Ֆրանսիացի պաշտոնյա. Չենք կարող ջայլամ ձևանալ ու չտեսնել ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի խնդիրը
«Մենք չենք կարող ջայլամի քաղաքականություն վարել և ձևացնել, որ ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի խնդիր չկա: Մենք պետք է տեսնենք դա, խոսենք դրա մասին ու լուծենք խնդիրը»,- այս մասին Reuters-ին ասել է Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության պաշտոնյան։
Նշվում է, որ այս շաբաթ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարները վիրտուալ հանդիպում կանցկացնեն՝ Փարիզի և Անկարայի միջև լարվածության աճի պայմաններում: Երկու դաշնակիցները բախվել են Լիբիայի ճգնաժամի պատճառով՝ միմյանց մեղադրելով երկրի պատերազմում հակառակորդներին սատարելու մեջ:
Խոսելով հանդիպումից առաջ, Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության պաշտոնյան ասաց, որ ժամանակն է, որպեսզի ՆԱՏՕ-ն անկեղծ քննարկումներ անցկացնի Թուրքիայի և նրա վարքի վերաբերյալ, ոչ միայն Լիբիայում, այլև այլի հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են Անկարայի կողմից ռուսական S-400 պաշտպանական համակարգեր գնելը, ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության պլանը Մերձբալթյան շրջանում և Լեհաստանում արգելափակելը։
Նշենք, որ Թուրքիան Լիբիայում աջակցում է ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված Ազգային համաձայնության կառավարությանը՝ Ֆայեզ ալ-Սարաջի գլխավորությամբ, իսկ Ֆրանսիան, նաև Ռուսաստանը, Լիբիայի ազգային բանակի գեներալ Խալիֆա Հաֆթարին, որը վերահսկում է երկրի արևելյան հատվածները։

NATO must not bury its head in the sand with regard to Turkey’s recent behaviour towards its allies, a French defence ministry official said on Wednesday, accusing the Turkish navy of harassing a French warship on a NATO mission.
A senior Turkish official denied the accusation, saying “no such thing” had occurred, Reuters reported.
NATO defence ministers will hold a virtual meeting this week amid growing tensions between Paris and Ankara. The two allies have traded barbs over the crisis in Libya, accusing each other of supporting opposing sides in the country’s war.
Speaking ahead of the meeting, the French defence ministry official said it was time NATO had a frank discussion about Turkey and its conduct - not just in Libya, but other issues such as Ankara buying Russian S-400 defence systems and blocking NATO defence planning for the Baltics and Poland.
“We have known complicated moments in the alliance, but we can’t be an ostrich and can’t pretend there isn’t a Turkey problem at NATO. We have to see it, say it and handle it,” said the official. Calling Turkey’s behaviour unacceptable, the official singled out Turkey’s role in Libya,
Turkey, which backs the internationally recognised government in Tripoli, has secured a foothold in Libya by helping to repel an assault on the capital by the Libyan National Army (LNA) of eastern commander Khalifa Haftar, who is backed by the United Arab Emirates, Egypt and Russia.