Վանեցյան. Այս վիճակը հետևանքն է ճակատագրական սխալների, որը թույլ է տվել կառավարությունը և անձամբ՝ Փաշինյանը
«Հրապարակ» թերթի հետ հարցազրույցում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը խոսել է երկում ստեղծված իրավիճակի մասին։
«Հրապարակ» - Պարոն Վանեցյան, վարչապետը, հրապարակելով մեկ օրում հիվանդացածների թվերը (665 նոր դեպք), ինքն իրեն և հասարակությանը հարց տվեց. ի՞նչն ենք սխալ անում։ Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչն ենք սխալ անում։
Վանեցյան- Հաշվի առնելով, որ այս խնդիրը վերաբերում է մեր ժողովրդին, յուրաքանչյուր ընտանիքի, կփորձեմ ներկայացնել հարցի պատասխանը՝ կետ առ կետ.
1. Նախ՝ ավելի ճիշտ կլիներ հարցնել՝ ի՞նչն ենք սխալ արել, ոչ թե՝ անում։ Այսօրվա վիճակը հետևանքն է մի շարք կոպիտ, տեղ-տեղ՝ ճակատագրական սխալների, որը թույլ է տվել կառավարությունը և անձամբ՝ Փաշինյանը։ Պատրա՞ստ են արդյոք նրանք հասկանալ և ընդունել այդ սխալները, որոնք դարձել են տասնյակ հազարավորների հիվանդության, հարյուրավոր մահերի և դեռևս չդադարող ողբերգության պատճառը։
2. Այդ սխալները թույլ են տրվել բոլոր փուլերում. ա) ուշ է սկսվել համաճարակի դեմ պայքարը. խստացումներ և սահմանափակումներ մտցնելու փոխարեն՝ վարչապետը մարդկանց կանչում էր հանրահավաքների, բ) հայտարարված կարանտինը երկրում կրել է ձևական բնույթ և չի տվել ակնկալվող արդյունքը, գ) առողջապահական համակարգը կորցրել է շատ կարևոր ժամանակահատված և պատշաճ չի նախապատրաստվել այս ծավալներին, դ) կառավարությունը չի կարողացել և առ այս պահը չի կարողանում ապահովել թեստավորումների անհրաժեշտ քանակն ու ճիշտ մեխանիզմը, տապալվել է զանգվածային թեստավորման վճռորոշ գործոնը, ե) ճակատագրական սխալներից է մայիսի 4-ից առանց լուրջ նախապատրաստական աշխատանքների սահմանափակումների թուլացումը։
3. Կա՞ արդյոք բացատրություն, թե մայիսի 4-ից սահմանափակումները թուլացնելուց ինչու միայն 2 շաբաթ անց իշխանությունը կարևորեց դիմակների կրումը և հիմա 24 ժամ նման կոչ է անում։ Դրա հետևանքով կորցրինք 14 օր և ունեցանք վարակի անկառավարելի տարածում։
4. Աններելի սխալների շարքում էր իշխանական վերնախավի՝ հրապարակավ քարոզածի և սեփական վարքագծի անհամապատասխանությունը։ Խոսքն ամենևին միայն արցախյան հայտնի լուսանկարի մասին չէ. եկեք չմոռանանք, որ նույն կառավարության և ԱԺ նիստերին դիմակների կրումը մինչև վերջերս չուներ պարտադիր բնույթ։
Աններելի սխալների ցանկը կարելի է երկար թվարկել։ Դրանք անպայման դառնալու են շատ լուրջ քննարկման և հետաքննության առարկա, որովհետև դրանց գինը շատ թանկ է՝ մեր քաղաքացիների առողջությունն ու կյանքը։
«Հրապարակ» - Բայց իշխանությունն ասում է, որ հասարակությունը կարգապահ չէ, դիմակներ չի կրում, սոցիալական հեռավորություն չի պահպանում։
Վանեցյան- Իշխանության պայքարի միակ գործիքը մնացել է դիմակը։ Ես ունեմ մեծ կասկած, որ համաճարակային վիճակը ճիշտ չէ գնահատվում, և միայն դիմակով հնարավոր չէ մեղմել այն։ Դիմակը որպես դոմինանտ գործիք կիրառելու պահը բաց է թողնված։ Այս պահին ակնհայտ է, որ մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը կրում է դիմակներ, և նրանց մեղադրելն ազնիվ չէ, իսկ խնդիրը միայն դիմակների մեջ տեսնելը լուրջ չէ և նման է մյուս հարցերի վրա աչք փակելուն։
Այս պահին հիմնական սխալները տեղի են ունենում երեք հարթության մեջ.
1. Կառավարությունը չունի համաճարակի դեմ պայքարի ռազմավարություն։ Բոլոր լուծումները պահի ազդեցության տակ են և ընդունվում են վարչապետի՝ պահի տրամադրությունից կախված։ Առանց հստակ ռազմավարության հնարավոր չէ մոբիլիզացնել երկրի ռեսուրսները, հնարավոր չէ ունենալ քայլերի հաջորդականություն և ժողովրդին ներկայացնել հեռանկարը։
2. Ակնհայտ խնդիր է մենեջմենթը։ Այս կառավարությունը չունի հակաճգնաժամային կառավարման ունակություն։ Աշխարհում ոչ մի համաճարակ հնարավոր չէ հաղթահարել 24 ժամ խոսելով։ Մեր պետությունն ունի բոլոր հնարավորությունները՝ օրերի ընթացքում լուծելու հիվանդանոցային անհրաժեշտ քանակի մահճակալների թիվը, թեստավորումների խնդիրը, և ոչ ոք չի մնա առանց բուժօգնության, իրավիճակը կդառնա կառավարելի։
3. Հայաստանն ունի միջազգային օգնության կարիք, բայց Փաշինյանն իր քաղաքական շահը վեր է դասում մեր քաղաքացիների կյանքից և առողջությունից։ Մեզ պետք է գրագետ ձևակերպել միջազգային օգնության ծավալները, որակը և բոլոր հնարավոր խողովակներով ստանալ այն։ Ստացվող հատուկենտ փոքրածավալ աջակցությունը Հայաստան է հասնում միայն տարբեր անձնական կապերի և հենց աջակցող երկրների նախաձեռնությամբ և ո՛չ մեր պետության դիմումների արդյունքում։
4. Ժողովրդի հետ իշխանությունների կոնտակտը շատ դժվար է ստացվում, քանի որ մարդիկ արդեն չեն հասկանում՝ ո՛ր խոսքն է պետք լուրջ ընդունել և որը՝ ոչ։ Իշխանությունն ամեն օր փոխում է իր խոսքի ինտոնացիաները, մարդկանց շերտավորում է, թիրախավորում՝ ըստ քաղաքական նախընտրությունների, ստեղծում է լարվածություն՝ հասարակական տարբեր խմբերի միջև։ Երկրի համար այս դժվար շրջանում առաջին պլան են բերվում վիճելի քրեական գործեր, որոնք առաջացնում են հանրային մեծ ռեզոնանս և լարվածություն, իրար դեմ են հանում մարդկանց՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Նման պայմաններում՝ պառակտված հասարակությամբ, շատ դժվար է պայքարել միասնական ճակատով։
Միաժամանակ, իշխանությունն իր բոլոր քարոզչական ռեսուրսները կենտրոնացնում է՝ հանրությանը համոզելու համար, թե ինչ-որ այլ, մութ ուժեր են շահագրգռված հանրությանը պառակտելու հարցում։ Բարեբախտաբար, մարդկանց մեծամասնությունը շատ լավ տեսնում է իրականությունը։ Իսկ այդ քարոզչական ռեսուրսներն այսօր խիստ անհրաժեշտ են հակաճգնաժամային, իրական պայքարի համար։
5. Ազգային ժողովն ու կառավարությունը շարունակում են համաճարակի և դրա տնտեսական հետևանքների հետ ուղղակիորեն կապ չունեցող բոլոր օրենքների ու նորմատիվ ակտերի ընդունումը, քաղաքական հակառակորդների դեմ քաղաքական-քրեական հետապնդումները, որոնք ստիպում են մարդկանց փողոց դուրս գալ իրենց իրավունքները կամ քաղաքական հետապնդման ենթարկվողներին պաշտպանելու համար` ակամա ստեղծելով վիրուսի տարածման մեծ վտանգ:
«Հրապարակ» - Ձեր կարծիքով, հնարավո՞ր է սխալների շտկում և իրավիճակի բարելավում։
Վանեցյան- Վարչապետի հնչեցրած հարցը ես ապառնի ժամանակով կձևակերպեի. ի՞նչն ենք սխալ անելու։
1. Շարունակելու եք սխալ հասկանալ իրականությունը
2. Չեք լսելու ուրիշների խորհուրդները և առաջարկները
3. Չեք ներգրավելու կառավարչական ունակություններ և փորձ ունեցող մարդկանց
4. Չեք գիտակցելու, որ հասարակությունները լսում և ընդունում են նրանց, ում հարգում են՝ բոլոր ժամանակներում և բոլոր երկրներում։

А. Ванецян: Сегодняшняя ситуация – это последствие судьбоносных ошибок, которые допустили правительство и лично Пашинян
12:30 19/06/2020
На политическом поле объединяются оппозиционеры. Партия «Процветающая Армения», партия «Родина» Артура Ванецяна и АРФ «Дашнакцутюн» – в одном блоке. Hraparak.am направил несколько вопросов Артуру Ванецяну.
- Господин Ванецян, премьер-министр, опубликовав число больных за один день (665 новых случаев), задал себе и обществу вопрос: что мы делаем неправильно? На Ваш взгляд, что мы делаем неправильно?
- Учитывая, что эта проблема касается нашего народа, каждой семьи, попробую представить ответ на вопрос – пункт за пунктом.
1. Прежде всего, было бы правильнее спросить, что мы сделали неправильно, а не делаем. Сегодняшняя ситуация – это последствие очень грубых, местами – судьбоносных ошибок, которые допустили правительство и лично Пашинян. Готовы ли они понять и признать те ошибки, которые стали причиной болезни тысяч людей, сотен смертей и все еще не прекращающейся трагедии.
2. Эти ошибки допускались на всех этапах: а) поздно начали борьбу против эпидемии – вместо введения ограничений и запретов, премьер-министр звал людей на митинги; б) объявленный карантин носил формальный характер в стране и не дал ожидаемых результатов; в) здравоохранительная система потеряла очень важное время и не подготовилась надлежащим образом к этим объемам; г) правительство не смогло и по сей день не может обеспечить необходимое количество тестов и правильный механизм, провален решающий фактор массового тестирования; д) из судьбоносных ошибок –ослабление ограничений 4 мая без проведения серьезных подготовительных работ.
3. Есть ли объяснение, почему только спустя две недели после ослабления ограничений 4 мая правительство начало придавать важность ношению масок и сейчас в течение 24 часов призывает к этому. Из-за этого мы потеряли 14 дней, и произошло бесконтрольное распространение инфекции.
4. В числе непростительных ошибок – несоответствие  между публичной пропагандой и собственным поведением высшего эшелона власти. Речь вовсе не идет о скандальной фотографии в Арцахе. Давайте не забывать, что ношение масок на заседаниях того же правительства и Национального Собрания до последнего времени не носило обязательный характер.
Список непростительных ошибок можно перечислять долго. Они обязательно станут предметом очень серьезного обсуждения и расследования, поскольку для здоровья и жизнь наших граждан очень дорого обошлись.
- Но власти говорят, что общество недисциплинированное, не носит масок, не соблюдает социальную дистанцию.
- Единственным фактором борьбы для власти остается маска. У меня есть большие сомнения в том, что эпидемиологическая ситуация правильно оценивается и считаю, что только масками ее нельзя исправить. Время для использования масок как доминантного инструмента упущено. Сейчас очевидно, что преимущественное большинство людей носит маски и обвинять их несправедливо, а видеть проблему только в масках – несерьезно и похоже на то, как закрывают глаза на остальные проблемы.
В данный момент основные ошибки происходят в трех плоскостях:
1. У правительства нет стратегии борьбы с эпидемией. Все решение находятся под влиянием момента и принимаются в зависимости настроения премьер-министра на тот момент. Без четкой стратегии невозможно мобилизовать ресурсы страны, невозможно иметь поочередность шагов и представить народу перспективу.
2. Очевидной проблемой является менеджмент. У этого правительства нет способности антикризисного управления. Никакую эпидемию в мире невозможно преодолеть, разговаривая 24 часа. Наше государство имеет все возможности для решения в течения дней проблемы необходимого количества больничных коек, количества тестирования, и тогда никто не останется без медицинской помощи, ситуация станет управляемой.
3. Армения нуждается в международной помощи, но Пашинян ставит свой политический интерес выше жизни и здоровья наших граждан. Нам нужно грамотно сформулировать объемы, качество международной помощи, и по всем возможным каналам получить ее. Получаемая помощь – редкая и в малом объеме – поступает в Армению только за счет разных личных связей и именно по инициативе оказывающих содействие стран, а не в результате обращения нашей страны.
4. Контакт с народом удается властям очень сложно, поскольку люди уже не понимают, какое слово нужно воспринимать серьезно, а какое – нет. Власть каждый день меняет интонации своих слов, разделяет людей, превращает их в мишень по политическим предпочтениям, создает напряженность между различными общественными группами. В это сложной для страны ситуации на первый план  выдвигаются спорные уголовные дела, которые вызывают большой общественный резонанс и напряженность, настраивают людей друг против друга, со всем вытекающими из этого последствиями. В подобных условиях – с разделенным обществом – очень сложно бороться единым фронтом. Одновременно, власть концентрирует все свои пропагандистские ресурсы, чтобы убедить общественность в том, что какие-то темные силы заинтересованы в вопросе раскола общества. К счастью большинство людей очень хорошо видят действительность. А эти пропагандистские ресурсы сегодня крайне необходимы для реальной эпидемиологической борьбы.
5. Парламент и правительство продолжают принятие всех законов и нормативно-правовых актов, которые не связаны напрямую с эпидемией и ее экономическими последствиями, политические-уголовные преследования против политических оппонентов, которые вынуждают людей выходить на улицы для защиты своих прав или тех, кто подвергается политическим преследованиям – создавая при этом большую опасность распространения вируса.
- На Ваш взгляд, возможно исправление ошибок и улучшение ситуации?
- Озвученный премьер-министром вопрос я сформулировал бы в будущем времени: что мы сделаем неправильно?
1. Будем продолжать неправильно воспринимать ситуацию
2. Не будем слушать советы и предложения других
3. Не будем привлекать обладающих  управленческими способностями и опытом людей
4. Не будем осознавать, что общества слушают и понимают тех, кого уважают – во все времена и во всех странах.