Թուրքիան Հայաստան և Հունաստան ներխուժման ծրագրեր է մշակել․ Nordic Monitor
Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը մշակել է Հունաստան և Հայաստան ներխուժման ծրագիր: Համապատասխան գաղտնի փաստաթուղթը հայտնաբերվել է 2016 թվականին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի մասին գործի նյութերում: Այս մասին գրում է Jerusalem Post-ը՝ հղում անելով շվեդական Nordic Monitor լրատվական կայքին:
Ասվում է, որ փաստաթղթերը PowerPoint ներկայացման մի մաս էին, որը ենթադրաբար պատրաստվել է Թուրքիայի գլխավոր շտաբի կողմից՝ ներքին պլանավորման համար:
«TSK Çakabey Harekât Planlama Direktifi» վերնագրով փաստաթուղթը թվագրվում է 2014 թվականի հունիսի 13-ին: Ըստ Nordic Monitor-ի զեկույցի, սա ենթադրում է, որ պլանը, հավանաբար, թարմացվել և ավարտվել է որոշ ավելի վաղ նախագծերի ուսումնասիրությունից հետո, և որ պլանը դեռ կարող է ակտիվ լինել:
Նույն փաստաթղթում ներառված է նաև Հայաստան ներխուժելու պլանները։ Այս գործողությունը կրում է «TSK Altay Harekât Planlama Direktifi» անունը, որը թվագրվում է 2000 թվականի օգոստոսի 15-ին:
Փաստաթղթերը փոխանակվել են գլխավոր շտաբի բարձրաստիճան հրամանատարների կողմից՝ ներքին էլեկտրոնային փոստի ապահով համակարգի միջոցով։ Սրանց արտահոսքը, կարծես, պատահաբար եղել է Անկարայում անցկացվող դատական գործի քննության շրջանակներում, որը դատախազ Սերդար Քոքիջունը դատարան է ներկայացրել 2016 թվականի հուլիսին՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ ձախողված ռազմական հեղաշրջման հետաքննության շրջանակներում:
Նշվում է, որ հեղաշրջմանը նախորդած 2 ամիսների գլխավոր շտաբի բոլոր էլեկտրոնային հասցեները առգրավվել են դատախազության կողմից:
Գլխավոր շտաբը խուճապի է մատնել դասակարգված փաստաթղթերի հնարավոր արտահոսքի պատճառով և դատարանին հորդորել է թույլ տալ, որ փաստաթղթերը փակվեն, սակայն, երևում է, որ դատախազները անտեսել են այդ մտահոգությունները, հայտնում է Nordic Monitor-ը:
Այնուամենայնիվ, մինչ Հայաստան ու Հունաստան ներխուժման ծրագրերը նշված են փաստաթղթում, այլ մանրամասները բացակայում են, քանի որ, հավանաբար, դասակարգվել են։
Համաձայն «Nordic Monitor»-ի, ենթադրվում է, որ պլանները պատրաստվել են որպես արտակարգ իրավիճակ՝ կապված Սիրիայում զարգացումների հետ։
Հիշեցնենք, որ ամիսներ առաջ ևս Nordic Monitor-ը գրել էր, որ Թուրքիան պլանավորում էր ռազմական գործողություն իրականացնել Հայաստանի դեմ՝ «ALTAY» կոդով՝ համաձայն գաղտնի փաստաթղթի, որ ներկայացնում էր դասակարգված փաստաթղթերից բացակայող էջերը, որոնք մանրամասն նկարագրում են գործողությունները:

Turkey developed a plan for a possible invasion of Greece named after an 11th century Turkish military commander, Nordic Monitor reported citing secret documents, according to The Jerusalem Post.
The documents were part of a PowerPoint presentation that was supposedly planned by the Turkish general staff for internal planning review.
Titled “TSK Çakabey Harekât Planlama Direktifi” (Turkish Armed Forces Çakabey Operation Planning Directive), the presentation was dated June 13, 2014. According to the Nordic Monitor report, this suggests the plan was likely updated and finalized after a review of some earlier draft, and that the plan could still be active.
Also included in the same document were plans to invade Armenia, the operation in this case being titled “TSK Altay Harekât Planlama Direktifi,” which was dated August 15, 2000.
The documents were exchanged by top general staff commanders via a secure internal email system, the news portal reported. They appear to have been accidentally leaked in a court case file in Ankara that prosecutor Serdar Coşkun submitted to the court as part of an investigation into the failed military coup against Turkish President Recep Tayyip Erdoğan in July 2016.
All of the general staff's emails from the two months preceding the coup were seized by the prosecution.
The general staff had panicked over the possible leaking of the classified documents and urged the court to allow the documents to be screened before being presented. It appears, however, that the prosecutors ignored these concerns, the Nordic Monitor reported.
However, while the plans were named in the document, any specific details were omitted, likely being classified and therefore not shared through the network.
It is believed that the plans were prepared as a contingency regarding developments in Syria, in order to maintain offensive and deterrence capabilities on the Western front while moving troops, according to Nordic Monitor.
Earlier in 2019 Nordic Monitor reported that Turkey planned a military operation against Armenia code-named ALTAY. It cited a secret memo that reported missing pages from classified documents which detailed the action plan.