Գոռ Աբրահամյան. Եթե Գագիկ Ծառուկյանին անձեռմխելիությունից զրկելու միջնորդության հիմքեր լինեն, հասարակությանը կտեղեկացվի
10:40 15/06/2020
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանն արձագանքել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանի հայտարարությանը.
«Եվս մեկ անգամ կրկնում ենք՝ չի կարող լինել որևէ պատգամավորի, այդ թվում նաև Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն ներկայացնելու քաղաքական որոշում:
Նման որոշումները կայացվում են բացառապես քրեական դատավարության շրջանակներում՝ ելնելով նրանից, թե որքանով է գլխավոր դատախազը քննության ընթացքում հավաքված ապացույցները բավարար կամ անբարարար գնահատում նման միջնորդության հիմնավորվածության տեսանկյունից:
Հետևաբար անիմաստ է իրադարձություններից առաջ ընկնելով, բացառապես քրեադատավարական պրոցեսները քաղաքականացնելու փորձերը:
Եթե նման հարցով Ազգային ժողովին միջնորդություն ներկայացվելու դատավարական հիմքերը լինեն, դատախազությունը հանրությանը կտեղեկացնի այդ մասին»։

Советник Генпрокурора Армении прокомментировал возможную подачу ходатайства о лишении Г. Царукяна депутатской неприкосновенности
11:56 15/06/2020
Советник генпрокурора Армении Артура Давтяна – Гор Абрамян – прокомментировал заявление секретаря фракции Национального Собрания Армении «Процветающая Армения» Наиры Зограбян.
«Вновь повторяем, какого-либо политического решения о подаче ходатайства с целью лишения кого-либо из депутатов, в том числе лидера "Процветающей Армении" Гагика Царукяна, неприкосновенности и быть не может.
Подобные решения принимаются исключительно в рамках уголовного процесса, исходя из того, насколько генеральный прокурор считает собранные доказательства достаточными или недостаточными для внесения соответствующего ходатайства.
Следовательно, бессмысленно, опережая события, предпринимать попытки политизировать исключительно уголовно-процессуальные процессы.
Если по данному вопросу будут процессуальные основания для представления ходатайства в НС, прокуратура проинформирует об этом общественность», – отметил он.