Թուրքիան Հայաստան և Հունաստան ներխուժման ծրագրեր է մշակել․ Nordic Monitor
Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը մշակել է Հունաստան և Հայաստան ներխուժման ծրագիր: Համապատասխան գաղտնի փաստաթուղթը հայտնաբերվել է 2016 թվականին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի մասին գործի նյութերում: Այս մասին գրում է Jerusalem Post-ը՝ հղում անելով շվեդական Nordic Monitor լրատվական կայքին:
Ասվում է, որ փաստաթղթերը PowerPoint ներկայացման մի մաս էին, որը ենթադրաբար պատրաստվել է Թուրքիայի գլխավոր շտաբի կողմից՝ ներքին պլանավորման համար:
«TSK Çakabey Harekât Planlama Direktifi» վերնագրով փաստաթուղթը թվագրվում է 2014 թվականի հունիսի 13-ին: Ըստ Nordic Monitor-ի զեկույցի, սա ենթադրում է, որ պլանը, հավանաբար, թարմացվել և ավարտվել է որոշ ավելի վաղ նախագծերի ուսումնասիրությունից հետո, և որ պլանը դեռ կարող է ակտիվ լինել:
Նույն փաստաթղթում ներառված է նաև Հայաստան ներխուժելու պլանները։ Այս գործողությունը կրում է «TSK Altay Harekât Planlama Direktifi» անունը, որը թվագրվում է 2000 թվականի օգոստոսի 15-ին:
Փաստաթղթերը փոխանակվել են գլխավոր շտաբի բարձրաստիճան հրամանատարների կողմից՝ ներքին էլեկտրոնային փոստի ապահով համակարգի միջոցով։ Սրանց արտահոսքը, կարծես, պատահաբար եղել է Անկարայում անցկացվող դատական գործի քննության շրջանակներում, որը դատախազ Սերդար Քոքիջունը դատարան է ներկայացրել 2016 թվականի հուլիսին՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ ձախողված ռազմական հեղաշրջման հետաքննության շրջանակներում:
Նշվում է, որ հեղաշրջմանը նախորդած 2 ամիսների գլխավոր շտաբի բոլոր էլեկտրոնային հասցեները առգրավվել են դատախազության կողմից:
Գլխավոր շտաբը խուճապի է մատնել դասակարգված փաստաթղթերի հնարավոր արտահոսքի պատճառով և դատարանին հորդորել է թույլ տալ, որ փաստաթղթերը փակվեն, սակայն, երևում է, որ դատախազները անտեսել են այդ մտահոգությունները, հայտնում է Nordic Monitor-ը:
Այնուամենայնիվ, մինչ Հայաստան ու Հունաստան ներխուժման ծրագրերը նշված են փաստաթղթում, այլ մանրամասները բացակայում են, քանի որ, հավանաբար, դասակարգվել են։
Համաձայն «Nordic Monitor»-ի, ենթադրվում է, որ պլանները պատրաստվել են որպես արտակարգ իրավիճակ՝ կապված Սիրիայում զարգացումների հետ։
Հիշեցնենք, որ ամիսներ առաջ ևս Nordic Monitor-ը գրել էր, որ Թուրքիան պլանավորում էր ռազմական գործողություն իրականացնել Հայաստանի դեմ՝ «ALTAY» կոդով՝ համաձայն գաղտնի փաստաթղթի, որ ներկայացնում էր դասակարգված փաստաթղթերից բացակայող էջերը, որոնք մանրամասն նկարագրում են գործողությունները:

СМИ: Генеральный штаб вооруженных сил Турции разрабатывал план вторжения в Грецию и Армению
Генеральный штаб вооруженных сил Турции разрабатывал план вторжения в Грецию и Армению. Соответствующий секретный документ был найден в материалах судебного дела по попытке военного переворота в Турции в 2016 году, куда его по ошибке включил следователь. Об этом пишет новостной сайт Nordic Monitor, контролирующийся некоммерческой шведской организацией Nordic Research Monitoring Network.
Как пишет Лента.Ру, документ представляет собой презентацию в Power Point, первый слайд которой содержит заголовок Harekât Planlama Direktifi («Директива по планированию операций») и дату 13 июня 2014 года. В эту дату материалы, скорее всего, были актуализированы, предполагает автор статьи.
На другом слайде указан перечень из нескольких планов операций, большинство из которых вымараны. Остались нетронутыми только два — планы по вторжению в Армению (составлен 15 августа 2000 года) и в Грецию (13 июня 2014-го). Какие-либо детали этих планов недоступны для ознакомления, таким образом, известно лишь об их существовании, подчеркивает Nordic Monitor.
План вторжения в Грецию получил кодовое название «Чака-бей» в честь сельджукского эмира Чака-бея, чей флот в XI веке завоевал в Эгейском море острова Лесбос, Хиос, Самос и Родос. План операции в Армении назвали «Алтай» по фамилии генерала Фахреттина Алтая, командовавшего одним из корпусов во время турецкой войны за независимость.
Как уточняет Nordic Monitor, документ был представлен следователем в суд в рамках дела о попытке госпереворота в Турции и оказался в материалах дела среди множества копий электронных писем турецких военных, передавших свою переписку, в том числе зашифрованную, по требованию следствия. Почта собиралась и с компьютеров сотрудников Генштаба, откуда, вероятно, и утек секретный документ, однако, как объясняет автор, конкретных деталей планов среди них не было, поскольку данная информация имеет гриф «совершенно секретно» и не передается через внутреннюю сеть электронной почты, а только через специальные системы связи.
Попавшая к журналистам презентация, вероятно, была подготовлена для демонстрации в штаб-квартире Генштаба как плана действия в связи с событиями в Сирии, где в 2014 году существенно расширила свое влияние террористическая организация «Исламское государство» (запрещена в России).
Между Грецией и Турцией до сих пор не разрешен так называемый Эгейский спор, касающийся вопросов относительно суверенитета над некоторыми островами в одноименном море и воздушным пространством над ним. Несмотря на то, что и Греция, и Турция являются союзниками по НАТО, Афины регулярно жалуются на агрессивное поведение Анкары и заявляют о готовности к военному конфликту.