Գլխավոր դատախազն ԱԺ-ում ներկայացրեց Գագիկ Ծառուկյանին մեղադրանք առաջադրելու միջնորդությունը
«Միջնորդում եմ՝ համաձայնություն տալ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն, վերջինիս որպես մեղադրյալ ներգրավվելուն և մեղադրանք առաջադրելուն»,- խորհրդարանում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ ներկայացնելով իր՝ երեկ ԱԺ նախագահին ներկայացրած միջնորդագիրը։
Նա տեղեկացրեց, որ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու և կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին օգտագործելով և անձնական շահերից ելնելով, շինարարական աշխատանքներ ծավալող անձանց կամ կառուցապատող ընկերությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դիմաց 2019 թվականին նրանց օգտին կատարել է գործողություններ, կամ նպաստել է ցանկալի որոշումների կայացմանը՝ կազմակերպելով բազմաբնակարան շենքերի  «Կառուցապատման համար անհրաժեշտ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք» փաստաթղթերի անխոչընդոտ ստացման գործընթացը։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ շինարարական և կառուցապատման աշխատանքներ իրականացնող «Երևանշին» ընկերության խորհրդի նախագահը, նպատակադրվելով ստանալ «ՀՀ վաստակավոր» շինարար կոչումը, իր ընկերոջ հետ նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2 մլն 379 հազար 950 դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար կաշառք է տվել ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահին։
«Սույն քրեական գործի ընթացքում հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առարկաներ ու արժեքներ, ինչպես նաև այլ առարկաներ և փաստաթղթեր հայտնաբերելու նպատակով խուզարկություններ են անցկացվել «Երևանշին» ընկերությունում։ Նաև առգրավվել են «Հաշվետվություն» վերտառությամբ փաստաթղթեր Գեղարքունիքի մարզի տարբեր ընտրատեղամասերում 2017  թվականին կայացած ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ԲՀԿ-ի նախընտրական միջոցառումների, դրանց ծախսերի՝ ներառյալ ընտրողներին ընտրակաշառք տրամադրելու վերաբերյալ... Ծառուկյանի ղեկավարած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նախորդող ժամանակահատվածում ևս քվեներ է ապահովել ընտրակաշառք բաժանելու միջոցով, ինչպես նաև Երևանի ավագանու ընտրություններում կազմակերպվել են ընտրողների զանգվածային վերագրանցումներ»,- նշեց գլխավոր դատախազը։
Ա. Դավթյանը հայտնեց, որ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությունը բավարար հիմք է տալիս ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին սույն գործով ներգրավվելու որպես մեղադրյալ, և մեղադրանք առաջադրելու ԱԺ 2017 թվականի ապրիլի 2-ի ընտրություններին մասնակցած «Ծառուկյան կուսակցությունների դաշինքի» և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար կաշառք տալը կազմակերպելու համար։

Генпрокурор Армении представил в НС ходатайство о предъявлении обвинения Гагику Царукяну
«Ходатайствую о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении лидера фракции НС “Процветающая Армения” Гагика Царукяна, привлечения последнего в качестве обвиняемого и предъявления обвинения», – заявил в Национальном Собрании Армении Генпрокурор РА Артур Давтян, представив поданное председателю НС Арарату Мирзояну ходатайство.
Он сообщил, что в ходе предварительного расследования уголовного дела в следственном департаменте СНБ о злоупотреблении должностными полномочиями, участия в незаконной предпринимательской деятельности, даче взятки должностному лицу в особо крупных размерах, получении взятки и пособничестве во взяточничестве получены данные о том, что председатель Комитета по градостроительству, использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, в обмен на взятки в крупном и особо крупном размерах, в 2019 году совершил в пользу  застройщиков  действия или способствовал принятию желаемых решений, организовав необходимую для строительства многоквартирных зданий задание по архитектурному планированию, а также беспрепятственный процесс получения документов.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что председатель Совета компании «Ереваншин», осуществляющей строительно-монтажные работы, намереваясь получить звание «Заслуженного строителя», по предварительному сговору со своим другом, дал взятку в особо крупном размере – 5000 долларов (2 млн 379 тысяч 950 драмов) – главе Комитета по градостроительству.
«С целью обнаружения приобретенных незаконным путем предметов и ценностей, а также других предметом и документов, проведены обыски в компании “Ереваншин”.
Конфискованы также были документы с заголовком “Отчет” касательно предвыборных мероприятий партии “Процветающая Армения” на различных избирательных участках Гегаркуникской области РА в рамках парламентских выборов в 2017 году, а также документы о расходах партии, включая дачу взяток избирателям… Партия во главе с Царукяном в прошлом также обеспечивала голоса посредством дачи взяток избирателям, а в ходе выборов в Совет старейшин Еревана была организована массовая перерегистрация избирателей», – отметил Генпрокурор.
А. Давтян сообщил, что совокупность доказательств, полученных по уголовному делу, дает достаточные основания для того, чтобы привлечь депутата НС Гагика Царукяна в качестве обвиняемого по данному делу, и выдвинуть обвинение за организацию дачи взяток избирателям для голосования в пользу участвующей в парламентских выборах 2 апреля 2017 года «Блока партий Царукян» и выдвинутого кандидата.