
Այնուհետև ԱԱԾ-ն երեք հաղորդագրություն տարածեց պաշտոնական կայքով, համաձայն որոնց երեք առանձին դեպքի առիթով քրեական գործեր են հարուցվել, որից հետո Գագիկ Ծառուկյանը հրավիրվել է ԱԱԾ նշված գործերով հարցաքննության։
Այդ ընթացքում ԱԱԾ գլխավոր մասնաշենքի մոտ տարերայնորեն և ինքնաբուխ կերպով հավաքվել էին բազմաթիվ քաղաքացիներ, ինչպես նաև Բարգավաճ Հայաստան խմբակցության պատգամավորներ։
ՀՀ Ոստիկանությունը, կիրառելով անհամաչափ ուժ, բերման էր ենթարկել, ըստ ոստիկանության տվյալնների, 252 մարդու (վարչական ձերբակալում)՝ այդ ընթացքում դրսևորելով անհարգալից վերաբերմունք քաղաքացիների և պատգամավորների նկատմամբ։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը վերահաստատում է, որ հանցագործություն կատարած անձինք պետք է ենթարկվեն քրեական հետապնդման և դատապարտվեն ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
Միևնույն ժամանակ մենք, հավատարիմ մնալով իրավական պետության արժեքներին և իրավունքի գերակայության սկզբունքին, դատապարտում ենք քաղաքական ազդեցությունն ու վերահսկողությունը ցանկացած քրեական հետապնդման նկատմամբ։
Օրենք խախտած յուրաքնչյուր ոք պետք է պատասխանատվություն կրի օրենսդրության ամբողջ խստությամբ, սակայն իրավական գործընթացների օգտագործումը, ինչպես նաև շանտաժի, կոմպրոմատների օգտագործումը՝ որպես քաղաքական գործիք՝ ընդդիմախոսներին լռեցնելու, բռնաճնշելու նպատակով, անընդունելի է և դատապարտելի:
Քաղաքական ազդեցությունը իրավապահ մարմինների նկատմամբ ոչնչացնում է քրեական հետապնդման իրավաչափությունը։
Վերոնշյալ գործընթացներին զուգահեռ քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ պատգամավորների և նախարարների կողմից սոցիալական ցանցերում տարածվում էին առերևույթ նախաքննության գաղտնիք պարունակող ապացույցներ։
Ավելին, վերոնշյալ պաշտոնատար անձինք անմեղության կանխավարկածի ակնհայտ խախտմամբ հայտարարություններ էին անում։
Հատկանշական է նույն օրվա ընթացքում տարբեր դեպքերի առթիվ քրեական գործերի հարուցումը և նույն անձին այդ նույն գործերով հարցաքննության կանչելը։
Վերոնշյալն ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ քրեական հետապնդումը տեղի է ունենում քաղաքական միջամտության և վերահսկողության ներքո։
Սա արդեն փաստում է իշխող քաղաքական ուժի՝ պետական քաղաքականություն իրականացնելիս ազնվության ակնհայտ բացակայության և երկակի ստանդարտներով առաջնորդվելու մասին, ինչը դրսևորվում է կոմպրոմատային քաղաքականությամբ և օրենքի ընտրողաբար կիրառմամբ։
Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունը խստագույնս դատապարտում է, քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով, քրեական հետապնդումներ իրականացնելը, օրենքի ընտրողաբար կիրառումը։
Իշխանություններին կոչ ենք անում զբաղվել համավարակի դեմ պայքարով և սոցիալ֊տնտեսական բարդացող իրավիճակի կառավարմամբ՝ քրեական հետապնդումները թողնելով միայն իրավապահ մարմիններին»։

Партия «Просвещенная Армения»: Уголовное преследование осуществляется под политическим контролем и вмешательством
13:05 15/06/2020
Совет правления партии «Просвещенная Армения» выступил с заявлением, в котором, в частности, отмечается:
«14 июня узнали из СМИ, что Служба национальной безопасности Армении проводит обыск в особняке руководителя парламентской фракции “Процветающая Армения” Гагика Царукяна.
Затем СНБ распространило на официальном сайте три сообщения, согласно которым по отдельным трем фактам возбуждены уголовные дела, после чего Гагик Царукян был вызван на допрос в СНБ по указанным делам.
В течение этого времени у здания СНБ спонтанно и стихийно собрались многочисленные граждане, а также депутаты фракции “Процветающая Армения”.
Полиция Армении, применив несоразмерную силу, подвергла приводу, по данным полиции 252 человека (административное задержание), проявив в ходе этого неуважительное отношение к гражданам и депутатам.
Партия “Просвещенная Армения” вновь подтверждает, что совершившие преступление лица должны быть подвергнуты уголовному преследованию и осуждены в установленном законодательством Армении порядке.
В то же время, оставаясь верным ценностям правового государства и принципу верховенства права, мы осуждаем политическое влияние и контроль над любым уголовным преследованием.
Каждый, кто нарушил закон, должен быть привлечен к ответственности по всей строгости закона, однако, использование правовых процессов, а также шантажа, компромата в качестве политического инструмента для подавления политических оппонентов, репрессий – неприемлемо и предосудительно.
Политическое влияние на правоохранительные органы уничтожает правомерность уголовного преследования.
Параллельно с вышеупомянутыми процессами представители политической власти, в том числе депутаты и министры, распространяли в социальных сетях доказательства, содержащие тайну предварительного следствия.
Более того, вышеуказанные должностные лица выступали с заявлениями с явным нарушением принципа презумпции невиновности.
Примечательно возбуждение уголовных дел в течение этого же дня по разным случаям и вызова одного и того же лица по этим делам на допрос.
Вышеуказанное очевидно показывает, что уголовное преследование происходит под политическим вмешательством и контролем.
Это уже свидетельствует о явном отсутствии честности у правящей политической силы при осуществлении государственной политики и руководстве двойными стандартами, что проявляется в политике компроматов и селективном применении закона.
Партия “Просвещенная Армения” строго осуждает осуществление уголовного преследования, исходя из политической целесообразности, избирательное применение закона.
Призываем власти заняться борьбой с эпидемией и управлением сложной социально-экономической ситуацией, оставив уголовные преследования только правоохранительным органам».