Լիտվայից Հայաստան է ժամանել  լիտվացի բուժաշխատողների և փորձագետների առաքելությունը
Հունիսի 19-ին նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության և փոխօգնության շրջանակներում Լիտվայից Հայաստան ժամանեց լիտվացի բուժաշխատողների և փորձագետների առաքելությունը, որի աշխատանքները տևելու են 14 օր: Այս մասին տեղեկանում ենք «Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնի» էջից:
«Նույն ինքնաթիռով Հայաստան են տեղափոխվել նաև բժշկական  պաշտպանիչ պարագաներ և սարքավորումներ։
Բժշկական անձնակազմին ու «Team Europe» ծրագրի շրջանակներում Լիտվային կողմից տրամադրված բուժսարքավորումները և բժշկական պարագաներն օդանավակայանում դիմավորեցին ՀՀ Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը, Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը, Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը և Հայաստանում Շվեդիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը:
Այս առաքելության իրականացմանը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել Շվեդիայի Թագավորությունը և Եվրամիությունը։
Ավելի վաղ Լիտվան Հայաստանին  աջակցություն էր տրամադրել բժշկական պարագաների տեսքով՝ Արևելյան գործընկերության չորս երկրներին հատկացված օժանդակության շրջանակներում»,-նշված է գրառման մեջ:

Из Литвы в Армению прибыла миссия медицинских работников и экспертов
В рамках международного сотрудничества и взаимопомощи в борьбе с коронавирусом нового типа из Литвы 19 июня в Армению прибыла миссия медицинских работников и экспертов, работа которой продлится 14 дней.
Тем же самолетом в Армению доставлены медицинские защитные принадлежности и оборудование.
В аэропорту гуманитарную миссию встретили первый заместитель министра здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян, заместитель министра иностранных дел Республики Армения Авет Адонц, посол Литвы в Армении Инга Станите-Толочкиене, глава делегации ЕС в Армении Андреа Викторин и временный поверенный в делах Швеции Бирьер Карлсон.
Этой миссии финансовую поддержку оказали Королевство Швеция и Европейский союз. Ранее Литва оказывала помощь Армении в виде медикаментов в рамках помощи, оказываемой четырем странам Восточного партнерства.