ԵԽ․ Եվրոպական բանտերից ազատ են արձակվել մոտ 118 հազար բանտարկյալ՝ COVID-19-ը կանխելու համար
Եվրոպայի խորհրդի համար Լոզանի համալսարանի SPACE II նոր հետազոտության համաձայն՝ առանց ազատությունից զրկելու պատժամիջոցները Եվրոպայում ավելի ու ավելի շատ են կիրառվում։ Եվրոպայի 20 բանտային վարչակազմերը ազատ են արձակել 118,000 բանտարկյալի՝ COVID-19-ի համաճարակը կանխելու համար, արգելափակման առաջին ամսվա ընթացքում: Այս մասին հայտնում է Եվրոպայի խորհուրդը։
Նշվում է, որ 2019 թվականի հունվարի 31-ին Եվրոպայում եղել է շուրջ 2 միլիոն մարդ, որոնք ենթակա էին բանտարկության այլընտրանքների, ինչպիսիք են էլեկտրոնային մոնիտորինգը, համայնքային ծառայությունը, տնային կալանքը, բուժումները, պայմանական ազատազրկումը:
2018-ից մինչև 2019 թվականը պրոբացիայի ծառայությունն աճել է 7,9%-ով՝ 1,547,572-ից դառնալով 1,699,676 մարդ՝ 28 պրոբացիոն գործակալություններում, որոնք տրամադրել են այս տվյալները երկու տարիների ընթացքում։
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանն այն երկրների շարքում է, որ փորձաշրջան անձանց, ինչպես նաև պրոբացիայի բնակչության թիվն աճել է 2018 թվականի հունվարի 31-ից մինչև 2019 թվականի հունվարի 31-ը՝ 19.3%-ով՝ 5,234-ից 6,242։
Համաճարակի ժամանակներում Եվրոպայում բանտարկյալները «SPACE I» զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանը 20 բանտային վարչակազմերի շարքում է, որոնք բանտարկյալներին ազատ են արձակել՝ COVID-19-ի հետ կապված միջոցառումների շրջանակներում: Հայաստանը ազատ է արձակել 36 բանտարկյալի, որը կազմում է բանտերի ընդհանուր բնակչության 1.6%-ը:
Այս զեկույցը ներառում է COVID-19 համաճարակի կարճաժամկետ ազդեցության գնահատումը եվրոպական բանտային բնակչության վրա մինչև 2020 թվականի ապրիլի 15-ը, մի ժամանակահատված, որը մոտավորապես համընկնում է արգելափակման առաջին ամսվա հետ:
43 բանտային վարչակազմերից 20-ը հայտնել են, որ ազատ են արձակել բանտարկյալներին` կանխելու COVID-19-ի տարածումը, կիրառելով տարբեր միջոցներ, ինչպիսիք են համաներումները, վաղաժամկետ և ժամանակավոր ազատ արձակումները և ազատությունից զրկելու այլ այլընտրանքները: Միջին հաշվով, այդ 43 վարչակազմերը ազատ են արձակել բանտերի բնակչության 5%-ին (ավելի քան 118,000 բանտարկյալ):

Sanctions and measures without deprivation of liberty increasingly used in Europe, new survey shows
European states are increasingly resorting to sanctions and measures which keep offenders in the community without deprivation of liberty, according to the 2019 SPACE II annual survey, carried out for the Council of Europe (CoE) by the University of Lausanne.
On 31 January 2019 there were around 2 million people in Europe subject to these alternatives to imprisonment such as electronic monitoring, community service, home arrest, treatments, semi-liberty or conditional release. From 2018 to 2019, the probation population grew by 7.9%, from 1,547,572 to 1,699,676 people in the 28 probation agencies that provided this data for both years, whilst their overall probation population rate grew from 137.8 to 139.6 probationers per 100,000 inhabitants, CoE reports.
The report ranks Armenia among those countries where the number of probationers, as well as the probation population increased from January 31, 2018 to January 31, 2019, by 19.3% from 5,234 to 6,242.
The SPACE II survey was published together with a special SPACE I report on Prisoners in Europe in Pandemic Times. This report includes an evaluation of the short-term impact of the COVID-19 pandemic on European prison populations up to 15 April 2020, a period which roughly coincides with the first month of lockdown.
Twenty out of 43 prison administrations reported having released inmates to prevent the spread of COVID-19, applying various measures such as amnesties, early and provisional releases and other alternatives to deprivation of liberty. On average, these 43 administrations released 5% of their population (over 118,000 inmates).
Excluding countries with less than 500,000 inhabitants, those which released the highest proportions of prisoners were Turkey (35%; 102,944 inmates), Cyprus (16%; 121), Slovenia (16%; 230), Portugal (15%; 1,874), Norway (13%; 401), Ireland (12%; 476), Italy (9.4%; 5,739) and Spain (7.4%; 4,356). France released 14% of its prison population (10,188 inmates) but this includes all releases (for example those of inmates arriving at the end of their prison sentence) and not only those related to measures to prevent COVID-19. Including these persons would lead to over 128,000 inmates released in Europe since the beginning of the pandemic.