Ապրիլյանում հերոսացած տանկիստ Արտակ Պետրոսյանն այսօր կդառնար 23 տարեկան
Ապրիլյան պատերազմի անմահ հերոս Արտակ Պետրոսյանի ծննդյան օրն է։ Այսօր նա կդառնար 23 տարեկան։ Արտակը զոհվել է Թալիշում ծավալված մարտական գործողությունների ժամանակ, երբ փորձել է տանկով կրակային բնագիծ զբաղեցնել։
Լոռու մարզի Մեծավան համայնքից էր Արտակը։
2016 թ.-ի ապրիլի 4-ին մարտի դաշտում հակառակորդին հետ շպրտելու ընթացքում Արտակի ու երեք ընկերների տանկը խփվել է: Ժամկետային զինծառայող Արտակը հստակ գիտակցելով մահվան վտանգը` իր տանկով առաջ է գնացել` հետևակ զորքին փրկելու: Սակայն խոցվել է նաև իր տանկն, ու Արտակը երկու զինակից ընկերների հետ այրվել է տանկի մեջ: Նրանց մարմինները դուրս են բերվել Կարմիր Խաչի ներկայացուցիչների միջնորդությամբ (hayrenaser.org):

Герою Апрельской войны 2016 года Артаку Петросяну сегодня исполнилось бы 23 года
Во время Апрельской войны 2016 года в зоне карабахского конфликта погибли 5 военнослужащих из Лорийской области Армении. Среди них был – 19-летний Артак Петросян из села Мецаван, младший из двоих сыновей в семье.
Сегодня, 18 июня, бессмертному герою Апрельской войны Артаку Петросяну исполнилось бы 23 года.
В школе он был ударником. Кроме уроков, занимался многим: резьба по дереву, рисование, любил спорт. Взял с собой в армию боксерские перчатки. Это было в июле 2015 года.
Артак погиб во время боевых действий в Талише (Талыше) 4 апреля 2016 года, когда пытался на танке занять огневой рубеж.
Танкист за личное мужество и отвагу, проявленные в боевых действиях, награжден медалью «За мужество».