ԲՀԿ-ն նախաձեռնում է և՛ քննիչ հանձնաժողով ստեղծել և՛ ՍԴ դիմել. Տոնոյան
«Մենք արձանագրում ենք օրեցօր վատթարացող դեպքեր»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի տարածման տեմպերին։
Նրա խոսքով, մենք ոչ միայն տարածաշրջանում ենք անմխիթար վիճակում, այլ նաև աշխարհի համամասնության մեջ մեկ մլն բնակչության հաշվարկով ենք ամենավատ ցուցանիշն արձանագրում։
Ըստ պատգամավորի, երկրում գրանցված հարյուրավոր մահերը կապված են նաև նրա հետ, որ քաղաքացիները դիմում են բուժհաստատություններ և վերջիններիս ծանրաբեռնվածության պատճառով նրանց չեն ընդունում. նման դեպքերի պատճառով երկու մահ է արձանագրվել։
«Այսպիսի խնդիրները բազում են և պատասխանատվության հարց կա։ Մենք դեռևս տասը օր առաջ պարետատուն գրավոր դիմում ենք ուղարկել, որով ուզում ենք հասկանալ և մեր ժողովրդին ներկայացնել՝ ինչ գործողություն է ծավալել պարետատունը, ինչ միջոցառումներ է իրականացրել, միջազգային կառույցների հետ ինչպես է համագործակցել, և դոնոր կազմակերպությունների կողմից հատկացված միջոցներն ինչ նպատակի է ծառայեցրել։ Այս հրատապ հարցապնդման պատասխանը մենք դեռ չենք ստացել»,- շեշտեց պատգամավորը։
Նա վստահեցրեց՝ իրենք առավելագույնն են անելու՝ այս վիճակին հանգուցալուծում տալու համար։
Նա տեղեկացրեց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը հանձնաժողով է ձևավորելու, որտեղ հանգամանալից քննարկվելու են բոլոր անգործությունները, և ոլորտը ձախողած մարդիկ գալու և ներկայացնելու են իրական վիճակագրական տվյալները։
Նույն խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանն էլ ասաց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցությունն այսօր երկու նախաձեռնությամբ է հանդես գալու։
«Առաջին՝ կորոնավիրուսի կանխարգելման հետևանքների վերացման և ընդհանուր աշխատանքների կազմակերպման հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ նախաձեռնությամբ ենք հանդես գալու, և երկրորդ՝ դիմելու ենք ՍԴ՝ վիճարկելու արտակարգ դրության պայմաններում հավաքների կազմակերպման արգելքի հետ կապված որոշման իրավաչափությունը։ Այսինքն՝ քննիչ հանձնաժողով են ստեղծում և դիմում ենք ՍԴ, այս երկու քայլերն հենց այսօր անելու ենք»,- շեշտեց պատգամավորը։
Նա նշեց, որ իրենք իրենց միանալու կոչ են անում նաև «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությանը, որպեսզի անհրաժեշտ քանակով ստորագրություններ հավաքվեն։
«Մենք այլևս հապաղելու ժամանակ չունենք, և պարտավոր ենք պարզել՝ արդյոք կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու գործընթացն արդյունավետ է կազմակերպվում, և արդյոք կառավարությունն ու պարետատունը իրավաչափ և ժամանակին գործողություններ են իրականացնում»,- նշեց Ի. Տոնոյանը։

«Процветающая Армения» обратится в КС, а также инициирует создание следственной комиссии – Тоноян
«Мы регистрируем ухудшающуюся с каждым днем ситуацию», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании вице-спикер НС Ваге Энфиаджян, говоря о темпах распространения коронавируса.
По его словам, мы не только находимся в плачевном состоянии в регионе, но и фиксируем худший показатель в мире в расчете на миллион населения.
Как указал депутат, граждане обращаются в медицинские учреждения и из-за загруженности последних их не принимают. Из-таких случаев было зарегистрировано две смерти.
«Таких проблем – множество, есть вопрос ответственности. Мы еще 10 дней назад направили в комендатуру письменное обращение, которым хотим понять и представить нашему народу, какие действия предприняла комендатура, какие мероприятия осуществила, как она сотрудничала с международными организациями и для какой цели служили средства, предоставленные донорскими организациями. Мы еще не получили ответ на этот срочный запрос», – подчеркнул депутат.
Он заверил, что они сделают все возможное, чтобы разрешить эту ситуацию.
Депутат сообщил, что фракция «Процветающая Армения» сформирует комиссию, в которой будут подробно рассмотрены все бездействия, а люди, провалившие сферу, придут и представят реальные статистические данные.
В свою очередь депутат от фракции «Процветающая Армения» Ивета Тоноян сообщила, что парламентская фракция сегодня выступит с двумя инициативами.
Во-первых, выступим с инициативой создания парламентской комиссии по изучению эффективности борьбы властей с последствиями пандемии коронавируса и обстоятельств организации работ. Во-вторых, мы обратимся в Конституционный суд по вопросу правомерности решения властей о запрете мирных собраний в условиях режима чрезвычайного положения», – сказала Ивета Тоноян.
Она призвала коллег из фракции «Просвещенная Армения» присоединиться к ним, чтобы собрать необходимое количество подписей.
Отметим, что для обращения в Конституционный суд необходимо 27 подписей депутатов, а для формирования парламентской комиссии – 33.
«Мы более не можем медлить. Мы обязаны выяснить, организуется ли процесс борьбы с коронавирусом эффективно, осуществляют ли правительство и комендатура своевременные и правомерные действия», – указала Тоноян.