«Հիմա մենք վստահ ենք, որ տասնյակ հազարավոր ասիմպտոմ դեպքեր ունենք ՀՀ-ում, մենք բոլորս բոլորիս պետք է վերաբերվենք, որպես վարակակրի, մենք ինքներս մեզ պետք է վերաբերվենք որպես վարակակրի»,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նկատեց, որ ընթացիկ շրջանի հիմնական խնդիրը մնում է կորոնավիրուսի համավարակը և նախորդ օրը 665 նոր դեպք է հայտնաբերվել:
Ըստ վարչապետի, այդ թվերը չի հաջողվում իջեցնել այն պատճառով, որ հակահամաճարակային կանոնները չեն պահպանվում և կառավարությունը ստիպված է ավելի կոշտ վարչական միջոցներ կիրառել դրանք պահպանելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, եթե դիմակ չկրելու պատճառով քաղաքացին նաև անձնագիր չունենա, ապա վարչական պատասխանատվությունը կիրառումն ավելի երկար է տևում, քանի որ պետք է տանել բաժին անձը հաստատել, նոր կիրառել միջոցը, այդ պատճառով էլ պարետատան որոշմամբ մտցվեց անձնագիր ունենալու պարտադիր պայմանը:
Եթե պարզվի, որ քաղաքացին չունի նաև փաստաթուղթ, ապա, ըստ վարչապետի, հարուցվելու է երկու առանձին վարչական վարույթ և ենթարկվելու է երկու վարչական պատասխանատվության:
Վարչապետի խոսքով, բոլոր պետական մարմինները որտեղ ծառայություն մատուցելիս հերթեր են առաջանում, պարտադիր պետք է հերթերը կարգավորվեն ոչ միայն տարածքներում, այլև դրանից դուրս:
«Մեր վերլուծությունները ցույց են տվել, որ համավարակի տարածման վայրեր են համարվում բակերը, մոտ հասցեները»,- հայտնեց վարչապետը և տեղեկացրեց, որ վերահսկողական գործառույթները ուժեղացնելու համար կամավորների խմբեր են ձևավորվել:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ հավելեց, որ նարդի խաղացողին կարող է պաշտպանել միայն դիմակը:
Վարչապետը նկատեց, որ դիմակների շուկայում գնանկում է արձանագրվում և մոտ ժամանակներում հնարավոր կլինի ավտոմատ ապարատներից 60-70 դրամով դիմակ գնել:
Նրա խոսքով միջազգայնորեն հաստատված հիմնավորում կա, որ 95 և ավելի տոկոսով դիմակի կրումը, սոցիալական հեռավորությունը և ձեռքերի ախտահանումը օգնում են համավարակից պաշտպանվելուն: Վարչապետը դրանում համոզվել է իր անձնական փորձով:
Առողջապահության նախարարի խոսքով, այս պահին 143 հոգի կա, որ կարիք ունի հոսպիտալացման, որից 25-ը գտնվում են տանը, 9-ը թեթև ծանրության և 16-ը միջին ծանրության:
«80 և ավելի թթվածնի պակասով քաղաքացի չկա տանը»,- հայտնեց Արսեն Թորոսյանը և հավելեց, որ այդ թվերը տատանվում են, բայց նվազման միտումներ չկա:
Առողջապահության նախարարի խոսքով, ներկայում վերակենդանացման բաժանմունքում 263 մահճակալ կա, մինչ այդ 200-ն են եղել և դրանք բոլորը զբաղված են:
Հայտնելով, որ վարակակիրները ավելի արագ են աճում, քան ավելացվող մահճակալները, Թորոսյանը շեշտեց, որ արդեն հիվանդներ են ընդունում Վեդու և Դիլիջանի հիվանդանոցները, նախապատրաստվում են Մարտունու և Սպիտակի բժշկական կենտրոնները:
Ըստ Արսեն Թորոսյանի բերած տվյալների, ներկայում կա 444 ծանր, 131 ծայրահեղ ծանր և 39-ը թոքերի արհեստական շնչառությամբ հիվանդ, բայց մեծ թվերի դեպքում ռեսուրսները բավարար չեն լինելու:

Премьер Пашинян: В Армении у нас десятки тысяч бессимптомных носителей коронавируса
«Мы сейчас уверены, что в Армении у нас десятки тысяч бессимптомных носителей коронавируса, мы все должны относиться ко всем как к носителям вируса, мы сами должны относиться к себе как к носителю вируса», – заявил сегодня, 18 июня, на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Вчера были выявлены 665 новых случаев заражения, нам не удается снизить цифры, и мы знаем причину этого – повсеместно не соблюдаются противоэпидемические правила, мы вынуждены применять все более жесткие административные меры для обеспечения соблюдения этих правил», – сказал премьер.
Он отметил: если гражданин не носит маску и полицейский подходит к нему и фиксирует отсутствие у него еще и удостоверяющего личность документа, это считается двумя отдельными правонарушениями и возбуждается два отдельных административных производства.
Премьер заявил, что процесс привлечения к административной ответственности лиц, у которых при себе нет документа, длится дольше, потому что их надо вести в полицейский отдел, устанавливать их личности и только после этот составлять административный протокол.
«В данный момент есть убеждение, что все государственные органы внедрили должным образом новые правила регулирования очередей. Все госорганы, которые имеют дело с гражданами, в обязательном порядке должны регулировать очереди, причем не только внутри помещения, но и за ее пределами», – пояснил премьер.
«Наш анализ показывает, что основными местами распространения пандемии остаются дворы», – отметил премьер, добавив, что для усиления службы по надзору сформированы группы волонтеров.
Глава Минздрава Армении Арсен Торосян добавил, что играющих в нарды может защитить только маска.
Премьер же указал, что на рынке произошел значительный спад цен на маски и, по сути, вскоре граждане смогут покупать маски за 60-70 драмов в торговых автоматах.
«У нас есть научное и подтвержденное обоснование, что ношение маски, соблюдение социальной дистанции, дезинфекция рук на 95% и больше защищают от пандемии», – сказал премьер, добавив, что убедился в этом на личном опыте.
По словам министра здравоохранения, сегодня, по состоянию на 09:00, в госпитализации нуждаются143 человека, 25 из них находятся дома. Состояние 9 – легкой тяжести, 16 – средней тяжести.
«Граждан с уровнем кислорода 80 и меньше, которые считаются тяжелобольными, дома нет», – сказал Арсен Торосян.
Он отметил, что 444 пациента с COVID-19 находятся в тяжелом состоянии, 131 – в крайне тяжелом состоянии, из них 39 – подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких.
«В данный момент у нас есть 263 реанимационных коек, которые предусмотрены для случаев коронавируса. Две недели назад их было 200. Тем не менее, свободных мест нет», – сообщил министр.
Указав, что число носителей вируса растет быстрее, чем количество коек, Торосян указал, что пациентов уже принимают больницы Веди и Дилижана, подготавливаются МЦ Мартуни и Спитака.