Նաիրա Զոհրաբյանը ԱԺ դահլիճում դատախազին փոխանցել է հաղորդում հանցագործության մասին
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը Նաիրա Զոհրաբյանը խորհրդարանում ունեցած իր ելույթի ժամանակ հայտնեց, որ սկսում են ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց։
Ըստ պատգամավորի, Արթուր Դավթյանն իրավական որևէ հիմք չի ներկայացրել ԲՀԿ առանորդին առաջադրաված մեղադրանքների վերաբերյալ:
«Ձեր ներկայացրածն ընդամենը թուղթ է, այն իրավական փաստաթուղթ չէ, այն իրավական ուժ չունի։ Ես անհարմար եմ զգում որ ձեր կալիբրի իրավաբանին դրել են այսպիսի ծիծաղելի իրավիճակի մեջ, ինչպես դրել էին նախորդ անգամ, երբ ստիպեցին Նիկոլ Փաշինյանի դեմ ներկայացնել միջնորդություն։ Դուք որպես պրոֆեսիոնալ ձեր քաղաքական մահկանացուն կնքեցիք այս դահլիճում»,- գլխավոր դատաղազին դիմեց պատգամավորը և նկատեց, որ վերջինս միշտ կատարել է կեղտոտ քաղաքական պատվեր։
Պատգամավորըւ հայտնեց, որ շատերը, նաև ԵԴ-ի հետ աշխատող իր գործընկերները պատրաստակամություն են հայտնել ԱԱԾ-ի տարածած իր մասով ծիծաղելի հայտարարության վերաբերալ դառնալ իր անձնական պաշտպանները։
«Ինձ համար կարևոր է, որ այս իրավական ֆուտուրիստական ֆարսը ձեր և ձեր մանուկ ԱԱԾ ղեկավարի հետ միասին հասնի մինչև Եվրոպական դատարան, ես դա խոստանում եմ, եթե անգամ դա իմ կյանքն արժենա։ Ինչ էլ անեք, ինչ էլ հրապարակեք, ինչ ռեպրեսիաների էլ գնաք, մեռնելուս վերջին շնչով ասելու եմ այն ինչը մտածում եմ»,-հայտարարեց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Զոհրաբյանի խոսքով քաղաքական հետապնդումը սկսվել է այն ժամանակ, երբ ԲՀԿ քաղաքական խորհրդի հատուկ նիստում Գագիկ Ծառուկյանը ներկայացրեց երկրի իշխանությունների տարբեր ոլորտների ձախողումները։
«Եվ մեկ կենտրոնից հրահանգավորված ձևով բոլոր պատգամավորները, ավագանիները, մարզպետները, մարզպետների բաջանաղները, հորքուրի գանձերը, բոլոր կոֆե եփողները, կոֆե եփողների կոշիկների քուղերը կոճկողները իրենց բարոյական պարտքը համարեցին սոցիալական ցանցում ամենաանբարո հայհոյանքներ հնչեցնել»,- նկատեց ԲՀԿ պատգամավորը։
Զոհրաբյանը նկատեց, որ 9 տարվա մեջ իր հայտարարագրում որևէ տող չի փոխվել և նկատեց, որ ահագնացող ձայնով տեքստեր են կարդում իր միլիոնների մասի։
«Դուք դերասան եք, գուցե ձեզ հանձնանարեն, դուք կարդաք, ավելի արժանահավար կկարդաք»,- «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Մանուկյանին դիմեց Զոհրաբյանն ու այնուհեըև բղավեց. «Տեղից չբղավեք և նստեք ձեր տեղը, հասկացաք, թե չէ: Ստանիսլավսկու նման, քիչ է մնում ասենք՝ նե վերյու»։ Ըստ պատգամավորի, իր հայտարարագրերը շատ ավելի լավ է, քան մի քանի տարի հետո բացահայտված մյուս պաշտոնյաներինը:
«Ձեր մանուկ ԱԱԾ-ի ղեկավարը հայտարարություն է տարածել, որ վերծանվել են Նաիրա Զոհրաբյանի, ենթադրում եմ հեռախոսազրույց է եղել, բայց այսպես լղոզված են գրել, որ ասեն՝ խոսել ես մեկը կողքից լսել է, հետո այդ մարդուն կբերեն, որը կասի՝ այո, տիկին Զոհրաբյան, ես լսեցի, որ դուք ասացիք՝ սենց չի լինի էլի, առանց ընտրակաշառքի ԲՀԿ-ին ձայն չեն տալիս»,- հայտնեց Նաիրա Զոհրաբյանը և այդ պահին հանցագործության մասին հայտարարություն ներկայացրեց գլխավոր դատախազին, քանի որ դա նշանակում է, որ իր հեռախոսը մշտապես լսվել է:
«Մեր խմբակցությունում, անկեղծ ասած, պարոն Դավթյան, 2 կարծիք կար, մի մասն ասում էր՝ չէ, պարկեշտ մարդ է, ինքը թույլ չի տա, որ իրեն էսպես կեղտոտ և ամբարո ձևով օգտագործեն»,- հայտարարեց Զոհրաբյանը և հավելեց, որ դատախազը ուներ տարբերակ հրաժարվելու և մնալու բարոյական մարդ, բայց նա ընտրեցիք ամենավատթարագույն տարբերակը՝ կատարելով քաղաքական պատվեր։ «Մտքներովդ չանցնի, թե կարող եք վախեցնել, դուք մեզ բյուրեղացրիք, այ դրա համար շնորհակալ եմ»,-եզրափակեց Նաիրա Զոհրաբյանը։

Наира Зограбян в зале НС Армении представила генпрокурору сообщение о преступлении
Мы инициируем процедуру вынесения вотума недоверия генеральному прокурору, заявила сегодня с трибуны Национального Собрания Армении депутат от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, обратившись к генпрокурору Армении Артуру Давтяну.
По словам депутата, Артур Давтян не представил никаких правовых оснований для обвинений, предъявленных лидеру партии «Процветающая Армения» Гагику Царукяну.
«То, что вы представили, это всего лишь бумажка, это не юридический документ, он не имеет юридической силы. Мне неловко, что адвоката вашего калибра поставили в такую нелепую ситуацию, как поставили в прошлый раз, когда заставили представить аналогичное ходатайство – но в отношении Никола Пашиняна. Вы, как профессионал, обрекли свою карьеру на смерть в этом зале», – обратилась депутат к Давтяну, добавив: «Вы всегда выполняли грязные политические заказы».
Она сообщила, что многие, в том числе и работающие с ЕСПЧ ее коллеги, выразили готовность стать ее личными адвокатами по части касающегося ее смешного заявления СНБ РА.
«Для меня важно, чтобы этот юридический футуристический фарс вместе с вами и ребенком-главой СНБ попал в Европейский суд, и я это вам обещаю, даже если это будет стоить мне жизни. Что бы вы не сделали, что бы не опубликовали, на какие бы репрессии не пошли, даже на последнем дыхании буду говорить то, что думаю», – сказала Наира Зограбян.
По словам Зограбян, политическое преследование началось тогда, когда Гагик Царукян представил на специальном заседании политсовета ППА провалы властей страны в разных сферах.
«И все депутаты, советы старейшин, губернаторы, свояки губернаторов… все, направляемые из единого центра, посчитали своим моральным долгом озвучивать самые аморальные ругательства в социальной сети», – сказала депутат.
Коснувшись распространенного заявления СНБ Армении, Зограбян представила генпрокурору РА сообщение о преступлении касательно прослушивания своих телефонных разговоров.
«Честно говоря, г-н Давтян, в нашей фракции было два мнения относительно Вас: некоторые говорили – нет, он порядочный человек, он не допустит, чтобы его использовали таким грязным и аморальным способом», – заявила Зограбян, добавив, что прокурор имел возможность отказаться и оставался нравственным человеком, но он выбрал худший вариант, выполняя политический заказ.
«Даже не думайте, что вы можете запугать нас, вы кристаллизовали нас, за это я благодарна», – отметила Наира Зограбян.