ՀՀ քաղաքացիների համար պարտադիր է դառնում   անձը հաստատող փաստաթղթի կրումը.Փաշինյան
Համաճարակային վիճակը շարունակում է մնալ լարված, 425  նոր հաստատված  դեպք և 9 մահ: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև տեղեկացրեց, որ  վաղվանից ՀՀ քաղաքացիների համար պարտադիր է դառնում   անձը հաստատող փաստաթղթի կրումը, խոսքը անձնագրի, վարորդական իրավունքի կամ ID քարտի մասին է:
«Փողոցում դիմակը կրելու կանոնները  խախտելու համար  վարչական վարույթ սկսելու հարց է առաջանում, քանի որ քաղաքացիները չեն ունենում  անձը հաստատող փաստաթուղթ պրոցեսի  էֆեկտիվությունը լրջորեն տուժում է: Համաձայն  «Վարչական իրավախախոտումների» մասին օրենդրության անձնագիր չկրելու  և դիմակի կրման խախտումների համար կլինեն առանձին-առանձին տուգանքներ, այսինքն՝ դիմակ չկրելու համար ՝ 10 000 դրամ և անձնագիր չունենալու համար ևս 10 000  դրամ»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ էականորեն մեծացնելու են  վարչական վերահսկողությունը  դիմակների կրման վերաբերյալ:  Այս  առումով   ներգրավել են նաև պետական այլ մարմիններին,արդյունքում ՝ կրկնապատկելով   վերահսկողություն իրականացնող կարգախմբերի թիվը:
Ինչ վերաբերում է ձեռնոցներ կրելու պարտադիր պայմանին, ապա վարչապետը հայտնեց,որ  պարետի որոշմամբ ձեռնոցների պարտադիր կրումը  հանվել է :  Փորձը ցույց է տվել, որ ձեռնոցները արագ կուտակում են որոշակի նյութեր և ավելի լավ է կենտրոնանալ  ձեռքերը պարբերաբար ախտահանելու խնդրի վրա»,-ասաց Փաշինյանը:

The epidemic situation in Armenia remains strained with 425 new cases of Covid-19 and 9 deaths recorded over the past day, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated on Tuesday after the regular session at the Commandant’s Office in charge of the State of Emergency.
As the PM informed, Armenian citizens will be required to carry a document with them confirming their identity which could be passport, ID or a driver driver's license.
“There is an issue with filing administrative proceedings for violation of safety rules as citizens often carry no ID with them and the process gets complicated,” Pashinyan explained the new requirement.
To note, according to the new rule, people may face separate penalties for failing to meet the requirements and could be fined to 10,000 AMD for not wearing masks, another 10,000 AMD for carrying no ID with them.
Pashinyan then informed that the administrative control over the safety rules, specifically wearing masks in public places, will be enhanced, and more state bodies will be involved to monitor the situation.