ՀՀ քաղաքացիների համար պարտադիր է դառնում   անձը հաստատող փաստաթղթի կրումը.Փաշինյան
Համաճարակային վիճակը շարունակում է մնալ լարված, 425  նոր հաստատված  դեպք և 9 մահ: Այս մասին պարետատան նիստից հետո ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև տեղեկացրեց, որ  վաղվանից ՀՀ քաղաքացիների համար պարտադիր է դառնում   անձը հաստատող փաստաթղթի կրումը, խոսքը անձնագրի, վարորդական իրավունքի կամ ID քարտի մասին է:
«Փողոցում դիմակը կրելու կանոնները  խախտելու համար  վարչական վարույթ սկսելու հարց է առաջանում, քանի որ քաղաքացիները չեն ունենում  անձը հաստատող փաստաթուղթ պրոցեսի  էֆեկտիվությունը լրջորեն տուժում է: Համաձայն  «Վարչական իրավախախոտումների» մասին օրենդրության անձնագիր չկրելու  և դիմակի կրման խախտումների համար կլինեն առանձին-առանձին տուգանքներ, այսինքն՝ դիմակ չկրելու համար ՝ 10 000 դրամ և անձնագիր չունենալու համար ևս 10 000  դրամ»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ էականորեն մեծացնելու են  վարչական վերահսկողությունը  դիմակների կրման վերաբերյալ:  Այս  առումով   ներգրավել են նաև պետական այլ մարմիններին,արդյունքում ՝ կրկնապատկելով   վերահսկողություն իրականացնող կարգախմբերի թիվը:
Ինչ վերաբերում է ձեռնոցներ կրելու պարտադիր պայմանին, ապա վարչապետը հայտնեց,որ  պարետի որոշմամբ ձեռնոցների պարտադիր կրումը  հանվել է :  Փորձը ցույց է տվել, որ ձեռնոցները արագ կուտակում են որոշակի նյութեր և ավելի լավ է կենտրոնանալ  ձեռքերը պարբերաբար ախտահանելու խնդրի վրա»,-ասաց Փաշինյանը:

Для граждан Армении становится обязательным иметь при себе удостоверяющий личность документ
Эпидемиологическая ситуация в Армении продолжает оставаться напряженной: 425 новых случаев коронавируса и 9 случаев смерти. Об этом на брифинге после заседания комендатуры заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер сообщил также, что с завтрашнего дня все граждане Республики Армения будут обязаны иметь при себе удостоверяющий личность документ: паспорт, водительское удостоверение или ID-карта.
«В ходе оформления административного правонарушения из-за неношения масок возникают проблемы, поскольку у граждан с собой не бывает удостоверяющих личность документов. Эффективность процесса серьезно страдает. Отсутствие паспорта и неношение масок будут считаться отдельными правонарушениями. Граждане будут оштрафованы на 10 тысяч драмов за отсутствие удостоверяющего личность документа и на 10 тысяч драмов за неношение маски», – сказал Пашинян.
Премьер сообщил также, что они значительно усилят административный контроль за ношением масок. В связи с этим будут задействованы и другие государственные органы, что удвоит количество осуществляющих контроль нарядов.
Что касается обязательного условия ношения перчаток, премьер-министр сообщил, что обязательное ношение перчаток было снято по решению коменданта.
«Опыт показывает, что перчатки быстро накапливают определенные вещества, лучше сосредоточиться на периодической дезинфекции рук», – сказал Пашинян.